Šunys

Šuniui insultas. Kaip atpažinti ir ką daryti?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tai bus istorija iš mano asmeninės patirties. Rugpjūčio pabaigoje mano šuo patyrė insultą, bet, laimė, viskas praėjo geriau, negu būtų galima tikėtis, stebint situaciją iš šalies.

Pradžia

Abu šunys nulipo nuo antro aukšto ir įsitaisė savo vietoje, mano darbo kabinete, laukti pusryčių. Buvo šeštadienis, diena jau suplanuota: iš ryto trumpa šunų treniruotė fazanų medžioklėje, dieną – darbo susitikimas, vakare – antys. Šunų planavau pernelyg nevarginti – pagal jų amžių. Dėl tos pačios priežasties nusprendžiau juos pašerti prieš einant į lauką, kad nesikankintų iš alkio ir gautų papildomos energijos.
Pirmas požymis, parodęs, kad kažkas negerai, buvo senesnio šuns Arčibaldo nenoras keltis ir eiti prie dubenėlio. Akys žiūrėjo į mane aiškiai ir supratingai, tuo metu jokie požymiai nerodė priepuolio. Vis dėlto atsisakymas ėsti man sukėlė nerimą, nes po kastracijos dėl auglio medžioklė ir ėdalas liko vieninteliai dalykai, kurie šunį iš tiesų domina.

Bandžiau padėti šuniui atsikelti ir prieiti prie maisto. Kiek svirduliuodamas jis nuėjo visiškai kita kryptimi. Lyg ėjo pirmyn, bet įstriža trajektorija beveik įlėkė į lentyną ir paskui – į staktą. Pagriebiau šunį ir pasukau į atdaras lauko duris.

Kažkaip pavyko išvesti Arčibaldą į kiemą. Buvo matyti, kad kojos jo visiškai neklauso. Grįžome į vidų ir toliau situacija tik prastėjo. Šuo stengėsi išsilaikyti gulsčiomis, remdamasis į alkūnes, bet nepajėgė. Galva visą laiką siūbavo, jis stengėsi pasisukti į kairę. Iš akių šuo atrodė sąmoningas, bet, kaip paskui supratau iš gydytojo komentaro, tai priklauso nuo priepuolio priežasties. Tokius simptomus gali lemti ir vidurinės ausies uždegimas. Tokiu atveju akių vyzdžiai plaukioja ir sukasi įvairiomis kryptimis, bet žvilgsnis nesusifokusuoja.

Net gulėdamas ant šono šuo kepurnėjosi į kairę pusę. Pastatyti jį ant kojų buvo neįmanoma – galūnės buvo karštligiškai įtemptos, bet neišlaikė kūno svorio. Bandžiau šunį pakelti, bet šis sukosi iš rankų, irgi į kairę pusę. Šuniui nepaliaujamai tekėjo seilės, protarpiais – ir nesulaikomas šlapimas.

Insultas yra lokalūs kraujotakos sutrikimai vienoje ar keliose galvos smegenų kraujagyslėse, jis sukelia ūminį vienos ar kelių smegenų sričių kraujotakos sutrikimą. Rezultatas – sutrinka arba nutrūksta tam tikros smegenų srities funkcijos. Insultas gali būti išeminis – susijęs su kokios nors smegenų kraujagyslės užsikimšimu dėl trombo; arba hemoraginis – susijęs su kokios nors kraujagyslės įtrūkimu ir kraujo išsiliejimu į galvos smegenis.

Šuniui insultas

Veterinarai

Susisiekiau su savo veterinaru. Jis atostogavo, bet pasakė: „Pas mus daug užsirašiusių, bet tu važiuok. Paskambinsiu ir tave priims.“
Pažvelgiau į šunį ir supratau, kad negalėsiu jo nunešti iki automobilio. Susisiekiau su kitu veterinaru, kurio klinika yra už vieno kilometro, tikėdamasi išsikviesti jį į namus. Tuo metu net nebuvo minties apie insultą. Tas veterinaras, išklausęs simptomus, pasakė, kad neturi laiko ir gali atvykti tik po darbo. Buvo apie devinta ryto.

Laikas – lemtingas veiksnys. Nesvarbu insulto rūšis, tiek žmonėms, tiek gyvūnams pagalbą reikia suteikti kuo greičiau.
Dar kelias minutes galvojau, bet šuns būklė atrodė labai rimta, todėl nuėjau žadinti sūnaus. Abu paguldėme šunį ant didelės antklodės ir nutempėme iki automobilio. Tai buvo iš tiesų sunku – daug lengviau vienai nunešti stirniną. Klinikoje atsidūrėme po valandos nuo tada, kai pasiūliau šunims pusryčius.

Klinikoje

Atvykus į veterinarijos kliniką, teko paprašyti neštuvų. Dar kartą įsitikinau, kad visureigis yra geriausias vežioti šunims, nes bagažinė didelė ir aukštai nuo žemės.

Abu su sūnumi perkėlėme šunį ant neštuvų. Teko visą laiką kartoti komandą gulėti. Įspūdinga, bet šuo ją suprato ir klausė. Įnešėme gyvūną į kliniką, kur jį apžiūrėjo veterinarė. Ji paaiškino, kad mano paminėtų simptomų priežastis gali būti vidurinės ausies uždegimas, infekcija, kurią gali atnešti klajojančios katės, arba insultas. Kadangi viskas įvyko staigiai ir be išankstinių simptomų, tai greičiausiai būsiąs insultas.

Antra, greičiausiai kraujo išsiliejimas įvyko smegenėlėse, o ne didžiuosiuose smegenų pusrutuliuose, todėl gyvūnas nėra paralyžiuotas, bet patyrė pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimų. Šuniui paskyrė lašelinių su vaistais, kurių sudėtyje buvo B grupės vitaminai, aktoveginas ir dar kažkas. Iš viso – trys sistemos per tris dienas. Praktiškai iškart sulašinus pirmąją lašelinę šuo nustojo seilėtis ir vėl pajėgė kontroliuoti šlapimo pūslę.

Tolesnė situacijos raida

Pirmos dienos vakarą su mano pagalba šuo jau galėjo išeiti į lauką, išstovėti ir išsituštinti. Tačiau tik kurį laiką. Naktį, 20 valandų po insulto, šuo mane pažadino ir virpančiomis kojomis, bet savarankiškai išėjo į lauką.

Kitą rytą į kliniką nuėjome abu šalia, be galo nustebindami veterinarus. Čia jau prasidėjo kova su fobija, nes Arčibaldas šioje įstaigoje kelis kartus jau buvęs ir jaučia didelę veterinarų baimę ar gal net neapykantą. Teko šunį raminti ir laikyti vietoje, kol lašėjo vaistai.

Į klausimą, ar pasibaigus gydomajam kursui reikia duoti šuniui kokių nors kraujotakai stiprinti skirtų vaistų, veterinarė atsakė, kad galima duoti Omega-3 kapsulių, bet geriausia į valgiaraštį įtraukti riebios jūrinės žuvies.

Penkios dienos po insulto mano dvylikametis didvyris jau mielai pasivaikščiojo 20 minučių ir po to nesijautė pernelyg pavargęs.
Veterinarai sakė, kad operatyvūs veiksmai šunį išgelbėjo ir gerokai sumažino neigiamas pasekmes.

Į medžioklę po insulto!

Svarbu!

Pastebėję netipišką šuns elgesį, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.

Actovegin. Indikacijos. Smegenų kraujotakos sutrikimams, įskaitant po insulto kilusius kognityvinius sutrikimus ir demenciją, gydyti. Periferinės (arterinės, veninės) kraujotakos sutrikimams ir jų pasekmėms (arterinei angiopatijai, veninei blauzdos opai) gydyti. Diabetinei polineuropatijai (DPN) gydyti.

Poveikis. Actovegin aktyvina energinius procesus ląstelių lygmeniu, nepriklausomai nuo organizmo būklės. Dėl vaistų poveikio organizmas suvartoja daugiau deguonies ir gliukozės. Padidėja ląstelių aprūpinimas gliukoze ir deguonimi, tarpląstelinė utilizacija. Tai pagreitina adenozino trifosfato metabolizmą, kas padidina ląstelės energinius išteklius.

Susiję straipsniai

Jeigu normalios energinio metabolizmo funkcijos ribotos (hipoksija, substrato trūkumas) ar sunaudojama daugiau energijos (varymas, regeneracija), Actovegin stimuliuoja funkcinio metabolizmo ir anabolizmo energinius procesus. Kraujotakos pagerėjimas yra antrinis efektas.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv