Patirtis

Nušautas, iškimštas, supakuotas, išsiųstas? Klaidinamų pranešimų kampanija prieš medžioklę0

Nuotrauka: unsplash.com

Palengva naršant tviteryje, tikrinant situacijos Ukrainoje pokyčius, kartkartėmis iššoka įvairių rekomenduojamų ir reklaminių žinučių. Nuolat šmėsčioja Billas Gatesas su savo aplinkai draugiška jachta, bet staiga lyg iš niekur pasirodė vienos didžiausių pasaulyje gyvūnų teisių apsaugos organizacijų Humane Society International įrašas apie tai, kad dabar reikia pasirašyti dėl trofėjų medžioklės draudimo, kviečiant Europos Komisiją imtis visų būtinų veiksmų.

Nušautas. Iškimštas. Supakuotas. Pristatytas? – toks šios kampanijos moto, kviečiantis žmones pasirašyti, idant būtų sustabdyta ši „brutali pramoga“. Atsidarius paskyrą, priklausančią organizacijos Europos padaliniui, atrodo, kad ji visa paskirta išskirtinai šiai temai.

Mintis, kad trofėjų medžioklė yra kažkokia bloga, stebėtinai dažnai svarstoma ir medžiotojų, kurie sako nepritariantys medžioklei Afrikoje ir nemedžiojantys dėl ragų. Tai verčia susimąstyti, kad melagienos ir emocingai pateiktas požiūris pagauna ir tuos, kuriems derėtų suprasti, kas yra teisinga, o kas – ne. Jei Europos Komisija įvestų trofėjų medžioklės draudimą, tikriausiai jis būtų taikomas ne tik Afrikos, bet visų rūšių trofėjams.

Pavyzdžiui, kai diskusijos šiuo klausimu prasidėjo Didžiojoje Britanijoje, buvo planuojama pritaikyti draudimą keliems šimtams įvairių trofėjų, įskaitant ir Europos medžiojamųjų gyvūnų ragus. Iš esmės tai reikštų, kad atvykus į Lietuvą sumedžioti stirnino, jo trofėjų iš Lietuvos išvežti būtų uždrausta. Kol kas tai tik projektas, dar tik svarstomas, tačiau turint omenyje visas tendencijas, tikimybė, kad kažkas panašaus galėtų būti įgyvendinta, tiesą sakant, yra net labai didelė.

Pasirašykite dėl medžioklės ateities

Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE) užsakė kampaniją, kurios tikslas – užkirsti kelią nepagrįstiems medžioklės ribojimams ir draudimams.

Medžioklės ir laukinės faunos ateičiai iškilo pavojus. Paukščių medžioklė, medžiojamųjų gyvūnų buveinės, didžiųjų plėšrūnų populiacijų valdymas, Europos medžioklės kultūra, medžiotojų įsitraukimas į laukinės faunos apsaugą – viskam pavojų kelia neapgalvoti įstatymų leidėjų sprendimai. 80 proc. sprendimų, susijusių su medžiokle ir laukinės faunos apsauga, priimami Europos Sąjungos mastu.

Ši iniciatyva turi keletą tikslų. Kadangi įprastai Europos Komisija išklauso ir atsižvelgia į įvairias visuomenines iniciatyvas, medžiotojams taip pat pagaliau reikia tapti aktyviems, kad prisibelstų į biurokratų kontoras. FACE nurodo, kad vienas pagrindinių šios iniciatyvos tikslų – išsaugoti biologinę įvairovę. Taip pat svarbu, kad gamtos apsaugos politikoje būtų numatytas medžiotojų įtraukimas.

Šiuo metu medžiotojai, kurie ne tik kad gali visiškai tiesiogiai įsitraukti, bet ir iš tikrųjų įsitraukia į gamtos apsaugos procesus, tampa nustumti į šalį kaip biologinės įvairovės priešai.

FACE nurodo, kad svarbu, kaip ES normatyviniuose gamtos apsaugos aktuose būtų nustatyta ir ekosistemų bei biotopų apsauga. Šiuo metu tarp aplinkos apsaugos ir bendrųjų žemės ūkiui skirtų normatyvinių aktų žioji praraja. Jei šia žinia pavyktų pasiekti pusiausvyrą, laimėtų visi.

80 proc. sprendimų, susijusių su medžiokle ir laukinės faunos apsauga, priimami Europos Sąjungos mastu.

Vienas iš svarbiausių punktų – FACE reikalauja atsižvelgti į mokslinius tyrimus, rengiant normatyvinius aktus. Susidaro įspūdis, kad pristatyti normatyvinių aktų projektai paremti daline tiesa ir vienai pusei priimtinomis prielaidomis. Taip pat ji reikalauja pagrįsto didžiųjų plėšrūnų populiacijų Europos Sąjungoje vertinimo.

FACE pabrėžia, kad labai svarbu medžiotojus vertinti kaip pagalbininkus saugant gamtą, o ne problemą. Didžiausia problema – dezinformacija. Taip pat nepaprastai svarbu, kad įstatymai, turintys įtakos medžioklei, būtų pagrįsti. Peticijoje kalbama ir apie medžioklės kultūros bei tradicijų išsaugojimą.

Europos biologinei įvairovei kyla grėsmė, tačiau ne visur. Daugelyje vietų būtent medžiotojai skiria daugybę laiko ir resursų gyvosios faunos išsaugojimo iniciatyvoms. Tačiau Briuselyje dirba teisės aktų leidėjai, nusiteikę prieš medžioklę. Iš to išeina, kad medžiotojams užkertama galimybė įsitraukti į gamtos apsaugą. Medžioklė netgi imama vaizduoti kaip viena didžiausių grėsmių biologinei įvairovei, nors taip nėra.

Pasirašyti už medžioklės ateitį galite internetu!

Pati medžioklė nekliudoma, tačiau puolami esminiai jos elementai

Susiję straipsniai

Interviu žurnalui Medžioklė Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) generalinis direktorius Tamásas Marghescu aiškino, kad antimedžiotojai puola ne medžioklę kaip tokią, tačiau esminius jos elementus. „Pavyzdžiui, pasiūlymas uždrausti švino amuniciją vien švinu neapsiriboja“, – aiškino T. Marghescu, kalbėdamas apie tai, kad uždraudus amuniciją medžioklė tampa neįmanoma. Tas pats galioja ir ypač demonizuotai trofėjų medžioklei.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.