Patirtis

Vilioklis miško gyvūnams – tepamoji druska0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

„Vakar vakare mano jaukykloje lankėsi, nežinau, šimtas šernų! Visi sustojo į ilgą eilę. Pagrindinės šernės – prieky, šerniukai šalia, už jų – visi kiti. Kitoje eilėje sustojo stirninai pūkuotais ragiukais. Kažkur netoliese savo eilės laukė elniai. Apstulbęs pamiršau, kurioje kišenėje šoviniai! Tikras rojus, ar ne?“ – tokia būtų kiekvieno medžiotojo svajonių istorija apie bokštelyje prie jaukyklos praleistą naktį. Bet tai utopija!

Kas nenorėtų atrasti universalaus miško žvėrių jaukinimo būdo? Kokio nors tepalo ar granulių, garantuotai atvedančių gyvūną, tūnantį kažkur miške už dešimties kilometrų, ir išlaikančių jį netoli jaukyklos. Medžiotojai visuomet ieško geresnio jauko, mineralinių medžiagų, druskos. Užduotis yra ne tik išlaikyti gyvūną vienoje vietoje, kad būtų patogiau medžioti. Pagrindinė šėrimo prasmė, ypač žiemą ir anksti pavasarį, yra padėti kanopiniams išgyventi, išnešioti palikuonis ir auginti trofėjus, bet afrikinis kiaulių maras įvedė savo korekcijų.

Dar viena galimybė, o tai yra jaukinimo uždavinys, – įpratinti gyvūnus ateiti į konkrečią vietą ir net daryti tai tuo pačiu metu, kad medžiotojai galėtų geriau apžiūrėti, įvertinti ir atrinkti medžiotinus individus. Girdėta istorijų apie šernus, gerai žinančius savo medžiotojo darbo grafiką ir ateinančius į jaukyklą ne sutemus, o, pavyzdžiui, pusę šešių – po darbo.

Tepamoji druska

Parduotuvėse galima rasti įvairių jaukinimo produktų: tepamosios druskos, ekstraktų, dervos. Bet kaip jie veikia? Nusprendžiau šį tą išbandyti. Vienas įdomiausių produktų yra tepamoji druska – elastinga ir patogi naudoti. Galima įsigyti Vokietijoje gaminamos Salz Paste – anyžių, obuolių, dūmų ir triufelių kvapo, taip pat bekvapės.

Tepamoji druska su anyžiais ir prieskoniais

Su minėta tepamąja druska specialistai pataria naudoti purškiamuosius ekstraktus. Tiesa, man pakliuvo tik anyžių kvapo tepamoji druska. Internete minima, kad tai puikus gardėsis elniams ir stirnoms, bet realybėje jis suveikia kaip universalus jaukas.

Balandžio 21 d. Išbandome vieną kibirėlį anyžių kvapo tepamosios druskos. Pavasarį stirninai, elniai ir briedžiai augina ragus, jiems reikia mineralinių medžiagų. Jeigu druską užtiks ir šernai, bus labai gerai.

Laižykla, kur išbandžiau tepamąją druską, yra mano medžioklės apylinkėje. Kadangi neturėjau skysto jauko, kurį vokiečių gamintojai rekomenduoja prie tepamosios druskos arba kaip atskirą produktą, nusprendžiau apsieiti su tuo, ką turėjau. Pasirinkau kai ką, derantį su druskos kvapu, – maltų anyžių. Jų galima pasisverti prieskonių parduotuvėse. Specifinis dalykas, bet ne pernelyg brangus. Be to, anyžių žvaigždutės yra lengvos, taigi net 200 gramų gana. Dar primaliau kmynų – jie šernams kaip narkotikai! Abejus miltelius sumaišiau stiklainyje ir įdėjau į kukurūzų kibirą. Paskui jaukykloje išbersiu grūdus ir pabarstysiu prieskonių.

Pasirinktas kelmas priešais medžioklės bokštelį yra tik pusantro metro aukščio. Ant viršaus įkaliau vinį ir padėjau laižomosios druskos trinkelę miško žvėrims.

