Patirtis

LSMU Laukinių gyvūnų globos centras primena: Nelieskite ir nesineškite namo kiškių ar kitų gyvūnų jauniklių!0

Ekrano nuotrauka

LSMU Laukinių gyvūnų globos centras primena: Nelieskite ir nesineškite namo kiškių ar kitų gyvūnų jauniklių!

Paaugę pilkųjų kiškių jaunikliai mokosi tyrinėti aplinką ir, nors nemažai laiko praleidžia vieni, mamos juos lanko ir dar kurį laiką maitina pienu.

Pastebėję žmogų ar kitą grėsmę kiškių jaunikliai sustingsta ir prisispaudžia prie žemės, neskuba bėgti. Tad pastebėjus tokį kiškį nereiškia, kad jam reikalinga žmonių pagalba. Nesineškite jauniklių namo – jais rūpinasi ir jų ieškos jų mamos, kurios geriausiai žino, kaip pasirūpinti savo mažyliais.

Jei radote kiškio jauniklį, kuriam gresia aiškus pavojus ir jį būtina perkelti į kitą vietą, tai galite padaryti tiesiogiai jo neliesdami rankomis (pavyzdžiui, naudodami lapus ar žolę). Kiškio jauniklio nereikėtų perkelti toli nuo jo radimo vietos, geriausiai tam tinka aukštos žolės ar krūmynai, kur jauniklis galėtų saugiai pasislėpti ir nebūtų lengvai pastebimas.

Atkreipiame dėmesį, jog žmonių užauginti kiškiai turi silpnesnį imunitetą ir prastesnius įgūdžius, būtinus išgyventi gamtoje, tad norint juos perkelti į gamtą reikalingas ilgas adaptacinis laikotarpis.

Primename, kad laukinių gyvūnų imti iš gamtos negalima, o radus sužeistą laukinį gyvūną reikia pranešti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.

Kiškiai poruotis pradeda sausio-vasario mėnesiais (priklauso nuo žiemos). Per metus užaugina 1-3(4) vadas po 1-5(7) jauniklius. Mažiausios būna pirmosios vados (1-2 kiškučiai). Nėštumas trunka 44-46 paras.

Gimsta regintys, apaugę tankiais plaukais ir jau po 20 minučių gali judėti. Jie gauna 27–50 g riebaus ir kaloringo pieno. Pirmomis dienomis niekur neina, guli visi kartu. Išskyrus paduose esančias prakaito liaukas, kitos liaukos nefunkcionuoja, todėl kiškučius sunkiau aptikti plėšrūnams. 9–10 dienų kiškučiai nutolsta nuo gimimo vietos, bet kas vakarą grįžta atgal.

Patelė jaunikliais rūpinasi iki 1 mėnesio (rudeniniais – iki 2 mėnesių). Mažų kiškučių termoreguliacija netobula, kailiukas greitai peršlampa, todėl jiems ypač pavojinga darganos ir šaltas oras.

Kai kiškučiai paauga ir tampa savarankiškesni, patelė nustoja lankytis maitinimo vietoje ir net slepiasi nuo jauniklių, kurie ją suradę bando žįsti. Dabar kurį laiką jaunikliai laikosi kartu, bet geriau pažinę teritoriją, pasiskirsto joje, užimdami individualius plotus.

Tik gimę kiškučiai sveria 107 (50–170) g. Kūno ilgis – 18–20,5 cm. Per parą priklausomai nuo amžiaus ir gimimo laiko priauga 237 g (rudeniniai – tik 2–15 g). Po 240–300 dienų sveria ketvirtadalį suaugusio kiškio masės.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv