Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Neįvertintasis .358 Norma0

Viena kalibrų grupė Lietuvoje yra visiškai nepopuliari. Jie nedera prie kalibrų, naudojamų Afrikoje pavojingiems gyvūnams medžioti, o vietinei faunai yra per dideli. Pavojingų gyvūnų medžioklės šalininkai dažnai diskutuoja, kad šaunant tokio kalibro ginklu be atsarginio varianto nebūtų saugu, t. y. medžioklės palydovas visada turi būti pasirengęs šauti. Tačiau Lietuvoje šių kalibrų grupė bus per didelė, nes ir su .308 Win mūsų sąlygomis galima padaryti beveik viską.

.358 Norma kalibras patenka į vadinamąją vidutinių kalibrų grupę (angl. mid-bore). Jo rodikliai nėra tokie galingi, kokiais gali pasigirti klasikiniai Afrikos kalibrai pavojingiems gyvūnams medžioti, nes .375 H&H yra mažiausias kalibras, kuris laikomas gana saugiu tokiomis aplinkybėmis. Jeigu medžiotojo arsenale yra .308 Win ir safario kalibras .375 H&H, tai .358 Norma kalibro poreikio visai nėra. Tačiau šis kalibras puikiai tiktų didelio sudėjimo ištvermingiems gyvūnams, pavyzdžiui, briedžiui, vapičiui ar grizliui.

Pagamintas pagal .375 H&H kalibro tūtelės bazę, .358 Norma pernelyg nesiskiria nuo labai panašaus .338 Win Mag kalibro. Jeigu abu šie šoviniai būtų padėti greta, reikėtų gerai įsižiūrėti, kad pamatytumėte kokį skirtumą. Nelaimei, .358 Norma, .338 Win Mag buvo pristatyti prieš metus, greitai gavo pripažinimą JAV – būtent toje pasaulio dalyje, kur šis kalibras turi didžiausias panaudojimo galimybes.
Atrodo, amerikiečiams labiau prie širdies turėtų būtų būtent .358 Norma, o ne keistasis .338 Win Mag. Tačiau pirmasis visų reikalavimų neatitiko ir nusileido Winchester sukurtam kalibrui. Gamintojai tik labai ribotai pramoniniu būdu leido ginklus su .358 Norma kalibru, ir tik viena gamykla pasiūlė 16,2 gramo (250 greinų) kulką, kuri savo konstrukcija įspūdžio nekėlė. Kai Winchester savo numylėtinį .338 Win Mag paleido į gamyklinę apyvartą, tinkamus šovinius pradėjo gaminti ne vien dideli prekių ženklai, o Winchester šį kalibrą iš karto pasiūlė ir su tuo metu labai pamėgtu Model 70 karabinu. Dėl to Norma kūrinys atsiliko jau nuo pat pradžių ir niekada nespėjo pasivyti savo konkurento.

Tačiau .358 Norma irgi surado savo paskirtį. Praėjusio šimtmečio 70-aisiais metais jį panaudojo specialių užduočių dalinys SWAT kaip snaiperių kalibrą. Jį pasirinko ir keletas atšiaurios medžioklės palydovų vienoje sunkiausiai medžiojamų teritorijų Jukone (Kanadoje). Lokių ir briedžių medžioklės palydovai pasikliovė šiuo kalibru, kuris tuo metu buvo prieinamas beveik tik su Schultz & Larsen ginklais. Nepaisant nedidelio populiarumo, šis kalibras gerbėjų vis dar randa net penkiasdešimt metų po sukūrimo.
.358 Norma liko neįvertintas dėl nepakankamos reklamos, taip pat todėl, kad nebuvo pasirūpinta šio kalibro ginklų ir amunicijos prieinamumu. Būtų galima ginčytis, kad Šiaurės Amerikoje plačiau naudojamas yra būtent šis kalibras, o ne .338 Win Mag ir legendinis .375 H&H. Lyginant gamyklines 16,2 gramo kulkas, .358 Norma kulkos greičio atžvilgiu aplenkia .375 H&H kulkas 20 metrų per sekundę. Energijos atžvilgiu tai yra 270 džaulių 100 metrų. Tuo tarpu .375 H&H 19,4 gramo kulka vamzdžio gale duoda papildomus 406 džaulius. Žinoma, dėl šių skaičių galima ginčytis ir jie nėra vienareikšmiai, tačiau parodo, kad .358 Norma yra labai galingas kalibras. Dabar gamintojai siūlo net 19,4 gramo (300 greinų) kulkas, ir daugelis ginčysis, kad .358 Norma šiuo atžvilgiu suteikia tą patį, ką .375 H&H, bet daug kompaktiškesniu ir efektyvesniu pavidalu.

Ginklų dėklai, draudėjų pelnas ir švino amunicijos saulėlydis

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv