Patirtis

Selekcinis stirninas su paratuberkuliozė0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Sumedžioti didelį trofėjinį stirniną, be abejo, yra kiekvieno medžiotojo svajonė, ypač jeigu esi šiame reikale visiškai naujas. Vis dėlto selekcinė medžioklė irgi svarbi: neišraiškingi, per trumpi, netaisyklingi ragai – tai vieni iš kriterijų, pagal kuriuos atrenkami stirninai. Taip pat ir sveikatos būklė gali būti priežastis, kodėl tam tikras individas yra medžiotinas.

Konkrečiai šis stirninas krito liepos pabaigoje. Pasivaikščiojimai po kalnelius, stirnų, stirniukų ir kitų stirninų apžiūra baigėsi šūviu į individą, kuriam galbūt vis tiek būtų tekę tapti lapių maistu.
Stirninas buvo ką tik išėjęs iš krūmyno prie senos pastogės. Radau jį dar prieš sutemstant.

Paratuberkuliozė

Šviesos pakako, kad gyvūną apžiūrėčiau. Iš pirmo žvilgsnio susidarė įspūdis, kad jis labai senas: visas kūnas buvo tarsi suriestas, išryškėjo per aštrūs sąnarių kontūrai, kaklas įdubęs ir sulinkęs. Gyvūno dėmesys buvo susilpnėjęs, bet ir sąlygos man buvo palankios: vėjas šiugždeno lapus ir pūtė nuo stirnino, dėl ko jis pavojaus nepastebėjo. Apžvelgiant stirniną per optinį taikiklį, į akis krito nebūdingai tamsi kojų spalva. Tapo aišku, kad jis jau seniai viduriuoja. Iššoviau.

Viduriavimas, sulysimas esant geram apetitui gali būti paratuberkuliozės simptomas. Diriant nebuvo rasta jokių šiai ligai būdingų poodinių granuliomų, bet buvo nustatyta nepakankama raumenų masė. Mėsa buvo šviesesnė negu sveiko gyvūno ir kraujo spalva atrodė kitokia nei paprastai.

Susisiekus su Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais paaiškėjo, kad atrajotojų pobūrio gyvūnui viduriavimą gali sukelti keletas priežasčių, kaip ir žmogui, nors ilgalaikis viduriavimas galėtų rodyti ir paratuberkuliozę.
Paratuberkuliozė yra pavojinga naminiams ir laukiniams atrajotojams, bet ne plėšrūnams ar žmogui. Gamtoje ši liga baigiasi visišku nusilpimu, apetito praradimu ir gyvūno mirtimi.

Paratuberkuliozė

Paratuberkuliozės sukėlėjas lėtai vystosi gyvūno žarnose, palaipsniui suprastėja žarnyno veikla, o dėl to patelėms sumažėja pieno, gyvūnas nuolat silpsta, nepaisant gero apetito. Jaunikliai vedami nusilpę, nepakankamo svorio, nesibaigia viduriavimas su dujomis. Paskutinėje stadijoje dingsta apetitas, prasideda viduriavimas su krauju, išsekimas, o paskui mirtis.

Visuotinė lietuvių enciklopedija: Paratuberkuliozė

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.