Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Mažytis, bet mirtinas .22 LR0


Palyginti iš kairės: .22 LR, .243 Win, 7mm Rem Mag. Nors ir mažytis, .22 LR gali būti labai pavojingas
Palyginti iš kairės: .22 LR, .243 Win, 7mm Rem Mag. Nors ir mažytis, .22 LR gali būti labai pavojingas
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Kalibras .22 LR naudotas pasikėsinant į keturiasdešimtąjį JAV prezidentą Ronaldą Reaganą, taip pat šiuo kalibru nužudytas kandidatas į JAV prezidentus Robertas Kennedy. Net kalbama, kad šiuo kalibru JAV nužudoma daugiau žmonių nei bet kokiu kitu, taip pat spėjama, kad tai mėgstamiausias žmogžudžių kalibras. Kam teko laikyti rankoje šio kalibro šovinį, galėtų atrodyti – ką tokia kulkelė gali padaryti, tačiau tinkamai panaudota ji gali sukelti didelę žalą.

Visas šio kalibro pavadinimas – .22 Long Rifle (iš anglų „ilgas graižtviniams ginklams“), o metriniais matmenimis galima vadinti 5.6×15mmR. Būtų galima sakyti, kad tai populiariausias pasaulio kalibras, todėl su juo ir įvyko daugiausia nelaimių. Ne todėl, kad juo patogiau ar lengviau ką nors nužudyti, o todėl, kad tiek daug žmonių turi šio kalibro ginklų. .22 LR yra mažakalibris šoninio dūžio šovinys, naudojamas graižtviniams šautuvams, pistoletams, revolveriams, automatiniams ginklams, šio kalibro kulkos pritaikytos ir lygiavamzdžiams. Šiais laikais .22 LR naudojamas ir treniruotėms, ir smulkiems gyvūnams medžioti.

Nuotrauka: iš archyvo

Kalibras sukurtas 1887 metais. Jis priklauso .22 kalibrų grupei, kurią sudaro kalibrai .22 Short, .22 Long ir .22 Extra Long. .22 LR išsiskiria žema kaina ir silpna atatranka, palyginti tyliu šūviu. Jį naudoja ir kariai, ir medžiotojai. Be to, labai platus šovinių diapazonas – nuo 1,3 iki 3,9 g. Kulkos greitis – 175–533 m/s, priklauso nuo gamintojo ir svorio. Pasaulyje .22 LR dažnai naudojamas pradedantiesiems mokyti būtent todėl, kad jis beveik neturi atatrankos ir yra labai pigus. Skaičiuojama, kad pasaulyje kasmet pagaminama 2–2,5 milijardo .22 LR šovinių.

Rodikliai

Kalibro rodikliai priklauso nuo kelių veiksnių. Svarbus vamzdžio ilgis ir ginklo sistema, pavyzdžiui, rodikliai skirsis šaunant slankiojančios spynos tipo ginklu ir pusautomačiu. Kalibro kulka efektyvi iki 140 m, nors realiai šis atstumas mažesnis. Šaunant toliau nei 140 m, bus sunku kompensuoti kulkos kritimą. Iš artimesnių nuotolių kalibro tikslumas geras, bet ne puikus.

Daug kas priklauso ir nuo gamintojo. Jeigu ginklas prišaudytas iš 91 m (100 jardų), pagal standartinę trajektoriją šio kalibro 2,6 g kulka ties 46 m skries 0,69 cm aukščiau, o ties 140 m jos kritimas bus 27 cm. Rekomenduojama šį kalibrą prišaudyti iš 69 m, kad būtų galima efektyviai medžioti smulkius gyvūnus. Paprasčiausias jo graižtvos žingsnis – 406 mm (1:16 in), paprastai vamzdis būna šešių graižtvų.

Literatūroje minima, kad .22 LR galima naudoti medžiojant smulkius žvėrelius iki pat šakalo dydžio, nors tinkamai pataikius juo galima nugalabyti ir stirną ar nedidelį elnią. Vis dėlto stambesnių gyvūnų medžioklei šio kalibro naudoti nerekomenduojama, nes jo kulkai neužtenka galios nugalabyti greitai ir humaniškai. Didžiausias šiuo kalibru sumedžiotas gyvūnas – grizlis, paguldytas 1953 metais.

Kadangi kalibro kulka nėra itin galinga, kartais neįvertinamas jos pavojus. .22 LR kulka gali padaryti nemenką žalą. Net nulėkusi 370 m kulka išsaugo 150 m/s greitį.

Šio kalibro kulkos rikošetuoja dažniau nei galingesnių kalibrų, nes palyginti dideliu vidutiniu greičiu lekianti švininė kulka be apvalkalo veikiau atšoks nuo tam tikrų paviršių, o ne įsiskverbs į taikinį. Paleista atitinkamu kampu .22 LR kulka gali atšokti net nuo vandens paviršiaus ir taip gali sužeisti žmogų ar pašauti kokį objektą už kelių šimtų metrų. .22 LR kalibro kulkos paprastai gaminamos iš švino, nes bešvinis variantas kol kas neišrastas, ir tai yra didžiausia problema norint ateityje atsisakyti švino.

Paskirtis

Šiais laikais .22 LR naudojamas smulkių žvėrelių medžioklei, sportiniam šaudymui, pyškinimui (angl. plinking) ir tiesiog treniruotėms. Šis kalibras naudojamas ir įvairiose sporto rūšyse: biatlone, keliose šaudymo nuo atramos (angl. benchrest) rungtyse, metalinių siluetų, 4H šaudymo renginiuose ir keliose olimpinių žaidynių rungtyse.

Kokybiški šoninio dūžio šaudmenys gali būti net labai tikslūs. Nepaisant kelių pliusų, didžiausias šio šovinio minusas yra maža galia, todėl mūsų sąlygomis medžioklėje jį galima naudoti tik šaudant varnas, o taikantis į galvą galima sumedžioti ir kiškį ar lapę. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad su mažakalibriu ginklu padarius mažiausią klaidą gyvūnas gali būti tik sužeistas ir patirti nereikalingų kančių. Pataikius į galvą galima sumedžioti ir bebrą, bet jeigu tik į liemenį – gyvūnas spės pabėgti ir nugaiš kur nors urve kankinančia ir lėta mirtimi.

FEDERAL amunicijos galima įsigyti OKSALIS parduotuvėse

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Kalbant apie gynybą, .22 LR nelaikomas išskirtinai efektyviu kalibru, tačiau mažą ir lengvą pistoletą galima labai gerai paslėpti. Šį kalibrą kartais naudoja ir policija bei kariai snaiperiai, bet daugiausia jis naudojamas miestų sąlygomis, nes yra efektyvus iš artimų nuotolių. Izraelio kariuomenė šį kalibrą naudojo, kad XX a. paskutiniame dešimtmetyje numalšintų sukilimus, bet dabar jis naudojamas daug rečiau, nes paaiškėjo, kad kalibras padaro daug didesnę žalą, nei manyta iš pradžių.

.22 LR kulkos skirstomos į keturias kategorijas pagal greitį:

– ikigarsinio greičio (angl. subsonic) kulkos, naudojamos varžyboms mažesniu nei 335 m/s greičiu;
– standartinio greičio kulkos – 340–345 m/s;
– viršgarsinio greičio kulkos – 365–400 m/s;
– hipergarsinio ar ultragarsinio greičio kulkos, skriejančios greičiau nei 425 m/s.

Šis kalibras neretai naudojamas šaudant į bėgantį šerną iš 35 m jaunimo ir moterų varžybose. Juo šaudyti lengviau nei 12-ojo kalibro lygiavamzdžiu, o šaudmenys treniruotėms pigesni. Taip pat daug kas naudoja .22 LR medžiodami bebrus, nes šūvio atstumas nedidelis, o tiksliai pataikius į galvą gyvūnas greitai nugalabijamas, nors trofėjus ir sugadinamas.

Šaunant iš šiek tiek toliau reikia atsižvelgti, kad šią mažą kulką gana smarkiai veikia vėjas. Kalbant apie energiją, štai keletas skaičių palyginimui: 2,6 g kulkos energija vamzdžio gale yra 178 J, o 1,9 g kulkos, skriejančios 500 m/s greičiu, energija 259 J. Palyginus su didžiaisiais kalibrais, energija gali atrodyti menka, bet vis tiek kulka gali padaryti neįtikėtinai didelę žalą.

Susiję straipsniai

Uždėjus optinį taikiklį, mažakalibrį ginklą galima efektyviai naudoti treniruotėms, nes šaudoma kaip su dideliu medžiokliniu karabinu, tačiau ir ginklo, ir amunicijos sąnaudos gana mažos.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.