Tepamoji druska minkšta ir ją lengva užtepti. Pirma nuo kelmo ar medžio reikia nuvalyti sutrupėjusias žieves ir skiedras, antraip druska ne lips, o liks prie delno. Geriau užsimauti storas gumines pirštines, kurios apsaugos nuo ėdžios druskos. Plonų chirurgo pirštinių nepakaks, nes jos lengvai plyšta. Esant sausam orui tepamoji druska sudžiūva, o lietuje lėtai tirpsta ir nuteka, taigi patariama užtepti ant laižyklos viršutinio trečdalio. Ištepiau druską kone ant viso sudžiūvusio kamieno. Druskai tirpstant aromatinė medžiaga įsigeria į medį ir lieka ten ilgą laiką po to, kai visos mineralinės medžiagos nulaižomos ar nuteka. Pastebėta, kad gyvūnai net pradeda graužti kamieną.

Kai druska ištepta, net gležna žmogaus uoslė esant lengvam vėjeliui kvapą jaučia už 15–20 metrų. Manytina, kad vėjas aromatą paskleidžia toli.

Prie laižyklos pastatėme kamerą. Jaukykla taip pat netoli. Labai daug kas dienomis važiuoja į šį mišką pasivaikščioti su šunimis. O kur yra žmonių, bus ir nemalonumų, todėl iš pradžių bandėme kamerą padėti ant pušies, kokių penkių metrų aukštyje. Mikliausiam teko užsiropšti pritvirtinti kamerą prie kamieno. Neįtempus dirželio iki galo, už viršutinės kameros briaunos užkišus pagalį būtų galima pasiekti reikiamą vaizdo kampą. Po poros bandymų viską sudėti kaip reikiant, nusprendėme, kad jau gana vėlu, kad kas nors važiuotų pasivaikščioti, ir kamerą tiesiog padėjome įprastame aukštyje apie penkis metrus nuo laižalo.

Kameros nuotraukos

Šiek tiek kukurūzų be priedų pabėriau jaukyklos centre. Užtat druskos stulpo papėdėje į samanas pabėriau kmynų ir anyžių mišinio. Aišku, kad tepamoji druska mūsų kuiliams yra naujiena, todėl prieskoniais norėjau atkreipti jų dėmesį į naująjį aromatą ir skonį. Šernai atvyko apie ketvirtą nakties. Keturi pernykščiai šerniukai atėjo pažiūrėti, ko yra ėsti. Sprendžiant iš kameros vaizdų, iš pradžių jie domėjosi samanomis prie paties druskos stulpo, kur buvo pabarstyta kmynų ir anyžių. Jokio kito ėdalo ten nebuvo. Vienoje nuotraukoje matyti, kaip šernas uosto ir ragauja druską, pateptą ant kamieno.

Balandžio 22 d. Išbandome tepamąją druską antroje jaukykloje, kuri nuo pirmosios yra maždaug už 500 metrų, taip pat su fotosesija. Pusę devynių vakaro pasirodė pirmoji viešnia – stirna. Apie devintą užsuko kokių trejų ketverių metų šerniokas. Jis ganėsi ten apie tris valandas su pertraukomis. Penktą ryto pasirodė stirnų – šį kartą dvi. Jos patyrinėjo šernioko išraustas samanas. Dar pusę septynių ryto šerniokas vėl apžiūrėjo jaukyklą ir ganėsi samanose prie laižalo, kur buvo pabirę tepamosios druskos kąsnelių.

Kamera abiejose jaukyklose buvo po vieną naktį.

Vėliau

Po poros dienų apžiūrėjus laižyklos stulpą buvo matyti, kad vietomis ištepta druska nutekėjo, sudarydama takelius, o kai kur buvo palaižyta. Laižalas viršuje pagraužtas. Taigi tomis dienomis, kai kameros prie gretimo medžio nebuvo, kažkoks kanopinis trinkelę graužė. Samanos dar labiau išraustos.

Susiję straipsniai

Praėjo dešimt dienų. Iš pradžių samanos, o dabar jau žemė prie abiejų druskos stulpų reguliariai išrausta. Lietus pamažu druską nuplauna ir kas antrą dieną apžiūrint jaukyklą paaiškėja, kad žemė nuolat rausiama. Gyvūnai ne tik išlaižo mineralines medžiagas, bet ir trinasi į iškvėpintus stulpus, kai kur graužta. Užteptos druskos liko tik medžio ertmėse.

Viliokliai laukiniams gyvūnams outdoorexperts.lv

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.