Medžioklės reikmenys

Šaudymo stendas. Pagaminta Latvijoje – treniruočių pneumatiniais ginklais stendas SK-100

Nuotrauka: Janis Zandbergas

Tekstas ir nuotraukos: Janis Zandbergas

Organizuojant įvairias šaudymo varžybas ir jose dalyvaujant, pavyksta sutikti medžiotojų ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš Latvijos. Kiekvienas turi savo istoriją, kodėl laisvadienius praleidžia šaudykloje ir dalyvauja šaudymo varžybose. Vis dėlto pagrindinė priežastis dažniausiai ta pati – tobulinti šaudymo įgūdžius ir varžytis su kitais medžiotojais.

Bendraujant dažnai prieinama išvada, kad šaudymo infrastruktūrai abiejose šalyse dar yra kur tobulėti, kad išlaidos šaudykloms įrengti didelės ir dažnai tiesiog ekonomiškai neįmanomos vienam medžiotojų kolektyvui. Todėl daugumai medžiotojų galimybių treniruotis tenka ieškoti net kitame rajone ir išleisti nemažas sumas, kad palaikytų ir pasitikrintų šaudymo įgūdžius.

Vienas efektyviausių būdų tai daryti – šaudyti pneumatiniais ginklais, ir tai logiškai paaiškinama: nereikia specialaus leidimo ar sertifikatų šaudyklai statyti, pneumatiniai šautuvai kainuoja nuo 50 eurų ir jie laisvai prieinami visose medžioklės reikmenų parduotuvėse, o vieno šūvio išlaidos – mažesnės nei 0,009 euro, kitaip nei lygiavamzdžio, kurio vienas šūvis kainuoja apie 0,7 euro.

2018 metų pabaigoje buvo nuspręsta sukurti ir gaminti mūsų medžiotojams tinkamą judančio taikinio paleidimo sistemą, atitinkančią Tarptautinės sportinio šaudymo federacijos standartus. Svarbu, kad ji būtų patogiai pasiekiama medžiotojų būreliams, o išlaidų prasme prieinama ir klubams, ir individualiems interesantams. Taip buvo sukurtas bėgančio taikinio pneumatinio šaudymo stendas SK-10.

Kas yra SK-10?

Tai judančio taikinio paleidimo sistema – proporcingai sumažintas klasikinis bėgančio šerno stendas SK-35, pritaikytas šaudyti pneumatiniais ginklais viduje. SK-10 šaudymo sistema skirta šaudyti iš 10 metrų, bet šaudymo atstumą prireikus galima pakeisti nuo 7 iki pat 15 metrų. Bendras stendo ilgis – 3 metrai, šaudymo angos – 2 metrai.

Šaudymo stendas

Stendas pagamintas iš 2 mm storio medžiagos, naudojant itin tikslų CNC lazerį. Stendo svoris – 60 kg. Jis dažytas itin patvariais milteliniais dažais. Stendo kojos – su fiksuojamais ratukais, todėl konstrukciją lengva gabenti. Kojas galima nusukti, o patį stendą – pritvirtinti prie sienos. Svarbiausia ir unikaliausia stendo dalis – jo valdymo sistema. Tai programuojamas mikrovaldiklis, atsakantis už stendo veikimą. SK-10 „smegenys“ yra jo valdymo pultelyje, kuriame yra keturi mygtukai ir LCD ekranas, tad juo patogu ir paprasta valdyti funkcijas.

Stende užprogramuoti penki šaudymo režimai:

1. Rankinis taikinio paleidimo režimas su 2,5 sekundės judėjimu (taikinys – šerno siluetas).
2. Rankinis taikinio paleidimo režimas su 5 sekundžių judėjimu (taikinys – briedžio siluetas).
3. Automatinis 10 šūvių taikinio paleidimo režimas, kai taikinys juda 2,5 sekundės ir 15 sekundžių duodama ginklui pertaisyti.
4. Automatinis 10 šūvių taikinio paleidimo režimas, kai taikinys juda 5 sekundes ir 15 sekundžių duodama ginklui pertaisyti.
5. MIX funkcija – 20 šūvių skirtingų taikinių paleidimo funkcija, atsitiktine tvarka paleidžianti 2,5 ir 5 sekundes judančius taikinius, laikantis sąlygos, kad vienodu greičiu judės ne daugiau kaip 5 taikiniai iš eilės, o iš dešinės ir kairės 2,5 ir 5 sekundžių greičio taikinių skaičius bus vienodas. Be to, ši funkcija po dešimto šūvio automatiškai paduoda taikinį į stendo centrą, kad taikinį būtų galima pakeisti.

Papildomos stendo SK-10 funkcijos:

– Nuolatinis integruotas LED apšvietimas
– Kulkų gaudyklė, kurią lengva išvalyti dulkių siurbliu ar šluotele.
– Stendas maitinamas 12 V nuolatinės srovės įtampa (integruotas 220 V tinklo srovės keitiklis).
– LCD ekranas, rodantis, kokiu režimu pastatytas stendas, kiek atlikta šūvių.
– Vienas pyptelėjimas pasigirsta nuspaudus kokį nors pultelio mygtuką, o keturi (1/4 sekundės) prieš paleidžiant taikinį.
– Rankiniu režimu taikinio pozicija (dešinėje ar kairėje) rodoma apšvietus atitinkamą pultelio mygtuką.
– Automatiniu režimu stendas SK-10 pats supranta, ar taikinys yra pradinėje pozicijoje. Jeigu taikinys ne pradinėje pozicijoje, stendas automatiškai pastato taikinį į pradinę poziciją.
– Taikinio judėjimą bet kada galima sustabdyti mygtuku Start/Stop.
– Po dešimto šūvio šaulio patogumui taikinys automatiškai paleidžiamas ir sustabdomas šaudymo angoje – taip pranešama apie šaudymo serijos pabaigą ir tada galima pakeisti taikinį.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.