Patirtis

Miško kamera užfiksavo vilką su antkakliu! Estų vilkai užkariauja Latviją?0

Nuotrauka: iš archyvo

Vienas žurnalo skaitytojas atsiuntė trumpą vaizdo įrašą, nufilmuotą miško kamera. Septyni kilometrai nuo Valmieros, į Keižių pusę (Latvija), matomas vilkas su antkakliu. Tai itin sutrikdė vaizdo įrašo savininką – ar tai tikrai vilkas? Jeigu vilkas, tai kodėl su antkakliu?

Pradinės versijos buvo kelios: pabėgęs čekų vilkšunis, prijaukintas vilkas. Link teisingo kelio užvedė dr. Janis Uozuolinis: „Turbūt iš Estijos. Jie turi kelis pažymėtus, kurie ir į Rusiją nukeliauja.“ Taip prasidėjo mūsų porą dienų trukęs detektyvas.

Persiuntėme vaizdo įrašą Estijos medžiotojų sąjungos vadovui Tõniui Kortsui ir paklausėme, ar tai jų vilkas. Atsakymą gavome vakare: „Tai mūsiškis, nešaukite! Dirželis veikia. Mokslas.“ Aišku, Tõnis juokavo, bet informacija pasitvirtino – užfiksuotas vilkas tikrai estų. Paskambinome kolegai ir išsiaiškinome, kad Estijoje dirželiais pažymėti keli vilkai, taip pat ir šis. Daugiau Tõnis negalėjo papasakoti, bet davė Estijos aplinkos agentūros vyr. specialisto Peepo Männilo kontaktus.

Nuotrauka: iš archyvo

Po pokalbio su vilkų specialistu paaiškėjo neįtikėtina istorija. Į Latviją patekęs patinas dirželį gavo 2019 m. lapkritį, kai dar buvo visiškai jaunas. Šiuo metu jam dveji metai. Latvijos sieną jis kirto šių metų sausio 20 d., greičiausiai atėjo čia su visam. Keisčiausia, kad dirželis dar aktyvus – paprastai jų baterija baigiasi maždaug po metų. Iki šiol Estijoje dirželių uždėta 20-čiai vilkų. Projektas pradėtas prieš dešimtį metų, vidutiniškai per metus pažymimi du vilkai. Dirželio siųstuvas siunčia informaciją apie gyvūno buvimo vietą ir judėjimą.

„Pagauti vilką nelengva. Šis procesas trunka ilgai, bet tai mums duoda labai daug naudingos informacijos. Jeigu dirželis uždedamas gaujos vadui, galima matyti, kaip juda šeima, kur įrengiamas guolis, kokio platumo gaujos teritorija. Taip pat matome vietas, kur vilkai medžioja, – pasakojo P. Männilas. – Na, o jeigu dirželis uždedamas jaunam vilkui, kaip Valmieros svečio atveju, tada galima sekti, kaip ieškoma naujos teritorijos, kur ir kaip vilkas medžioja. Tokia informacija gali praversti ir medžiotojams, nes sudaro galimybę daug sužinoti apie vilkų elgesį.“ Pasak estų mokslininko, naudojami dviejų tipų dirželiai: su SIM kortele ir GPS siųstuvu. Pirmojo veikimas labai priklauso nuo mobiliojo tinklo aprėpties, o antras patikimesnis. „Baigę veikti dirželiai nenukrinta, bet dėl to didelės bėdos nėra, – teigia P. Männilas. – Vilkams dirželį uždėti galima nesukeliant problemų – jie paskui pernelyg neauga. Su meškomis sunkiau, nes ilgainiui jos gerokai pastambėja, taigi dirželis gali tapti per mažas.“

Estijos ir Latvijos sieną vilkas kirto šių metų sausį. Būdamas Latvijoje jis patikrino gana plačią teritoriją
Nuotrauka: iš archyvo

Tuo istorija nesibaigė. Pasirodo, iš Estijos išėjo dar vienas vilkas, bet jis nukeliavo į Rusiją, Leningrado sritį. Kai šiam patinui buvo uždėtas dirželis (2019 m. rugsėjo 6 d.), jam buvo pusantrų metų. Jis buvo vienas iš 13 vilkų gaujos, kurioje buvo 2 suaugę, 3 jauni vilkai ir 8 jaunikliai. Vilkas svėrė 37,6 kg ir buvo labai geros būklės. Spalio viduryje vilkas paliko savo tėvų teritoriją, pakeliavo po Estiją, o tada, 2019 m. lapkričio 19 d., kirto Rusijos sieną. Dirželis nustojo veikti 2020-ųjų birželio 8 d. Rusijoje šis vilkas buvo sumedžiotas. Jeigu kartais pasitaikytų sumedžioti vilką su dirželiu, mokslininkai būtų labai dėkingi, jeigu dirželis būtų parsiųstas atgal.

Labai dėkojame estų mokslininkui Marko Kübarseppui, kuris, naudodamas Valmieros vilko dirželio siunčiamas koordinates, padarė mūsų žurnalui žemėlapį, iš kurio matyti, kaip keliavo mūsų istorijos herojus.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv