Patirtis

Tautiečiai užsienyje. Kaip sumedžiojau stirniną Švedijoje0


Laurynas Tomašauskas su savo šunimi Forsa
Laurynas Tomašauskas su savo šunimi Forsa
Nuotrauka iš medžiotojo archyvo

Tekstas ir nuotraukos: Laurynas Tomašauskas, medžiotojas iš Lietuvos, gyvenantis Švedijoje

Mano medžioklė prasidėjo rugpjūčio 15 dieną. Pačios medžioklės atidarymas vyko rugpjūčio 16 dieną, medžioklė stirninų. Drįstu sakyti, kad ji antra pagal populiarumą Švedijoje po briedžių medžioklės. Briedžių medžioklė Švedijoje yra lyg religija.

Atvykau iš vakaro į mūsų medžiojimo plotus pastebėti, kur ir kokie stirninai ganosi. Ir buvau nustebęs, kad nedaug stirninų teko pamatyti. Vienos stirnos. Supratau, kad dėl šiltos oro temperatūros stirninų žaidimai jau į pabaigą, gal pavyks prisivilioti tik vilbyne, ir tai dar klausimas. Naudoju dvi vilbynes: Nordic bei Buttolo, abi labai geros, jei moki naudotis.

Na ką, atlikus apžvalgą su minčių gausa teko laukti rytojaus ryto, nustačius žadintuvą 4-tai ryto.
Pakilus ryte pradėjo lyti, pamaniau – gerai, atvėsins orą, gal nors vienas procentas sėkmės bus į medžioklės pabaigą. Kadangi daiktai suruošti iš vakaro, beliko termosas karštos arbatos ir pirmyn į pasirinktą vietą. Nuvykęs iškart pradėjau žaisti su vilbynėmis, nesulaukęs nė vieno stirnino atsiliepimo, tik mačiau vaikštančias stirnas. Po pusantros valandos nusprendžiau keisti vietą. Kaip paaiškėjo – ne veltui.

Nuotrauka iš medžiotojo archyvo

Nauja vieta mane teigiamai veikė. Praėjusį sezoną ten priviliojau gražų stirniną, bet tuo pačiu momentu išėjo briedis ir visas dėmesys nukrypo į jį. Taigi pražiopsojau stirniną, kuris pradėjo loti, mane pamatęs, apie 40 metrų nuo manęs, net išsigandau. Dar viena pamoka į mano medžioklės taupyklę.

Atvykęs į naują vietą patikrinau vėjo kryptį – vėjas pūtė man į veidą. Priėmiau sprendimą sėsti į bokštelį. Atsisėdęs apsivilkau maskuojančiu apsiaustu, kurį pats pasidariau. Nieko nelaukęs pradėjau vilioti vilbynėmis. Iškart gavau stirnino atsišaukimus už miško, kitoje palaukėje. Jausmas užplūdo teigiamas. Susikaupiau viliojimui, kad nepadaryčiau garso klaidų. Praėjus 15 minučių stirnino atsakymą išgirdau jau savo palaukėje, bet jis buvo krūmyne.

Nuotrauka iš medžiotojo archyvo

Vėl vilbynės garsu vilioju, o stirninas išbėga į palaukę. Apžiūrėjęs stirniną bei jo ragus, įvertinęs galimą amžių, priėmiau sprendimą sumedžioti, bet norėjau prisikviesti jį kuo arčiau, ką labiausiai ir mėgstu. Stirninas artėjo ir artėjo, ir, kai buvo išduotas kitą stirniną atstumiančios patelės garsas, šis stirninas kovingai atbėgo. Stirninas buvo priviliotas iki trijų metrų nuo bokštelio. Kol filmavau ir fotografavau, mane pamatęs stirninas spruko miško link. Pasiėmęs karabiną (stirninas buvo jau apie 70 metrų atstumu), vilbynės garsu susistabdžiau ir atlikau šūvį. Po šūvio stirninas krito vietoje. Pasiėmiau iš mašinos šunį, kad padirbėtų pėdsakais – šuo labradoras FT. Šuo atliko puikų darbą.

Truputis apie įrangą: graižtvinis šautuvas Tikka T3x Hunter Stainless, duslintuvas Stalon X108, kalibras .308 Win, optika Schmidt & Bender 3-10×56, šovinys Sellier & Bellot 9,7 gr., juos naudoju stirninų medžioklei bei treniruotėse. Duslintuvą naudoju nuo 2019 m., kai jam gavau leidimą. Nuo šių metų Švedijoje leidimų duslintuvams nebereikia. Duslintuvo naudojimo medžioklėje matau tik pliusus: minkštesnis šūvis, nuslopintas garsas netrikdo gyventojų, kitų gyvūnų ir naminių gyvulių, jei tokių yra netoliese. Jei medžioji su šunimi, taip pat netraumuoji šuns klausos. Maskuojantis apsiaustas Larry Camo, termosas Stainley, žiūronai – kiniški, kelnės Seeland, batai Chiruka. Akinius medžioklei naudoju Pila.

Stirnų bei stirninų populiacija Švedijoje labai didelė. Švedijoje visa medžioklė prasideda rudenį, išskyrus šernų, kuriuos galima medžioti ištisus metus. Šiemet leista medžioti stirninus pavasarį, bet buvo negatyvus medžiotojų atsišaukimas. Manau, kad 90 proc. jų nemedžiojo. Be abejo, kaip ir kiekvienoje šalyje, stirnų žūsta avarijose bei kituose incidentuose. Pagal 2022 m. statistiką, registruotų įvykių buvo net 28 490 (iš visų žvėrių, daugiausia įvykių – su stirnomis), šernų – 2560, briedžių – 2296, danielių – 1525. Vis dėlto, neskaitant įvykių, populiacija tikrai didelė, tai galima nuspręsti ir iš įvykių gausos. Sumedžiojamų stirninų skaičių reguliuoja patys medžiotojai. O nuo spalio prasideda stirnų medžioklė su šunimis bei lygiavamzdžiais. Manau, kad tai kaip tradicija, nes nors niekas nedraudžia su graižtviniu, bet medžiotojai patys tokius pasirenka.

Epilogas

Susiję straipsniai

Šis straipsnis atsirado po įtraukiančio pokalbio su medžiotoju, kurio nuostabias sumedžioto stirnino nuotraukas pastebėjau feisbuke. Labai įdomu išgirsti apie medžiokles kituose kraštuose, susipažinti su medžiotojais ir sužinoti jų nuomonę bei mintis. Ačiū už šį pasakojimą!

Naujas žurnalo „Medžioklė“ numeris jau išėjo!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.