Patirtis

Klaipėda kviečia medžiotojus į pagalbą! Reikia ieškoti profesionalių ir galbūt naujų sprendimų?0

Nuotrauka: iš archyvo

Klaipėda nėra vienintelė savivaldybė, kurios teritorijoje bebrai (Castor fiber) naikina senovinius ir vertingus medžius. Apie šį miestą tiesiog rašoma daugiausia. Labiausiai gyventojams nerimą kelia tai, kad garsiajame Maluno parke bebrai graužia didelius ir gražius medžius, kurie ten augę dešimtmečiais ir šimtais.

Rinkosaikste.lt rašo apie panašias problemas Kėdainių rajone: “Tiek miesto, tiek kaimų gyventojai apie bebrų darbelius informuoja bendruomenes, seniūnijas arba tiesiog viešina užfiksuotus vaizdus socialiniuose tinkluose. Turbūt nėra nė vienos seniūnijos Kėdainių rajone, kurios teritorijoje esančiuose vandens telkiniuose vienokios ar kitokios tvarkos neįvedinėtų bebrai.”

Jau pranešėme, kad Klaipėdos savivaldybė kvietė kreiptis medžiotojus, kurie būtų pasiruošę gaudyti bebrus spąstais, nes prie Danės upės bei Malūno parko teritorijoje bebrai nugriaužė beveik 20 didelių medžių, taip pat daugiau nei 20 sodinukų.

Malūno parko tvenkinyje spąstais sumedžiotas 1 bebras. Medžiotojas savo paslaugą įvertino 370 eurų. 10 bebrų spąstais pavyko sumedžioti Danės upėje, ši vieta medžiotojams patrauklesnė, todėl bebrai čia gaudomi neatlygintinai, savivaldybė papildomų išlaidų nepatiria. Danės upės bebrų medžioklė spąstais bus pratęsta nuo rugpjūčio 1 d.

Klaipėdos Aplinkosaugos sk. vedėja Rasa Jievaitienė paaiškino, kodėl ši užduotis nėra lengva: “Šioje teritorijoje medžiotojams teikti paslaugą yra sudėtinga – daug gyventojų, naminių gyvūnų, todėl norinčių statyti spąstus prie tvenkinio beveik nėra.”

Savivaldybės administracijos atstovė pareiškė, kad medžioklė šaunamaisiais ginklais mieste yra draudžiama. Bebrus atbaidyti taip pat bandyta specialiais repelentais tepant medžių kamienus, tačiau priemonė nebuvo efektyvi.

Didžiausias rūpestis yra augintinių – šunų ir kačių – saugumas. Bebro karkasinio tipo gaudyklė (Conibear 330) yra labai tvirta metalinė konstrukcija, kuri gali būti pavojinga katei ir mažam šuniui. Tikimybė, kad naminis gyvūnėlis pateks į bebro spąstus, labai maža, nes jie statomi po vandeniu. Be to, medžių šakos paprastai dedamos aplink jas ir įstrigomos į žemę riboja galimus bebro pasitraukimo kelius.

Gali būt įmanoma specialiai sukurti spąstus kurie būtų saugūs naudoti mieste. Kaip pavyzdį būtų galima paimti kiaunių gaudyklės konstrukciją – tunelio formos karkasą, kurio viduje įtaisyti spastai.

Galbūt prireiks laiko, kol bebrai nustotų bijoti tokio rėmo, tačiau toks graužikų gaudymo būdas būtų saugus miesto vandens telkinių pakrantėmis galinčių vaikštinėti žmonių keturkojams augintiniams.

Savivaldybė tikisi surasti medžiotojus, kurie apsiimtų statyti spąstus už mažesnę kainą. Visgi tikimasi, kad artimiausiomis dienomis pavyks susitarti su medžiotojais ir spąstais bebrai čia bus gaudomi dar iki balandžio 15-os dienos. Balandžio 15-ąją jau prasidės medžioklės draudimo sezonas, kuris truks iki rugpjūčio 1 dienos.

Malūno parke vertingiausius medžius taip pat numatoma saugoti įrengiant papildomas apsaugas – tinkline tvora bus apjuosta beveik 130 medžių. Darbai jau vyksta ir bus baigti iki gegužės mėnesio.

Deja, kitų savivaldybių patirtis rodo, kad net gana stori plieninės vielos tinklai nesustabdo bebrų graužimo. Šiam gyvūnui, kaip ir visiems kitiems graužikams, kasdien reikia ką nors graužti, kad nusidėvėtų dantys, kurie nuolat auga.Jei bebras negraužia, žūva, nes dantys įauga į kaukolę. Be to, bebrai minta mediena – tai dar viena gyvybiškai svarbi priežastis, kodėl bebrų negalima atbaidyti. Vienintelė išeitis – kontroliuoti jų skaičių medžiojant.

Taip atrodo bebro dantis, kuris graužiant medieną nenusidėjo, nes išaugo kreivas
Nuotrauka: iš archyvo

O sprendimo reikia ieškoti skubiai, nes bebrai greitai dauginasi. Tam tikru momentu jų veikimo poveikis tampa negrįžtamas. Kaip minėta Rinkosaikste.lt publikacijoje, bebrai gyvena savo gyvenimą ir veikia taip, kaip liepia instinktai. Tai tiesa. Tačiau yra koncepcija apie perspektyvias bebrų buveines, kurias būtina išsaugoti, nes jos yra gamtos dalis ir turi teigiamą poveikį aplinkai, ir neperspektyvios. Miesto vandens telkiniai tikriausiai yra tarp neperspektyvių.

Pavojinga ar būtina? Medžioklė mieste ir plėšrūnų kontrolė

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv