Patirtis

Vasario m. numeryje: Prie sienos su Baltarusija esančią koncertiną pakeis visavertė 400 km ilgio tvora0

Nuotrauka: epsog.lt

Prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos pradėta statyti apsauginė tvora. Tai bus 3 metrų aukščio vielinė tvora, kurios viršuje bus pritvirtinta koncertinos spiralė – iš viso aukštis sieks 4 metrus. Iš Baltarusijos pusės bus įrengta koncertinos piramidė iš 5 ar 6 spiralių, sudėtų viena ant kitos.

Pernai Lietuva susidūrė su nelegalių migrantų srautu iš Baltarusijos. Kad surastų ir sustabdytų migrantus iš Azijos ir Afrikos šalių, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ėmė bendradarbiauti ir su medžiotojais. Taip pat nuspręsta ant žemės įrengti apsauginę koncertinos juostą. Bendras jos ilgis 2021 metais siekė 140 kilometrų.

Neilgai trukus platesnę visuomenę pasiekė vaizdo įrašai, kuriuose matyti jau nugaišę ar dar gyvi briedžiai ir elniai, įsipynę į aštrią vielą ir nukraujavę, negalėdami išsilaisvinti. Neoficialiai tokių atvejų buvo labai daug, bet suprasdami situaciją ir būtinybę apsaugoti valstybę medžiotojai šios informacijos nepublikavo. Dauguma feisbuko grupėje Hunting in Lithuania atliktos apklausos dalyvių mano, kad valstybės saugumas yra prioritetas.

Dar prieš parengiant projektą, Lietuvos medžiotojų nevyriausybinės organizacijos kvietė daryti vartus ir laisvus perėjimus laukiniams gyvūnams. Aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis viename interviu sakė: „Nėra pagrindo nerimauti. Gyvūnai pripranta prie aptvarų ir supranta, kad reikia ieškoti kito kelio. Be to, nuolatinė tvora nebus vientisa. Yra natūralių kliūčių, kurios neleis jos pastatyti, pavyzdžiui, upių, ežerų, pelkių. Tose vietose tvoros nebus, bet migrantams kirsti sieną nebus lengva. Taigi bus išlaikyta galimybė gyvūnams migruoti per valstybines sienas.“

Vis dėlto, nors anksčiau Aplinkos ministerijos pareigūnai nurodė, kad ant žemės pastatyta spygliuota viela bus pašalinta, remiantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje pasienis.lt pateikta informacija, tampa aišku, kad tvora bus pastatyta šalia esamos apsauginės juostos. Ji liks ant žemės.

Nuolatinė tvora Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje bus įrengiama keliais etapais, bendras jos ilgis sieks 400 kilometrų. Darbai jau prasidėjo. Bendrovė EPSO-G pasamdė daugiau kaip 120 žmonių, kurie atlieka pasirengimo darbus. Projektą baigti numatyta dar šių metų rugsėjį.

Fizinio barjero projektą pasienyje su Baltarusija įgyvendinanti EPSO-G pradėjo projekto antrojo etapo statybos darbus. Į keturis etapus suskirstytuose maždaug 400 kilometrų ilgio pasienio ruožuose jau mobilizuoti daugiau nei 120 darbuotojų. Jie tiesia koncertinos prizmę, įrenginėja statybvietes, rūpinasi medžiagų tiekimu. Kaip ir pirmajame projekto etape, fizinio barjero statyba buvo pradėta nuo koncertinos prizmės tiesimo, vėliau šalia jos bus pradėti montuoti tvoros segmentai. Visas fizinis barjeras bus įrengtas iki kitų metų rugsėjo.

Fizinio barjero įrengimas Baltarusijos pasienyje

Du projekto antrojo etapo ruožus – maždaug 100 kilometrų ilgio pietinį ruožą ir maždaug 70 kilometrų ilgio šiaurinį ruožą – įrengs jungtinės veiklos pagrindu dirbsiančios bendrovės Kauno tiltai ir Alkesta. Maždaug 100 kilometrų ilgio pietrytiniame ruože koncertiną ir tvorą įrengs bendrovė Brosta, o rytiniame maždaug 100 kilometrų ilgio ruože koncertiną įrengs ir tvorą statys EPSO-G grupės bendrovė Tetas. Šios bendrovės gruodžio pradžioje pasirašė sutartis su projektą įgyvendinančia bendrove EPSO-G.

Artimiausiomis dienomis bus baigti koncertinos prizmės įrengimo darbai fizinio barjero pirmojo etapo ruožuose. EPSO-G grupės bendrovė Tetas pasienyje šiuo metu yra mobilizavusi daugiau nei 200 darbuotojų. Pažeidžiamiausiose vietose prie sienos su Baltarusija jiems liko nutiesti maždaug 10 kilometrų koncertinos prizmės. Šalia jos šiuo metu statomi tvoros segmentai, o visą fizinį barjerą labiausiai pažeidžiamuose maždaug 100 kilometrų ilgio ruožuose planuojama įrengti iki 2022 metų balandžio pabaigos.

Svarbiausiuose pasienio su Baltarusija ruožuose šiuo metu jau nutiesta daugiau nei 140 kilometrų koncertinos prizmės. Į šį skaičių įtraukta pagal EPSO-G įgyvendinamą projektą nutiesta koncertina, taip pat ir anksčiau kariškių ir ugniagesių nutiestas užtvaras.

Įrenginėjant fizinį barjerą prie pat valstybės sienos su Baltarusija ribos, pirmiausia tiesiama koncertinos piramidė iš 5 arba 6 spiralių, šalia koncertinos iš Lietuvos valstybės pusės montuojami tvoros segmentai. Nepalankioms oro sąlygoms ir dirvožemio poveikiui atsparūs, pagal VSAT reikalavimus pagaminti tvoros segmentai tvirtinami prie įleistų į žemę stulpų. Tvoros viršuje tvirtinama koncertinos spiralė, o bendras tvoros su spirale aukštis siekia 4 metrus.

Susiję straipsniai

Projekto priežiūros komisijai vadovauja Ministrė Pirmininkė, į komisijos sudėtį įeina vidaus reikalų, energetikos, krašto apsaugos, aplinkos ir finansų ministrai, VSAT vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininkė ir projektą vykdančios įmonių grupės EPSO-G atstovas.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv