Šunys

Šuns sveikata. Dirofilariozė tai kirmėlės po oda ir širdyje0

Nuotrauka: Česká parazitologická společnost

Yra daug nemalonių parazitinių ligų, bendrų gyvūnams ir žmonėms. Viena jų – dirofilariozė. Poodinės dirofilariozės sukėlėjas – apvalioji kirmėlė Dirofilaria repens, kuri įsiveisia audiniuose, pavyzdžiui, akies ertmėje, pačiame akies obuolyje ar kur nors po oda. Kirmėlių patelės užauga iki 25–30 cm ilgio, patinėliai – 12–19 cm. Ligą nešioja uodai, kurie mikrofilarijų (tam tikros formos lervų) gauna su infekuoto gyvūno krauju. Apsikrėsti gali įvairūs laukiniai ir naminiai gyvūnai, taip pat žmonės.

Žmogaus organizme kirmėlė dažniausiai nesubręsta ir kraujo mėginiuose jos požymių rasti nepavyksta. Suaugusios kirmėlės pašalinamos chirurgiškai iš konkrečios apkrėstos vietos. Užsikrėtusiam žmogui tuo viskas ir baigiasi, užtat šuo yra šio parazito pagrindinis šeimininkas ir rezervuaras. Latvijos žemės ūkio universiteto Veterinarinės medicinos fakulteto specialistai Armandas Vekšinas, Ana Krūklytė ir Ilzė Matysa van Houtana 2011–2012 metais ištyrė 44 šunų kraujo mėginius. Mikrofilarijų rasta trijuose, vadinasi, buvo apsikrėtę 6,8 % šunų. Dabar šis skaičius galėtų būti didesnis.

Nuotrauka: ulac.lt

Atsiradimas Baltijos šalyse

Dirofilariozė Baltijos šalyse atsirado per pastarąjį dešimtmetį. Iki tol manyta, kad Europoje ji paplitusi tik Viduržemio jūros regione, tačiau naujausi įvykiai rodo, kad ši invazinė parazitinė rūšis pasiekė ir Baltijos šalis. Anksčiau veterinarus mokydavo, kad šis parazitas plinta tik per konkrečios rūšies uodus, bet paaiškėjo, kad tinka ir mūsų uodai. Kitas veiksnys – klimato kaita, skatinanti pietų regionams būdingų rūšių migraciją į šiaurę ir leidžianti jiems išgyventi mūsų platumose.

Įvairiuose šaltiniuose minimi apvaliųjų kirmėlių plitimo keliai yra šunų dalyvavimas tarptautinėse parodose, įvairiose varžybose ir darbo bandymuose, šuniukų įvežimas iš užsienio ir žmonių polinkis vis dažniau keliauti su savo augintiniais.

Kaip šuo apsikrečia

Kaip minėjau, lervas nešioja uodai. Infekuotas uodas įkanda šuniui, lerva patenka į kraują, o paskui po oda. Ten ji užsiveisia, pradeda augti ir galop tampa plona, siūliška apvaliąja kirmėle. Viena suaugusi kirmėlė gali atsivesti palikuonių, migruojančių po kraujotakos sistemą. Ten jų vėl įsiurbia uodai, kurie perneša parazito lervą naujam šeimininkui.

Simptomai

Jokių aiškių simptomų dirofilariozė neturi. Mikrofilarijos organizme dažniausiai atrandamos netyčia, atlikus šuns kraujo tyrimą, kai šeimininkas atvyksta į kliniką įtardamas kokią kitą ligą. Užsiveisus mikrofilarijoms, atsiranda mazgelių po oda, taip pat kirmėlių galima pamatyti akies junginėje.

Gydymas

Efektyvus gydymas – išnaikinti lervas. Suaugusias kirmėles, kurios nepašalinamos chirurgiškai, išnaikinti labai sunku, todėl iš principo dirofilariozė laikoma lėtine liga. Vis dėlto veterinarai žino būdų ir vaistų, padarančių suaugusius parazitus nevaisingus. Svarbiausias patarimas – nebandyti augintinio gydyti pačiam, o kreiptis į veterinarą.

Profilaktika

Susiję straipsniai

Rekomenduojama reguliariai atlikti šuns kraujo tyrimus. Tai padeda laiku nustatyti įvairias ligas, įskaitant ir parazitines. Kad išvengtumėte vabzdžių įkandimų, šiltuoju metų laiku šuniui naudokite priemones nuo uodų.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.