Patirtis

Lūšys Latvijoje: biurokratų veikla – kliuvinys sėkmingai saugoti rūšį0

Nuotrauka: unsplash.com

Sveika populiacija ir nedaug konfliktų: ištisus dešimtmečius Latvijos lūšių populiacijos valdymas buvo veiksmingas, pagrįstas aiškiomis apsaugos priemonėmis ir gerai sureguliuotomis medžioklės kvotomis. Neseniai Briuselyje priimtos naujos priemonės šioje srityje neišvengiamai pakenks veiksmingai sistemai ir pagilins problemas. Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE) pateikia savo vertinimą.

Europos Komisija (EK) pradėjo formalią pažeidimo procedūrą prieš Latviją dėl veiksmingo valstybinio eurazinės lūšies (lot. Lynx lynx) populiacijos valdymo, pribloškusią daugelį suinteresuotųjų pusių. EK nuomone, griežtai saugomos rūšys negali būti priskirtos tai pačiai kategorijai kaip medžiojamosios rūšys, todėl kviečia Latviją pakeisti nacionalinius įstatymus.

Dėl patvirtinto valstybinio veiksmų plano Latvijos lūšių populiacija yra sveika, palankios rūšies apsaugos būklės. Tai svarbu ne tik Latvijos, bet ir viso Baltijos regiono lūšių populiacijos apsaugai. Latvijos planas apima ir svarbias valdymo medžiojant rekomendacijas, vadovaujantis nustatytais apribojimais, kuriuos prireikus galima nedelsiant sugriežtinti. Šis planas buvo labai veiksmingas, o EK netgi teikė jį kaip gerosios praktikos pavyzdį savo ankstesnėje Gamtinių buveinių ir laukinės gyvūnijos bei augalijos apsaugos direktyvoje.

Latvija priversta keisti valstybinę politiką
Dėl EK spaudimo Latvijos Vyriausybė 2021 metų gruodį neišdavė medžioklės leidimų, siekdama išspręsti EK iškeltą formalų klausimą. Dar neseniai Latvijos Vyriausybė išbraukė lūšis iš medžiojamųjų gyvūnų sąrašo ir įtraukė į griežtai saugomų rūšių sąrašą. Rūšies žinovai itin susirūpinę Latvijos lūšių populiacijos apsauga. Anksčiau didžiąją katę itin vertino medžiotojai, aktyviai įsitraukę į jų stebėseną ir galimų konfliktų mažinimą.

Akligatvis

„Atsidūrėme akligatvyje ir, deja, vienintelės čia pralaimės Latvijos lūšys, – teigia FACE prezidentas Torbjörnas Larsonas, išreikšdamas nusivylimą: – Nesuvokiama, kaip Europos Komisija ragina Latviją keisti veiksmingus rūšių apsaugos planus, aktyviai remiamus suinteresuotųjų pusių ir lemiančius gerus rezultatus, kai Europai nesiseka išsaugoti biologinės įvairovės kitose vietovėse.“

Griežtos apsaugos principų įgyvendinimas nevykęs

Europoje esama daugybės pavyzdžių, kai griežtų apsaugos principų įgyvendinimas sukėlė nenumatytų ir netgi neigiamų padarinių. Pavyzdžiui, Kroatijoje iki 1998 metų, kai buvo įvesti griežti lūšių apsaugos reikalavimai, brakonierystė sudarė tik maždaug 5 proc. lūšių mirties atvejų.

Susiję straipsniai

Per laikotarpį nuo 1999 iki 2013 metų nelegaliai nugalabyti plėšrūnai pasiekė 60 proc. visų mirčių atvejų. Skirtingai nei medžioklę, brakonierystę sunku stebėti bei uždrausti, todėl tokie griežti nepriimtini veiksmai turi didelę neigiamą įtaką populiacijos būklei, paplitimui ir gerovei.

Šaltinis: FACE

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.