Uncategorized

Melo kojos trumpos, arba kaip kvailinama visuomenė ir Seimas0

Nuotrauka: iš archyvo

Autorius: Zydrunas Juozapavicius

2023 m. birželio 6 d. Seimo posėdyje buvo numatyta svarstyti naktinių taikiklių įteisinimą. Ta proga Aplinkosaugos koalicija su savo nariais Baltijos vilkas, Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas, Lietuvos geografų draugija / Lithuanian Geographical Society, Lietuvos entomologų draugija, Aplinkosaugos informacijos centras , VšĮ “Rūpi”, taip pat kolegomis Baltijos Aplinkos Forumas, Lietuvos ornitologų draugija – BirdLife Lithuania, Studentų Gamtininkų Mokslinė Draugija kreipėsi į Seimo narius: „PALIKITE ŽVĖRIMS NAKTIES TAMSĄ! Mes kviečiame nepritarti naktinių taikiklių įteisinimui ir pateikėme argumentus.“

Klausimas buvo atidėtas. Šiuo metu nėra žinoma data, kada Seimui bus grąžintas naktinio matymo taikiklių panaudojimo medžioklėje klausimas.

Tad kame gi čia aš matau melą ir tautos, bei valdžios klaidinimą?

Pirmas mitas: „Naktis – vienintelis metas, kada žvėrys gali būt ramūs ir maitintis, todėl naktį medžioklė yra tiesiog neetiška“

Klaidinimas tame, kad naktis jau seniai nėra žvėrių ramybės metas. Nakties metu nuo seno leidžiama medžioti tykant ir būtent naktinio matymo taikikliai sutrumpintų tokios medžioklės trukmę, nes leistų greičiau, efektyviau ir taikliau sumedžioti žvėrį. Šiuo metu daugiausia šernų sumedžiojama būtent nakties metu, pasišviečiant prožektoriumi. Tai sudėtinga medžioklė, nes šernai baidosi šviesos. Tenka spėti nusitaikyti į medžiotiną individą ir atlikti šūvį. Nemažai šernų būna sužeidžiami ir jų tenka ieškoti miške su šunimis. Naktinio matymo taikiklis leistų ramiai išsirinkti medžiotiną individą ir taikliai atlikti šūvį: mažiau sužeistų, trumpesnė medžioklė, mažiau triukšmo nakties metu miške.
Antras mitas: „Naktinio matymo taikiklių įteisinimas medžioklėje yra pavojingas gamtai, atveriantis galimybę suklestėti brakonieriavimui ir nevaržomam laukinių gyvūnų skerdimui ištisą parą: kas sukontroliuos, šernas ar elnias nušautas su naktinio matymo taikikliu?“

Zydrunas Juozapavicius
Zydrunas Juozapavicius


Zydrunas Juozapavicius

Medžiotojai suinteresuoti žvėrių gausa savo medžioklės plotuose. Štai šernų populiacija auga ir žiniasklaidoje girdime VMVT pastabas medžiotojų pusėn dėl tausojamos šernų populiacijos, bet ne dėl beatodairiškai skerdžiamų šernų. Elninių populiacijos tik gausėja – 2020 metais teko net nuimti limitus stirnų medžioklei, o elnių ir briedžių limitai padidinti tiek, kad šių limitų medžiotojai net neišnaudoja per medžioklės sezoną. Apie kokius piktnaudžiavimus tuomet įtarinėjama? Galiausiai, kas trukdo sudėlioti reikiamus saugiklius į Medžioklės taisykles, kad į naktinę medžioklę susiruošęs ir su savimi prožektorių ar naktinio matymo taikiklį turintis medžiotojas galėtų medžioti tik konkrečius žvėris?

Trečias mitas: „Naudoti naktinio matymo taikiklius medžioklėje yra neetiška, nes tai nepaliktų žvėrims jokio šanso“.
XXI amžiuje medžiojama ne dėl pramogos ar išgyvenimo. XXI amžiaus medžioklė – tai gamtosauginė ir ūkinė veiklos. Šiais laikais medžioklėje naudojama technika neleidžia rinktis žvėriui tarp išgyvenimo ir sumedžiojimo. Šansas žvėriui yra tik tarp „būti sužeistam“ arba „būti nukautam“. Naktinio matymo taikiklis leistų nakties metu medžiojamą žvėrį nukauti etiškai, mažėtų sužeistų individų. Todėl naktinio matymo taikiklių naudojimas kaip tik užtikrina etišką medžioklę, o ne atvirkščiai.

Tad kodėl vyksta visuomenės ir politikų tendencingas klaidinimas? Mano nuomone tik ir tik todėl, kad tik taip sugebama išreikšti nepasitikėjimą medžiotojų bendruomene. Tiesiogiai įvardinti neišeina, nes tai skambės kvailai: medžiotojai, tai ir Seimo nariai, ir teisininkai, ir daugelio kitų profesijų atstovai. Bet tai tik nepasitikėjimas…

Ar Seimas pritars naktinio matymo taikiklių naudojimui medžioklėje? Manau, kad ne – aš taip išreiškiu savo požiūrį į Seimo narių šios temos neišmanymą. Kiek teko stebėti AAK posėdžius ar Seimo narių pasisakymus – tiesiog stebino daugelio jų neįsigilinimas į temą, paprastas temos neišmanymas. Turės praeiti keli metai, kol bus sukaupta teigiama patirtis kitose šalyse – tik tuomet, kai jau neliks argumentų visuomenės kvailinimui, galbūt bus šansas šią techninę priemonę įteisinti ir Lietuvoje. Mano asmenine nuomone naktinio matymo taikiklių įteisinimas medžioklėje yra neišvengiamas.
Ko reiktų iš medžiotojų pusės? Kreipimasis į Seimo narius nepamaišytų. Argumentai/kontrargumentai visiems žinomi ir daug kartų išdiskutuoti. Lietuvos Respublikos Seimas nesileiskite klaidinami, pasitikėkite medžiotojų bendruomene!

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv