Patirtis

Unikalus laimikis! Raguota stirna0

Nuotrauka: iš archyvo

Tokių egzempliorių sutinkama rečiau nei stirninų su perukiniais ragais!

Vienam medžiotojui Latvijoje pavyko sumedžioti stirnos patelę su dariniu, panašiu į ragus. Trofėjaus savininkas pasidalijo savo sėkmingo laimikio nuotrauka feisbuke, o jo sūnus, medžiotojas Janis P., papasakojo tos dienos įvykius.

„Stirną sumedžiojo tėtis. Tą dieną susirinkome trise. Medžioklės vadovas papasakojo, kur eiti. Mudu su tėvu buvome netoli vienas kito. Jis nuėjo į kairę, aš – į dešinę. Tarp mūsų buvo kokie aštuoni šimtai metrų“, – istoriją pradėjo Janis.

Tą vakarą medžiotojų pasirinktame lauke ganėsi kelios stirnos ir stirninai, bet gyvūnai buvo gana baikštūs. Pamažu ėmė temti, ir tada jaunesnysis medžiotojas išgirdo šūvį. „Kadangi esu jau patyręs medžiotojas, supratau, kad pataikyta. Šovė maždaug iš 80–100 metrų. Vėliau, nuvažiavę iki tėčio, ištyrėme šūvio vietą ir supratome, kad pataikyta, tik rasti negalėjome. Pasirodo, tėtis buvo praėjęs pro šalį. Tada priėjome prie gyvūno kartu ir pamatėme šiuos įdomius ragelius. Apsidžiaugėme, kad sumedžiotas toks ypatingas ožys. Uždėjome dirželį ir važiavome laimikio išdoroti.

Pasiekę medžiotojų namelį ir pradėję doroti, nustatėme, kad tai – ne patinas. Išoriniai požymiai rodė, kad tai patelė, bet su ragais. Daug retesnis ir unikalesnis trofėjus nei stirninas su peruku ar trimis ragais.

Panašiai kaip patinams su perukiniais ragais, ir šiuo atveju anomalijos priežastis galėtų būti hormoniniai pokyčiai. Kažkodėl šios stirnos organizme susidarė nenatūraliai daug vyriškųjų hormonų, kurie lėmė ragų formavimąsi.

Nuotrauka: iš archyvo

Remiantis vienu slovakų mokslininkų tyrimu, raguotas stirnų pateles galima skirstyti į tris kategorijas:
• stirnos su gana išsivysčiusiu ragų pagrindu ir rože bei fiziologiškai susiformavusiais ir nuvalytais ragais;
• stirnos su klasikiniais perukiniais ragais;
• stirnos su nenuvalytais ragais (ragai visiškai ar iš dalies padengti aksomine oda), kuriuos galima pavadinti pereinamosios formos anomaliais ragais.

Latvijos valstybinio miškininkystės instituto Silava vyr. mokslininkas dr. biol. Janis Uozuolinis teigia, kad tokios anomalijos priežastis gali būti ir hormoniniai sutrikimai, ir genetiniai pokyčiai, bet abu šie veiksniai susiję, nes hormonus irgi lemia paveldimumas. „Kaži, ar kokia stirna penktaisiais ar šeštaisiais gyvenimo metais staiga išaugins ragus. Kad jie susiformuotų, turi būti atitinkamos sąlygos.

Stirnos priklauso toms kanopinių rūšims, kur ragus turi tik patinai. Manau, kad ragų puošmena priklauso prie pirminių lytinių požymių komplekso. Stirnų ragų susidarymas prasideda dar pirmuoju gyvenimo pusmečiu, todėl tokia stirna turi gimti su atitinkamais kaukolės struktūros pokyčiais, kurie leistų augti didesniems ar mažesniems rageliams“, – aiškina mokslininkas ir priduria, kad ragai nelaikomi hermafroditizmo požymiu.

Hermafroditas (iš gr. Hermaphroditos) yra organizmas su abiem lytims būdingais požymiais.

Stirnos su ragais ir stirninai be ragų jau minėti literatūroje, tačiau apie tokių reiškinių dažnumą mokslinių duomenų nėra. Oslo universiteto mokslininkas Atle Mysterudas atliko tyrimą, kurio metu ištyrė daugiau nei šimtą sumedžiotų stirnų patelių.

Susiję straipsniai

A. Mysterudo tyrime apie stirnų patelių ragus nustatyta, kad ragų užuomazgų turėjo 6 proc. (3 individai) iš 50 jauniklių patelių, daugiau ar mažiau išvystytus ragus turėjo 6,9 proc. (2 individai) iš 29 pusantrų metų amžiaus patelių, nė viena iš 20-ies 2,5 metų amžiaus stirnų ir 14,8 proc. (4 individai) – iš 27 stirnų, kurių amžius buvo daugiau kaip 3,5 metų. Nustatyta tik viena stirna su tikrais išaugusiais ragais. Iš tuo pačiu laikotarpiu sumedžiotų 85 stirninų tik vienas 2,5 amžiaus stirninas neturėjo ragų.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv