Virtuvė

Žvėrienos receptai. Traški mongoliška stirniena0

Kartą į nemažą, bet vis dėlto provincijos miestelį atvažiavo neįprastų žmonių. Jų oda buvo kiek tamsesnė, juodos akys linksmai ir paslaptingai žvelgė iš po ilgų blakstienų. Jie buvo tik dviese, bet nedideliame mieste juos buvo galima sutikti įvairiose vietose. Netyčia išgirdus kokį jų sakinį, nieko neišeidavo suprasti. Lašų, stiklų ir puodų dangčių garsai: Zài zhèlǐ kāi cānguǎn… „Ką tai galėtų reikšti?“ – laužė galvas miestelėnai.

Neilgai trukus vienoje gražioje vietoje atsidarė kinų restoranas. Tiesa, ten gaminami ne tik kinų patiekalai.
Ir aš ten buvau, skaniai valgiau, saldžiai gėriau. Visam likusiam gyvenimui įsiminiau vieno nuostabaus valgio skonį. Tai buvo traški jautiena tamsiame padaže. Prisimenu, kaip mane nustebino mėsos konsistencija. Negalėjau suprasti, kaip ją išgauti.

Praėjo keleri metai ir aš visiškai netyčia radau šio patiekalo receptą. Norėtųsi sakyti, kad tamsiame miško takelyje sutikau seną siauraakį vyrą su kalaviju ir gauruotu žirgu, bet ne, receptą radau pati.

Traški mongoliška stirniena

Ingredientai

Originaliame recepte naudojamas jautienos didkepsnis, bet kadangi mes medžiotojai, tai imkime stirnos, elnio ar briedžio mėsą – 500 g filė ar nugarinė
Kukurūzų krakmolas
120 g vandens ir 120 g sojų padažo
Saulėgrąžų ir sezamų aliejus
Rudasis cukrus
Juodieji pipirai, imbieras, česnakai
Svogūnų laiškai arba porai
„Hoisin“ padažas (nebijokite, receptas, kaip pasigaminti patiems, bus toliau)

Gaminimas

Imbierą, česnakus ir porus (svogūnų laiškus) supjaustykite iš anksto. Mažame baltame indelyje yra „Hoisin“ padažas (10 gvazdikėlių, 2 žvaigždiniai anyžiai, valgomasis šaukštas kmynų, valgomasis šaukštas sauso imbiero arba Sičuano pipirų, viena 4 cm ilgio cinamono lazdelė arba valgomasis šaukštas cinamono miltelių).

Prieskonius trumpai apkepkite sausoje keptuvėje, kad atskleistumėte aromatą, ir sumalkite kavamale.

Iš visos ar pusės aitriosios paprikos išimkite sėklas ir membranas, sutrinkite 2–3 dideles česnako skilteles, įdėkite 2 valgomuosius šaukštus konservuotų raudonųjų pupelių ir tiek pat pupelių skystimo iš skardinės, taip pat 2 valgomuosius šaukštus ryžių acto ir 1 šaukštą medaus, viską atidžiai sumaišykite su maltais prieskoniais. Viskas, padažas gatavas. Galite laikyti stiklainyje šaldytuve, nes vėliau pravers Pekino ančiai ir kitiems egzotiškiems patiekalams.

Iš mėsos išimkite plėves ir gyslas ir supjaustykite aštriu peiliu 0,5 cm storio gabalėliais, šiek tiek pamuškite.
Užberkite kukurūzų krakmolo.

Nereikalingą krakmolą nukratykite, bet žiūrėkite, kad kiekvienas mėsos gabaliukas būtų apvoliotas iš visų pusių, antraip kepama mėsa praras sultingumą.

Iškepkite mėsą ant didelės ugnies. Prisipažinsiu, kad šį kartą kiek persistengiau – mėsa neturi tiek sukepti, o tik šiek tiek apskrusti. Kai mėsa iškepusi, padėkite ją į šoną ir iš keptuvės nuliekite nereikalingus riebalus, palikdami tik maždaug 1 valgomąjį šaukštą.

Į dubenėlį įpilkite 120 g vandens, 120 g sojų padažo (naudojau vidutiniškai tamsų), 1 arbatinį šaukštelį sezamų aliejaus (galima pakeisti bet kuriuo kitu augaliniu aliejumi), 1 arbatinį šaukštelį „Hoisin“ padažo, 1 arbatinį šaukštelį juodųjų pipirų, 120 g rudojo cukraus ir 2 arbatinius šaukštelius kukurūzų krakmolo.

Keptuvėje 30 sekundžių pakepkite susmulkintą imbierą ir česnakus, tada įpilkite paruoštą padažą ir leiskite jam pradėti tirštėti (tam reikės maždaug minutės). Įdėkite mėsą, sumaišykite, suberkite svogūnų laiškus arba porus ir vėl sumaišykite. Žalumynų galima dėti daug. Leiskite viskam pasitroškinti, kol padažas visiškai sutirštės (tam reikės 1–2 minučių).

Iš karto patiekite su ryžiais arba ryžių makaronais!

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.