Medžioklės reikmenys

Klasikinis šovinys. Ar .30-06 Springfield pakankamas bet kuriai situacijai?0

Nuotrauka: iš archyvo

Net praėjus šimtui metų po sukūrimo .30-06 Springfield vis dar laikomas vienu geriausių ir universaliausių kalibrų. Aišku, nemažai kas su tuo nesutiks, bet skaičiai vis tiek rodo ką kita – medžiotojai vis dar renkasi šio kalibro ginklus, o Baltijos šalyse šis kalibras populiariausias.

Kodėl .30-06 neužleidžia savo pozicijų?

Faktai

– Kalibras naudojamas nuo 1906 metų, naudotas abiejuose pasauliniuose karuose ir visuose žemynuose.
– 7,8 mm kulkos skersmuo labai universalus, svoris paprastai nuo 100 iki 240 gr (6,48–15,55 g), tad pasirinkimas didelis.
– Kalibras pakankamai galingas, kad juo būtų galima medžioti įvairiausius gyvūnus.
– 180 gr (11,66 g) kulka skrieja 822–853 m/s greičiu, todėl įmanoma šaudyti iš toliau.
– Kalibro atatranką pakenčia dauguma medžiotojų.

Daugeliui medžiotojų .30-06 Springfield tarsi mėgstamiausias patiekalas ar muzika – anksčiau ar vėliau prie jo grįžtama. Per savo istoriją šis kalibras buvo naudojamas abiejuose pasauliniuose karuose ir daugybėje įvairių kruvinų konfliktų. Juo medžiojama visuose žemynuose, jis pergyveno įvairius medžiotojų skonio ir rinkos pokyčius bei naujai pasirodžiusius kalibrus.

Vis dėlto, nepaisant labai didelės konkurencijos, šiuolaikinių parako tipų ir kulkų įvairovės, taip pat to, kad daugelis ekspertų šį kalibrą laiko morališkai pasenusiu, .30-06 Springfield vis dar yra lyderis. Kodėl? Atsakymas paprastas – jis atlieka savo užduotį.

Daugelis 0,308 in (7,8 mm) kulkas pripažįsta todėl, kad jų pritaikymo galimybės – vienos plačiausių. Kulkų pasirinkimas didžiulis – nuo 6,5 iki 15,5 g, taigi jomis gali sumedžioti bet kurį gyvūną, net daugumą Afrikos žvėrių.


Nuotrauka: Wikipedia

Vis dėlto niekada netrūko šio kalibro kritikų, ir ginčai tęsiasi jau daugiau nei šimtą metų. Kai kurie mano, kad kulkos turėtų skrieti greičiau, kitiems vidutinis kulkos greitis atrodo geriausias, o tretiems tinka ir viena, ir kita. Aišku, galima sakyti, kad ir 7 mm kalibrai plačiai pritaikomi, tačiau .30 kalibrai vis dar populiariausi. Medžiotojai labiausiai mėgsta 9,7–14,3 g kulkas, o gera žinia ta, kad šiuolaikiniai kulkų gamintojai siūlo gerų variantų ir mažo, ir didelio svorio kulkoms.

Didžiausias .30-06 Springfield privalumas: dėl jo konstrukcijos naudojamas galingas užtaisas, taip pat kulka pasiekia gerą greitį vamzdžio gale, plokščią trajektoriją, šūvio atatranka priimtina, o stabdomoji galia – gana didelė. Apie 4000 J greitis vamzdžio gale yra pakankamas medžiojant stambesnius gyvūnus.

.30-06 atatranka pakenčiama, nors kiekvienas turi savo ribas (čia praverstų mūsų šalyje draudžiamas triukšmo slopintuvas, kuris gerokai sumažina atatranką).

.30-06 Springfield yra vienas šovinių, kuriuos galima naudoti medžiojant beveik visų rūšių gyvūnus, jis gana sėkmingas didžiausių ir pavojingiausių gyvūnų medžioklėje. Šiuo kalibru sumedžiota didžiausių meškų, nors tam ir yra tinkamesnių kalibrų. Tai geras kalibras medžiojant elnius, briedžius ir panašius gyvūnus.

