Patirtis

VMVT Kretingos ir Skuodo medžiotojams pasiūlė AKM likvidavimo tarp šernų veiksmų planą0

Nuotrauka: Ivars Koloda (VMVT Latvija)

Šaltinis: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Kretingos ir Skuodo rajonuose fiksuojant vis daugiau afrikinio kiaulių maro (AKM) užsikrėtimo atvejų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) inicijavo susitikimą su šių regionų medžiotojais, siekiant aptarti tolimesnius veiksmus naikinant šernų populiacijoje tebeplintantį pavojingą virusą.

Tai, kad situacija šiose Žemaitijos vietovėse ganėtinai sudėtinga ir išlieka didelė tikimybė naujiems AKM atvejams, patvirtina VMVT turimi duomenys.

Per daugiau kaip pusmetį AKM virusas Kretingos ir Skuodo rajonų teritorijose buvo nustatytas net 130 vietų 483 šernams (470 nugaišusių ir 13 sumedžiotų). Šių laukinių gyvūnų gaišenų randama kone kasdien.

Balandžio 29 d. Skuodo rajono savivaldybėje vykusiame susitikime AKM situacija aptarta plačiau, akcentuota, kad didelį indėlį sumažinant ligos plitimą skiria medžiotojai – ieškodami, surinkdami ir naikindami sirgusių šernų gaišenas.

VMVT atstovai medžiotojams plačiau pristatė Čekijos ir Belgijos sėkmės pavyzdžius, kur sugebėta visiškai pašalinti AKM virusą. Taip pat pristatytas mokslinis šiose šalyse naudotų veiksmų pagrindimas. Minėta, kad tam turėjo būti sudarytos palankios sąlygos, tarp jų ir 2 mėnesių ramybės laikotarpis, per kurį buvo laikinai sustabdyta medžioklė ir intensyviai renkamos šernų gaišenos, kaip viruso šaltiniai, taip pat sumažintas miške vykdytų darbų intensyvumas.

VMVT pasiūlė AKM viruso naikinimo veiksmų planą konkrečiose medžioklės klubų teritorijose. Klubuose, kuriuose nustatytas AKM virusas, turėtų ir toliau būti ieškoma kritusių šernų gaišenų, kai kur pakeistos šernų jaukinimo vietos tam, kad sergantys šernai koncentruotųsi kuo mažesnėje teritorijoje, bei intensyvinti likusių gyvų šernų sumedžiojimą ir gaišenų ištyrimą AKM atžvilgiu.

Taip pat buvo kalbėta apie tai, kad besiribojančiuose su AKM užkrėsta teritorija medžioklės klubuose labai svarbu reguliuoti šernų populiaciją, kad šernų bandoms nebūtų poreikio ieškoti mitybinių teritorijų ir migruoti į virusu užkrėstas vietas.

Susiję straipsniai

Susitikime pažymėta, kad stebint AKM plitimo spartą šernų populiacijoje, galima prognozuoti, kad virusas dar labiau plis, todėl medžiotojų bendruomenės paprašyta apsvarstyti pasiūlytą planą ir kiek galima greičiau išsakyti savo nuomonę apie galimybes imtis jį įgyvendinti ilgai neatidėliojant. Tikimasi, kad tolesnis aktyvus medžiotojų įsitraukimas leis dar efektyviau kovoti su šia sunkiai pažabojama užkrečiamąja liga.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.