Patirtis

Žmonės kenčia nuo lokių atakų. Rumunijos vyriausybė grumiasi su lokių problema0

Nuotrauka: euractiv.com

Šaltinis: politico.eu

Po to, kai vasarą atsinaujino pavojingi lokių ir žmonių susidūrimai, Rumunijos valdančioji koalicija sulaukia griežtos kritikos dėl to, kaip suvaldyti mirtinai pavojingus gyvūnus.

Rumunams ruošiantis eiti balsuoti kitais metais, ši problema netgi gali tapti svarbia rinkimų problema.

Senatorius ir vienas iš mažos Vengrų Demokratinės sąjungos partijos Rumunijoje lyderių Tánczos Barna siekia leisti daugiau medžioti lokius, kad sureguliuotų populiaciją ir sumažintų pavojų žmonėms. Rudenį jis nori jis siūlo naujus tam skirtus teisės aktus.

Mitas. Meškos Estijoje nepuola

Pokalbis su Estijos medžiotojų asociacijos vadovu Andresu Lillemu. Rusų kalba.

Tačiau kritikai sako, kad jis tai daro siekdamas pelnyti politinius taškus kaimo apskrityse prieš kitais metais vyksiančius vietos ir nacionalinius rinkimus ir tuo pačiu atverti duris meškų trofėjų medžioklei iš naujo.

„Nėra kitos perspektyvios alternatyvos, be rudųjų lokių išploių prevencijos ir sumedžiojimo limitų išdavimo, siekiant užtikrinti šales gyventojų apsaugą ir tuo pačiu rūšių išsaugojimą“, – sakoma Barnos el. laišku POLITICO.

Tačiau liberalus Rumunijos europarlamentaras Vladas Gheorghe’as, opozicinės partijos „Išsaugokite Rumunijos sąjungą“ (USR) narys, sako, kad Barna ieško lengvos pergalės su kaimo rinkėjais.

Reikalavimas imtis griežtesnių priemonių prieš meškų išpuolius galėtų padėti Barnos partijai išplėsti savo patrauklumą rinkimuose, nukreipdama į rinkėjus iš gretimų kaimo rajonų, kuriuos šiuo metu valdo liberalai.

Meškų medžioklė Rumunijoje

Rumunijos aplinkos ministerija apskaičiavo, kad Rumunijoje yra nuo 7 000 iki 8 000 rudųjų lokių, o tai yra didžiausias skaičius iš visų Europos šalių, išskyrus Rusiją. Tai „gerokai viršija optimalų tankį“, – sakė Barna.

Remiantis Rumunijos aplinkos ministerijos duomenimis, 2016–2021 m. buvo 154 lokiai užpuolę žmones, dėl kurių buvo sužeisti 158 ir žuvo 14 žmonių. Neoficialiais duomenimis, šis skaičius gerokai sumažintas. Iš tikrųjų įvyksta daug daugiau mirtinų lokių išpuolių.

„Padėtis yra gana dramatiška vietinėms bendruomenėms. Nes nors pastaraisiais metais turėjome keletą priemonių įsikišti ir pašalinti problemines [meškas], taip neatsitiko“, – sakė Cristianas-Remusas Pappas, Nacionalinis laukinės gamtos ir kraštovaizdžio vadovas WWF Rumunijoje.

Trofėjų medžioklė Rumunijoje yra neteisėta nuo 2016 m., o lokiai yra saugoma rūšis pagal ES įstatymus, o tai reiškia, kad juos medžioti draudžiama, nors kai kurios išimtys taikomos siekiant apsaugoti žmonių gyvybę ar gyvulius. Tačiau Rumunija vis dar leidžia nustatytą medžioklės kvotą, kad populiacija būtų kontroliuojama.

Dėl šios kvotos pastaraisiais metais buvo aršiai ginčijamasi, nes įmonės gali užsiimti pelningu verslu organizuodamos daugiau nei 10 000 eurų vertės medžiokles. Politikai ir ekspertai nesutaria, ar jį reikėtų didinti, ar mažinti.

