Patirtis

Po medžioklės draudimo Rumunijoje lokių populiacija išaugo iki 8000, kenčia ir žmonės0

Nuotrauka: theguardian.com

Romania-insider.com

Remiantis naujausiu tyrimu, kurį pristatė aplinkos ministras Barna Tánczos, Rumunijos miškuose klaidžioja nuo 7 536 iki 8 093 rudųjų lokių. Tie patys skaičiavimai rodo, kad vidutinis šalies tankis yra 11 individų 100 kvadratinių kilometrų.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

„Maksimalus skaičius apskaičiuotas naudojant ES vidutinį metinį prieaugo koeficientą – 1,13 proc. ir nuo 2007 m. ES pamatinės vertės – 5 960–6 620 rūšies egzempliorių“, – pranešime spaudai paaiškino Aplinkos ministerija.

Kaip rašo News.ro, 2016 metais atliktame tyrime nacionaliniu lygmeniu buvo apskaičiuota mažiausiai 5900 ir daugiausiai 6500 lokių.

„Tyrimas rodo, kad lokių populiacija Rumunijoje nuolat didėja. Kadangi tai yra mokslinis tyrimas, nėra vietos asmeninėms nuomonėms. Aplinkos ministerijos požiūris yra toks, kad nuolat didėjanti lokių populiacija Rumunijoje sukelia sąveikų augimą, žmonių ir lokių konfliktus bei nuolatinį šios rūšies daromos žalos skaičiaus ir vertės didėjimą“, – sakė ministras Barna Tánczos, kurį cituoja News.ro.

Rumunijos lokių problema nuotraukose
Rumunijos plotas yra 238 397 km². Lietuvos teritorija yra 65 300 km². Ketvirtis. Įsivaizduokite, jei Lietuvoje gyventų 2000 meškų? Kiek saugus būtų gyvenimas kaime ir atokiose vietovėse?

Kaip rašo „Euronews Romania“, aplinkos ministro pasirašytas įsakymas šiemet leidžia sumedžioti daugiau nei 400 lokių, o 2022 metais jų buvo 140.

“Praėjusiais metais ministro įsakymų būvo leista sumedžoti 140 egzempliorių. Tą įsakymą praktiškai įgyvendino medžiotojų draugijos per specializuotus techninius darbuotojus. INCDS (t. y. Nacionalinis miškininkystės tyrimų ir plėtros institutas) siūlo 426 egzempliorių prevencijos kvotą paskirstyti tam tikrose srityse, atsižvelgiant į žalą, išpuolius, žalos dydį, žmonių mirčių nuo lokių išpuolių skaičių“, – sakė ministras Barna Tánczos, kurį cituoja Euronews.ro.

Aplinkosaugoso organizacijos teigia, kad tokiam lokių populiacijos įvertinimui nėra jokio mokslinio pagrindo.

Pavyzdžiui, Greenpeace Romania socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė: „Nors Aplinkos ministerija vis dar neturi aiškaus lokių egzempliorių įvertinimo, nes skaičiavias bus baigtas tik per ateinančius dvejus metus, labai ciniška jau dabar pradeti valdyti lokių populiaciją su šautuvu“.

Agentas Greenas taip pat kritikavo ministro sprendimą ir siūlomą sumedžiojimo kvotą: „Jis [ministras] žino, kad per ateinančius metus žmones užpuls 426 lokiai, ir šiandien paskelbė, kad įsakys juos nužudyti iš atsargumo. Asmuo nieko nepadarė, kad apsaugotu lokių buveines ir žmonių gyvenvietes ir yra tik rūšies žudymo ir demonizacijos kurstytojas. Ne pelno organizacija taip pat pasidalijo peticija, kas kviečia sustabdyti meškų medžioklę.

Susiję straipsniai

Ministras Barna Tánczos teigė, kad skiriant prevencines kvotas bus atsižvelgta į kelis kriterijus, tokius kaip atakų skaičius, žalos bylų skaičius, lokių populiacijos tankumas ir skaičiavimo formulė, kuri pašalintų „subjektyvų įsikišimą“ į paskirstymą.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv