Patirtis

Vėl vilkų puolimas! Buvo sužeistos 8 grynaveislės avys0

Nuotrauka: iš archyvo

Šį rytą rugpjūčio 13 d. Kupiškio r. sav., Kupiškio sen. Didžprūdėlių k. vilkai sudraskė veislines sufolk ir teksel veislės avis. Sudraskytos 8. Tai jau antras vilkų išpuolis, pirmasis užpuolimas buvo gegužės 17 d. Tuomet buvo sudraskytos 6 avys.

Ūkininkas vienas iš pirmųjų pasinaudojo NMA parama prevencijai prieš vilkų daromą žalą. Avys aptvertos elektriniu tinklu, bandą saugojo Podhalės aviganis. Deja, naudojamos priemonės nesulaikė nuo vilkų išpuolio. Iš viso ūkininkas laiko 60 avių.

Daugiau pasakojo asociacijos Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) vadovė Gintarė Kisielienė: “Svarbiausia, kad buvo naudojomas elektrinis tinklas ir kiti apsaugos būdai. Savininkai netgi turi ypatingos aviganių – Podhalės veisles šunį, bet ir tai nepadėjo! Ūkininkas vienas iš pirmųjų pasinaudojo parama prevensinėms priemonėms įsigyti prieš vilkų daromą žalą. Akivaizdu, kad nei el. tinklas nei aviganis šuo neapsaugojo tiek nuo pirmo, tiek nuo antro vilkų išpuolio. Vilkai nesirenka grobio, pjauna ir veislines avis. Būtina skubiai reaguoti į vilkų išpuolius išduodant operatyviau spec. leidimus vilkams išimti iš gamtos, ankstinti medžioklės sezoną bei didinti vilkų mdžiojimo limitus, nes kitu atveju yra tiesiog žlugdoma avininkystė.”

8 grynaveislės avys

Kaip sakė LAAA vadovė, yra aišku, kad pinigai švaistomi be reikalo, valstybė pati remia, paskui moka kompensacijas. “Tai ar tikrai tie vilkai verti tokio pinigų švaistymo? Jau nekalbu apie patirtą stresą tiek ūkininkui, tiek avims, o kur dar moralinė žala?! Niekas negalvoja, kad ūkininkams tenka gyventi šalia vilko nuolatinėje baimėje ir strese. Naktimis prižiūrėti gauruotąsias, vėliau dieną jomis rūpintis. Kiek gali tverti žmogus gyvenantis ir dirbantis tokiomis sąlygomis?”- klausia Gintarė Kisielienė.

Informacija apie vilkų užpuolimą paskelbta socialinių tinklų grupėje “STOP vilkų veisimui Lietuvoje”. Kaip visada, straipsnis sukėlė karštas diskusijas. Avių augintojai norėtų, kad būtų padidintos vilkų ribos ir išplėstos medžioklės galimybės.

Vienas iš aktyviausių grupės narių nurodo: “Dėl aptvarų: valstybė skiria pinigus įsirengti elektrinius piemenis ar tinklus. Tai gerai, nes didžiausia kritika iš gamtininkų ūkininkams būna, kad šie nesaugo savo gyvulių. Iš kitos pusės aptveriama per metus labai nedidelis procentas ganyklų – vilkai gali migruoti į kitas, todėl efektas būtų tik per trumpą laiką aptvėrus daugumą ganyklų. Tuomet ir pasimatytų, ar elektriniai tinklai/piemenys apsaugo nuo vilkų, ar ne. Kol bus daugiau nepatvertų ganyklų, nei aptvertų, efekto nebus matyti.”

STOP vilkų veisimui Lietuvoje

Susiję straipsniai

Kitas įdomus komentaras verčia apsvarstyti avių apsaugos metodų veiksmingumą: ”Baltijos Vilkas” ir nemažai gamtininkų įsitikinę, kad aptvėrus ganyklas vilkai į jas neitų, arba išpuolių ženkliai sumažėtų. Prancūzijos ūkininkai, kuriuos apklausė Lecomte, aiškino, kad vilkai vėliau vis tiek sugrįžta.”

Pasaulio patirtis rodo, kad vilkai yra labai sumanūs gyvūnai, kurie mielai grobiu renkasi avis ir kitus naminius gyvūnus, nes jų nereikia medžioti. Kita vertus, efektyviausias būdas apsaugoti gyvulius yra medžioti pažeistose vietose ir kontroliuoti populiaciją. “Reikia palaukti 2020-2021 metais sumedžiotų vilkų DNR tyrimų – tik jie gali parodyti daugėjo ar mažėjo vilkų Lietuvoje 2020 metais,” sakė Facebook grupės “STOP vilkų veisimui Lietuvoje” narys Žydrūnas Juozapavičius.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.