9,7 g kulka vamzdžio gale skrieja 883 m/s greičiu, todėl tai puikus pasirinkimas medžiojant elnius ir antilopes, o 10,7 g kulkos greitis yra 853 m/s. Pačios populiariausios yra 9,7, 10,7 ir 11,7 g kulkos, kurios atlieka pagrindines savo užduotis. Prireikus stambesniems gyvūnams pravers sunkesnės – 12,9 ir 14,2 g kulkos, kurios labai galingos ir į gyvūno kūną prasiskverbia giliai.

Jeigu planuojama medžioti smulkiuosius plėšrūnus, pravers lengvesnės, t. y. galima rinktis 7,1–8,4 g kulkas. Nors reikia pripažinti, kad intensyvios treniruotės šaudykloje šiuo kalibru nebus labai malonios dėl atatrankos (treniruotėms skirti kiti kalibrai).

Šiek tiek istorijos

Po Ispanijos ir Amerikos karo buvo pripažinta, kad 7×57mm Mauser daug pranašesnis nei .30-40 Krag, kurį naudojo JAV. Taigi imta galvoti, kaip kalibrą .30-40 Krag pakeisti kuo nors efektyvesniu. Vis dėlto niekas nebuvo patenkintas šio darbo rezultatais, kol 1906 metais galiausiai buvo padaryta patobulinimų ir sukurtas .30 Model 1906.

Šis kalibras patiko prezidentui Theodore’ui Rooseveltui, Ernestui Hemingway’ui ir kitiems autoritetams, kurie tuo metu buvo medžiotojų nuomonės lyderiai. Kalibras buvo pritaikytas praktiškai visiems įmanomiems graižtviniams ginklams, pradedant pompiniais šautuvais, baigiant pusautomačiais karabinais.

JAV kariuomenėje .30-06 buvo pakeistas po Korėjos karo, kai pradėta naudoti .308 Win/7.62mm NATO. Ginčai dėl to, kuris kalibras geresnis – .308 Win ar .30 06 Springfield, netyla ir šiandien, tačiau aišku, kad bendro vardiklio pasiekti nepavyks vien todėl, kad šių kalibrų rodikliai tokie panašūs.

Kodėl vis dar perkamas .30-06 Springfield

Pakalbėjus su šaudymo sporto entuziastais, išmanančiais kalibrų rodiklius, kulkų balistiką ir kitus niuansus, retas teigia renkąsis šį kalibrą tiek šaudymo varžyboms, tiek medžioklei. Mat pasaulyje tiek daug ir įvairių medžioklei skirtų kalibrų, o .30-06 iš pradžių net buvo sukurtas tik karinėms reikmėms, kaip ir .308 Win.

Baltijos šalyse .30-06 pergalės žygis tęsiasi labiau iš įpročio, o ne todėl, kad šio kalibro rodikliai iš tiesų būtų geriausi. Pirmiausia, kai jaunas medžiotojas ieško savo pirmojo karabino, išsirinkti kalibrą yra kone sunkiau nei žmoną. Draugai ir pažįstami naudoja .30-06 arba .308 Win, o parduotuvėse būtent šių kalibrų ginklų būna daugiausia, taip pat yra labai didelė amunicijos pasiūla, tad jaunuolis nusprendžia pasirinkti patikrintas vertybes ir nerizikuoti.

Įsigyjant karabiną reikia suprasti, kokiems tikslams jis bus naudojamas, ir pagal tai rinktis kalibrą. Yra daug galingų kalibrų, atitinkančių visus minėtus kriterijus ir rodiklius, be to, juos viršijančius. Kalibrui .30-06 Springfield šiais laikais padeda tai, kad jis visur prieinamas, su šaudmenimis nekyla jokių problemų, be to, „visi tokį naudoja“.

Vis dėlto, iš arčiau patyrinėjus kitų kalibrų rodiklius, galima rasti daug geresnių variantų. Laikydamiesi patikrintų vertybių, nesistebėkite, jeigu koks nors šaudymo sporto entuziastas pasišaipys, kai pasakysite, kad šaudote .30-06, bet faktas lieka faktu – savo užduotį jis atliks.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.