Barna, medžiotojas ir buvęs aplinkos ministras, nori neįtraukti Rumunijos akademijos – mokslo forumo, kurio Gamtos paminklų apsaugos komitetui buvo pavesta patarti nustatant kvotas – iš sprendimų priėmimo proceso. Jis teigė, kad įstaiga patiria „spaudimą tenkinti žaliųjų organizacijų reikalavimus“ ir „patenkinti dalį visuomenės nuomonės“ – tai Rumunijos akademija atmeta.

Dabartinis Rumunijos aplinkos ministras Mircea Fechet mano, kad Akademijos nuomones atmetimas yra bloga mintis. „Turime klausytis specialistų balso“, – POLITICO sakė jis. “Aš noriu mokslinio požiūrio.”

Užuot padidinus metini lokių limta iki 500 gyvūnų, kaip nurodė Barna, kai jis dar vadovavo aplinkos ministerijai, Fechet pasiūlė ją sumažinti iki 220, o šį skaičių patvirtino Rumunijos akademija.

Vyriausybė siūlo tris kartus padidinti limitus

Rumunijos vyriausybė 2023 m. balandžio 20 d. pasiūlė pasiūlė tris kartus padidinti kasmet sumedžiojamų lokių limitą, siekdama kontroliuoti saugomos rūšes gyvūnų perteklinio veisimosi, tuo sukeldama aplinkos grupių pyktį.

Pasiūlymas grindžiamas naujausiu Rumunijos aplinkos ministerijos skaičiavimu, pagal kurį šalyje lokių skaičius siekia maždaug 7500–8000. Didėjantis žmonių ir lokių konfliktų skaičius paspartino sprendimą.

Nuo 2016 iki 2021 metų Rumunijoje užregistruoti 154 lokių išpuoliai, kurių metu žuvo 14 ir buvo sužeisti 158, pranešė ministerija.

Pagal pasiūlymą galėtų būti sumedžiojami net 426 lokiai, palyginti su 140 lokių pernai.

Valdžia nieko nedaro

Gheorghe’o vyriausybė nepadarė pakankamai, kad padidintų sąmoningumą ir šviestų žmones, kaip elgtis šalia lokių. „Valdžia nieko nedaro, – sakė jis ir pridūrė, kad „nėra jokių tvorų, nieko, kas juos atbaidytų“.

Brašovo Transilvanijos universiteto laukinės gamtos valdymo profesorius Ovidiu Ionescu taip pat sakė, kad dabartinė vyriausybės strategija žlunga. Pakartodamas Barną, jis teigė, kad NVO spaudimas ir „emocijos“ lėmė dabartinį tariamą gyvūnų perteklių, dėl kurio didėja konfliktai su žmonėmis ir kyla pavojus kitai laukinei gamtai, pavyzdžiui, elniams.

Pasak Ionescu, viena pavojingiausių lokių pertekliaus pasekmių įvyksta tada, kai žmonės bando paimti reikalus į savo rankas.

Kaimo vietovių gyventojai pradėjo dėti nuodus ir statyti spąstus, kad apsaugotų savo pasėlius, žemę ar gyvulius nuo lokių atakų. Tačiau tai gali būti labai pavojinga žmonėms ir laukinei gamtai, įskaitant lokius, ir gali užteršti aplinką.

„Nesvarbu, ar tai uodai, ar lokys, ar triušiai. Kas per daug, tas per daug“, – sakė Ionescu. „Turime veikti taip, kad išlaikytume pusiausvyrą“.

Fechet, aplinkos ministras, sutinka, kad yra kur tobulėti, ypač kai kalbama apie švietimą ir visuomenės informuotumą. Tačiau vienintelis dalykas, kuris padės tinkamai išspręsti problemą, yra moksliniais tyrimais pagrįsto ilgalaikio plano rengimas, sakė jis.

Iki metų pabaigos Fechet tikisi gauti genetinio tyrimo rezultatus, siekiant nustatyti, kiek lokių šalyje yra ir kiek jų buveinė gali priimti.

„Kai tiksliai žinome savo skaičius, galime kalbėti apie ilgalaikę strategiją“, – sakė Fechetas. – Vienaip ar kitaip turėsime pašalinti perteklinį lokių skaičių.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv