Šunys

NVO naujienos. Ką lietuvių skalikai veikė rudenį?0

Nuorauka: iš archyvo

Ne paslaptis, kad Lietuvių skalikų augintojų sąjungos (LSAS) nariai – aktyvūs žmonės. Jie mėgsta renginius, aktyviai juose dalyvauja su savo augintiniais. Ne išimtis ir šis ruduo. Lietuvių skalikų buvo pilna visur: ir miškuose girdėjosi jų gausmas, ir renginiuose buvo galima jais grožėtis.

2021 m. rugpjūčio 28 d. prasidėjo Lietuvių skalikų XIII klubinė paroda Paežerių dvare, Vilkaviškio rajone. Čia susirinko įspūdinga 49 skalikų gauja. Darbo užteko ir ringo ekspertėms – tarptautinės kategorijos teisėjai Audronei Babianskienei ir ringo asistentei, nacionalinės kategorijos teisėjai Erikai Tribulaitei-Junevičienei – bei dalyviams, o ir žiūrovai nenuobodžiavo.

Gražiausiu šuniukų klasės patinėliu išrinktas Šniukštas Bandis, savininkas – Andriejus Petreikis. Jaunimo klasės patinų ringo nugalėtoju tapo Turbo (JN BOS), savininkas – Robertas Razumas. Atviros klasės patinų ringo nugalėtoju išrinktas Bardas Medeinos šuo (LT CAC, KL N), savininkas – Kęstutis Bukys. Darbinės klasės patinų ringo nugalėtojas – Fakis Girios Gausmas (LT CAC), savininkė – Asta Jatulytė. Čempionų klasės patinų ringo nugalėtoju tapo Akivaras Medeinos šuo (LT CAC), savininkas – Tomas Bručas. Klubo čempionų klasės patinų ringo nugalėtojas – Dinas Girios Gausmas (LT CAC), savininkas – Mantas Milinavičius. Gražiausia šuniukų klasės kalytė – Šniukštas Besta, savininkė – Ana Šlekonė. Jaunimo klasės kalių ringo nugalėtoja išrinkta Hera Girios Gausmas (JN), savininkas – Mantas Milinavičius. Pereinamosios klasės kalių ringo nugalėtoja – Forta Girios Gausmas (LT CAC), savininkas – Rimas Kondrotas. Atviros klasės kalių ringo nugalėtoja – Alisa (LT CAC), savininkas – Saulius Gauronskas. Darbinės klasės kalių ringo veislės nugalėtoja tapo Fazė Girios Gausmas (LT CAC, KL N, BOB), savininkas – Mantas Milinavičius. Čempionų klasės kalių ringo nugalėtoja – Kedra Girios Gausmas (LT CAC), savininkė – Gabrielė Ivanauskaitė. Klubo čempionų klasės kalių ringo nugalėtoja tapo Bafi Girios Gausmas (LT CAC), savininkė – Asta Jatulytė. Veteranų klasės kalių ringo nugalėtoja – Gauja Girios Gausmas, (LT CAC), savininkas – Mantas Milinavičius. Tad darsyk sveikiname parodos nugalėtojus, o dar nedalyvavusius kviečiame pasirodyti.

„Klubinių parodų tikslas yra atrinkti geriausius veislės atstovus pagal eksterjerą, sutikti bendraminčių ir puikiai praleisti laiką. Todėl parodose kviečiame dalyvauti kuo daugiau veislės atstovų ir nenusiminti, jei negavote titulo, nes jei šunelis netinkamas veisliniam darbui, tai jis bus puikus medžiotojas“, – sakė parodos teisėjo asistentė E. Tribulaitė-Junevičienė.

Rugsėjį lietuvių skalikai prisistatė Rietave, Mykolinių šventėje. Jau 21 metai, kai Rietavo žirgynas rengia šią šventę. Mykolinių metu rengiamos tradicinės žirgų konkūro varžybos, pristatomi medžioklės trofėjai, galima pasigrožėti smulkiųjų gyvūnų paroda ir paspoksoti į lietuvių skalikus. Skalikams čia skiriamas ypatingas dėmesys – Rietavo žemės ūkio skyrius juos čia kviečia kaip vienintelę lietuvišką šunų veislę. Šventėje LSAS nariai išsamiai apibūdina veislę, papasakoja jos didingą istoriją, medžioklės su skalikais ypatumus ir kokie darbai atliekami saugant nacionalinę veislę. O patys šuneliai šiemet tapo ryškiausia šventės puošmena, nes 16 skalikų gauja neliko nepastebėta nei jauniausių, nei vyriausių renginio dalyvių.

LSAS gimtadienis švenčiamas spalio 9 dieną. Svarbiausias šios šventės akcentas – geriausiai savo darbą miške atliekančių šunų rinkimai. Šiemet apdovanojimai skirti geriausiai poroje dirbantiems lietuvių skalikams. Iš 15 porų trečioji vieta atiteko Luvrui Tytuvėnų Griausmui poroje su Nilu iš Žižmariškio, savininkas – Renaldas Kaupas, antroji vieta – Normai iš Žižmariškio poroje su Maksu, savininkas – Gintaras Neimantas. O garbingiausia pirmoji vieta atiteko ir geriausia medžiojančia pora tapo Nindzė iš Žižmariškio su Tika, savininkai – Kristina ir Edgaras Varanavičiai.

„Šiemet jau 13 metų esame ir dirbame kartu skalikų labui. Panašu, kad turime ir galime didžiuotis gerai savo darbą miške atliekančiais nacionalinės veislės atstovais ir toliau dėti pastangas, kad mūsų skalikas miške būtų stiprus pagalbininkas“, – sakė LSAS narys Ramūnas Dapkevičius.
Spalio 15 d. VDU Žemės ūkio akademijoje vyko mokinių piešinių ir rašinių konkursas Kodėl noriu būti miškininku? Čia sugužėjo gausybė mokinių ir mokytojų iš visos Lietuvos. Be kitų šventės veiklų jaunieji miško bičiuliai turėjo galimybę susipažinti su lietuvių skaliku Marsu ir jo šeimininku Andriumi Mikučiausku. Buvo akivaizdu, kad Marsas tapo šventės puošmena. Skalikas buvo labai draugiškas, leidosi glostomas, kantriai pozavo nuotraukoms, o šeimininkas būsimiems miškininkams noriai pasakojo apie vienintelę nacionalinę veislę ir medžioklę.

LSAS bendravimas su jaunąja karta yra labai svarbus – kas žino, gal vieną dieną jie papildys lietuvių skalikų veislės puoselėtojų gretas.
Skalikas be miško – ne skalikas, čia jo darbo vieta. Ir tai nenuginčijama tiesa. Medžiotojai vis dažniau nori pamatyti ir patirti medžioklę su skalikais, tokiu būdu kelti medžioklės kultūrą Lietuvoje. Todėl vos tik LSAS sulaukė kvietimo iš medžiotojų būrelio Prienai vadovo papuošti jų šventinę atidarymo medžioklę skalikų gausmu, iškart sutiko. Šventė vyko medžioklės legendomis apipintame Prienų šile. Šeimininkai viską suplanavo taip, kad ir medžiotojams, ir svečiams būtų patogu: nuo šilto iškilmingo priėmimo iki gerai paruoštos medžioklės.

„Norėjome išties kitokios šventinės medžioklės nei paprastai. O ir per televiziją buvome matę, kad skalikininkai mielai dalyvauja tokiuose renginiuose. Tad su būrelio valdyba nutarėme, kad būtų puiku suorganizuoti šventinę varyminę medžioklę su lietuvių skalikais. Ir jau pirmame varyme girdėdamas nuo skalikų balsų aidint Prienų šilą supratau, kad medžioklė pavyko puikiai. Juk kas gali būti gražiau už šunų lojimą, kai stovi linijoje ir lauki atvejamo žvėries… Kiekvienam medžiotojų būreliui palinkėčiau patirti tai, ką tądien patyrėme mes! Juk dėl gerų emocijų, kurių pasikrauname miške, ir medžiojame!“ – medžioklės įspūdžiais pasidalijo būrelio vadovas Edgaras Veingertneris.
Na, o po šventinės medžioklės, jau kitą dieną, LSAS atstovai vyko į Vilnių. Ten kartu su Lietuvos medžiotojų draugija ir jos svečiais minėjo Šv. Huberto dieną ir prisistatė visuomenei.

Susiję straipsniai

LSAS prezidentas Ričardas Barzdenis nuoširdžiai dėkoja visiems, šį rudenį prisidėjusiems, kad lietuvių skalikas būtų matomas, nes vienintelės nacionalinės veislės išsaugojimas yra visų medžiotojų reikalas.

Ir nepamirškite – tik iki gruodžio 21 d. galite prenumeruoti žurnalą visiems 2022 m!

LA.lv