Patirtis

Medžioklė su varovais yra geriausias būdas elnių jaunikliams ir patelėms medžioti0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžioklė su varovais yra vienas efektyviausių būdų populiacijai kontroliuoti, tad ją reikėtų rengti ten, kur matoma akivaizdi elnių daroma žala miškui. Trikdomi elniai negali ramiai maitintis vienoje vietoje ir gadinti atžalynų.

Elniai paprastai reaguoja skirtingai, priklausomai nuo laiko, kada rengiami varymai. Spalio pradžioje, kai medžiai ir krūmai dar turi lapų, elniai neskubės bėgti iš kvartalo, jie greičiau pasislėps krūmuose ir stebės, kaip arti ateina varovai ir medžiokliniai šunys.

https://youtube.com/shorts/EEaOQMP9Odw?feature=share

Neretai varovai pasakoja, kad gali prieiti prie elnio net per dvidešimt žingsnių, o šis stovi krūmuose ir niekur nebėga. Tokiose situacijose be atkaklaus medžioklinio šuns neapsieisi. Vėliau rudenį ir žiemą, kai oras atvės ir nebebus lapų, elniai patys pirmi išbėgs iš kvartalo.

Paprastai jie stengsis bėgti prieš vėją ar taip, kad vėjas pūstų iš šono, bet labai dažnai elniai bėga tuo pačiu keliu, kuriuo atėjo, prabėgdami per varovų grandinę. Todėl varant kvartalą visada reikia atsižvelgti į vėjo kryptį, ypač jeigu kvartale naudojamos laikos, nes šie šunys gyvūnų ieško uosdami aukštai, tad paprastai eis prieš vėją. Neretai išbėgdami iš kvartalo elniai bėga atviru lauku, kitaip nei šernai, kurie, jeigu įmanoma, išsėlina per griovį ar krūmus.

Taurieji elniai per medžioklę su varovais medžiojami kartu su kitais kanopiniais, kurių medžioklės sezonas sutampa su elnių. Vis dėlto sausį, kai pasibaigia briedžių medžioklės sezonas, ten, kur nėra šernų, per medžioklę su varovais medžiojami praktiškai tik elniai.

Medžioklė varant – nelabai tinkamas būdas sėkmingai elnių atrankai vykdyti. Per medžioklę su varovais galima sėkmingai medžioti jauniklius ir individus, turinčius labai aiškių prastos genetikos ar sveikatos problemų požymių, pavyzdžiui, iešmaragius, kurių ragai žemiau ausų, arba aiškiai luošus gyvūnus. Reikia būti atsargiam, kad nebūtų sumedžiotas vidutinio amžiaus perspektyvus patinas, kuriam tiesiog per rują nulaužtas ragas. Ruduo ir žiema taip pat yra metas medžioti elnes ir elniukus, siekiant kontroliuoti populiaciją.

Pliusai:
– sėkmingas medžioklės būdas populiacijos kontrolei,
– mažina žalos miškui apimtis,
– laikas medžioti elnių pateles ir jauniklius.
Minusai:
– sunku įvertinti taikinį atrankinei medžioklei,
– elniai dažnai pasprunka iš kvartalo prieš medžiotojams sustojant,
– sudėtingos sąlygos šūviui.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.