Patirtis

Vienu sprendimu beveik visiškai uždrausta medžioklė ES0

Nuotrauka: Marius Oprea, unsplash.com

Su ilgalaikėmis pasekmėmis

Pandemija, būtinybė prisitaikyti, tualetinio popieriaus ir grikių psichozė, zoonozė, karantinas, ekonominė krizė, nežinia… Tai ir ne tik kovo ir balandžio mėnesį apėmė visų mintis. Kaip išgyventi, kaip bus, ką darysime rytoj, kiek tai tęsis? Šie ir daug kitų klausimų taip ir lieka neatsakyti, nes tiesiog niekas neturi vienareikšmio atsakymo.

Būtų galima manyti, kad šiuo laiku visuomenė turėtų rūpintis tik tais dalykais, kurie gyvybiškai svarbūs mūsų pačių išgyvenimui. Tačiau, pasirodo, viena visuomenės dalis bando pasinaudoti COVID-19, kad įgyvendintų savo tikslus, ir dar pasitelkdama argumentus, kurių normalus žmogus net nesugalvotų.

Yra teorija, kad Kinijos laukinių gyvūnų rinkoje atsitiko kažkas, nuo ko žmogus apsikrėtė koronavirusu, o dėl jo mutacijos atsirado COVID-19. Infekcija palyginti greitai paplito po visą pasaulį, apimdama milijonus ir pražudydama dešimtis tūkstančių gyvybių. Aišku, kas socialiniuose tinkluose nėra matęs iš tiesų gana siaubingų vaizdo įrašų, kuriuose azijietiškos išvaizdos žmonės valgo gyvus žiurkiukus, gyvates, visokius vabzdžius. Tik visai neseniai Kinijos valdžia priėmė labai drastiškus įstatymus ir uždarė tūkstančius gyvūnų turgų. Vis dėlto šiuose turguose parduodama ne tik mums įprasta mėsa – ten galima įsigyti skujuočių, kurie laikomi dideliu delikatesu, šikšnosparnių, žodžiu, visko, kas kinams galėtų atrodyti valgoma. Iš to ir susidarė įspūdis, galbūt net nepagrįstas, kad jie ten valgo viską.

Tiesą sakant, pažiūrėjus į Pasaulio sveikatos organizacijos svetainę, Kinija atrodo ta Pandoros skrynia, iš kurios atkeliauja įvairiausios ligos, ne tik naujasis koronavirusas: Kinijoje atsirado paukščių gripai A(H7N4), A(H7N9), A(H5N6), Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (MERS-CoV), sunkaus ūminio kvėpavimo sindromas (SARS) ir t. t. Spėjama, kad 1918 metų mirtinos ispaniškojo gripo pandemijos šaknys irgi yra Kinijoje. Azijos gripas 1956 m. pasaulyje pražudė 1,4 mln. žmonių, SARS 2002 m. – 774, H7N9 – 1223 žmones. Kodėl Kinija?

Pasak specialistų, čia nieko mistiško: daug žmonių ten glaudžiai kontaktuoja su įvairių rūšių gyvūnais, kurie yra potencialūs ligų rezervuarai, be to, ten menki higienos reikalavimai. Žmonės gyvena kartu su naminiais gyvūnais, vištomis, kuriuos paskui gabena į turgus, kur ir įvyksta glaudus kontaktas su įvairiomis laukinių gyvūnų rūšimis. Tai iš principo yra geriausias globalinės pandemijos receptas. Be to, neretai susirgęs kinas pirmiausia bando gydytis tradiciniais metodais, akupunktūra, priemonėmis, kurioms gaminti ir vėl naudojami gyvūnai – tai stipriai padidina mirties atvejų skaičių ir leidžia ligai gana greitai plisti.

Gerai, ir koks viso to ryšys su medžiokle? Iš tiesų labai logiškas tiems, kurie apie šį procesą nieko nesupranta. Mat medžiotojai vartoja laukinių gyvūnų mėsą, kuri iš principo galėtų pasirodyti tas pats, kas žvynuočių valgymas Kinijoje… Išvada? Jeigu jau Kinija uždraudė prekiauti laukiniais gyvūnais ir vartoti jų mėsą, tai kuo gi mes, europiečiai, prastesni? Galime ir mes!

Taigi, balandžio viduryje kairuoliškų pažiūrų Europos Parlamento (EP) grupė įteikė Parlamentui siūlymą. Jo tikslas – priimti laukinių gyvūnų prekybos ir jų mėsos vartojimo draudimą. Idėja kilni – neleisdami žmogaus kontakto su laukiniais gyvūnais, apsaugotume visuomenę nuo galimų ligų.

Vis dėlto situacija Kinijoje ir ES yra visiškai skirtinga. ES gyvūnų apyvarta griežtai kontroliuojama ir visos Sąjungos, ir šalių narių lygiu. Asmeniškai gali vartoti, ką nori, bet jeigu planuoji mėsą parduoti, taikomi labai griežti reikalavimai. Tačiau visi suprantame, kad COVID-19 nėra vienintelis patogenas, su kuriuo esame susidūrę. Visi žino, kad kiaulės ir šernai gali sirgti trichinelioze, kuri žmogui gali būti net labai pavojinga, bet juk dėl šios priežasties niekas nedraudžia valgyti kiaulienos. Tai tik vienas panašus pavyzdys. Dar yra babeziozė, echinokokozė, lėtinė išsekimo liga ir t. t.

Gera žinia, kad siūlymas atmestas: 449 deputatai balsavo prieš, 186 – už, 53 susilaikė. Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE) prieš balsavimą kreipėsi į deputatus, nurodydama, kad papildomiems apribojimams nėra pagrindo, nes šis klausimas ES jau ir taip gana griežtai reguliuojamas. Nors šį kartą ataka prieš medžioklę nebuvo sėkminga, FACE vykdomasis direktorius Davidas Scallanas pabrėžė, kad greičiausiai tai tik pirmas bandymas prisidengiant COVID-19 priimti naujų medžioklės draudimų ar apribojimų.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija atsisako komentuoti Europos Parlamento balsavimą, be to, nėra pasirengusi atsakyti, kokia galimybė dėl COVID-19 ar panašių ligų uždrausti medžioklę Lietuvoje. Aplinkos ministerija tik teisinasi, kad sprendimus dėl maisto saugos priima Sveikatos apsaugos ministerija. Štai ką sako Latvijos žemės ūkio ministerijos Miškų departamento atstovas Arvydas Uozuolas, žinantis, kaip EP ir EK priimami sprendimai:

„Toks siūlymas visiškai draudžia ilgalaikį išteklių naudojimą, panašiai kaip buvo dėl ruonių produktų. Medžioklė leidžiama, bet mėsos ir kitų produktų vartoti negalima. Aišku, laukinių gyvūnų kontrolė būtina, nes žmogus su savo veikla jau seniai yra gamtos procesų dalis, bet būtų absurdiška nedrausti medžioklės ir drausti vartoti žvėrieną.

ES galioja labai griežti maisto apyvartos reikalavimai. Kinijoje žvėriena neretai valgoma žalia, bet turime nepamiršti, kad mes ją termiškai apdorojame, todėl problema tokiu būdu išsprendžiama. COVID-19 nėra vienintelis žmogui pavojingas dalykas, ir istoriškai tai nėra pirmas atvejis, kai laukiniai gyvūnai platina ligas, kurios žmogui gali būti pavojingos. Dėl šios priežasties nedraudžiame vartoti laukinių gyvūnų mėsos, bet tiesiog taikome griežtus kontrolės reikalavimus.

Kalbant apie sprendimų priėmimo eigą ES, reikia suprasti, kad įstatymų leidėjo iniciatyvą turi EK. Tai reiškia, kad EK parengia teisės aktą, o jį paskui išnagrinėja EP ir ET. Tai yra trijų dalių instrumentas, neleidžiantis priimti skubotų, nepagrįstų teisės aktų, o tikslas – užtikrinti, kad būtų suderinami visų interesai. Aišku, tai ne visada garantuoja geriausią rezultatą, bet bent leidžia atsižvelgti į įvairių pusių nuomones. Šiuo atveju EP galėjo pavesti EK parengti atitinkamą teisės aktą.

Šiuo metu nėra pagrindo nerimauti, nes toks siūlymas nėra racionaliai pagrįstas. Jeigu EP būtų parėmęs tokį siūlymą, tada būtų galima pradėti jaudintis, nes paprastai EK rengiant teisės aktus entuziazmo netrūksta. Vis dėlto tai nereiškia, kad po šio siūlymo nebus kitų panašių. Vertinant nacionaliniu lygiu, šiuo metu nėra pagrindo nerimauti, kad medžioklė galėtų būti uždrausta.“

Europos Komisija apie medžioklė

Pas mus šiuo metu nėra medžioklės apribojimų – tol, kol žmonės elgiasi protingai, nesibūriuoja ir nekelia pavojaus sau ir kitiems. Individualią medžioklę uždrausti apskritai nebūtų jokio pagrindo. Vis dėlto kai kuriose šalyse yra medžioklės apribojimų – Belgijoje, Flandrijos regione, medžioklė visiškai uždrausta. Valdžios įstaigos nurodo, kad šis užsiėmimas nėra esminis išgyvenimui. Lenkijoje medžioti neleidžiama miške, bet atvirame lauke nedraudžiama. Panašių nelogiškų apribojimų yra ir kitose valstybėse. Matyt, tai rodo, kad atsakingosios įstaigos greičiausiai nesupranta ir nežino, koks pagrindinis medžioklės tikslas ir kaip ji iš tiesų vyksta.

Šis siūlymas, dėl kurio balsuota EP, rodo tik tai, kad medžioklė bus atakuojama. Turime suprasti, kad prieš medžioklę nusiteikusios organizacijos gali bandyti naudotis įvairiausiomis priežastimis, kad pasiektų savo tikslą ir uždraustų medžioklę ES, tačiau tai ne visada reiškia, kad joms pavyks.

Susiję straipsniai

Mums lieka tik norėti, kad mūsų ministerijos parodytų stipresnę politinę valią ir būtų pasirengusios apginti medžioklės sritį, ypač dėl to, kad medžioklės užduotis yra ne tik suteikti galimybę žmonėms būti gamtoje, bet ir mažinti žalą žemės ūkiui bei miškininkystei, be to, apriboti afrikinio kiaulių maro plitimą. Kiaulių maro, žvėrių daromos žalos ir kitų problemų COVID-19 nepanaikino. Su šiomis problemomis kasdien ir toliau susiduria kiaulių augintojai, ūkininkai ir miškininkai.

Zoonozė – liga ir (arba) infekcija, kurią tiesiogiai arba netiesiogiai gyvūnai gali perduoti žmonėms. Tokia liga palankiomis sąlygomis gali plisti masiškai, sukeldama epidemiją (epizootiją).

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.