Patirtis

Kaip suklijuoti neopreną?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Ieškodamos geriausių medžioklinės avalynės ir aprangos sprendimų, įmonės išbando įvairių medžiagų. Viršutinių drabužių gamyboje šiuo metu populiariausi įvairių membranų audiniai, o gaminant avalynę viena labiausiai paplitusių medžiagų yra neoprenas. Tai lengvas, porėtas kaučiukas, minkštas ir atsparus vandeniui. Neopreninis audinys gaminamas iš porėto kaučiuko lakšto, kuris iš abiejų pusių padengtas sintetiniu audiniu. Neoprenas malonus odai, o medžiaga suteikia jam pageidaujamą išvaizdą, tačiau jos pagrindinė užduotis – apsaugoti patį neopreną nuo mechaninio poveikio.

Neoprenas naudojamas labai plačiai. Medžiotojams iš jo gaminami įvairūs aksesuarai, pavyzdžiui, ginklų diržai su odine apdaila, pirštinės ir, aišku, auliniai batai. Įvairių tipų auliniuose naudojamas guminis ar porėtas neoprenas, ir pasitaiko, kad jis plyšta.

Ką daryti įplyšus neoprenui?

Mano bate atsirado nedidelis plyšys. Viršutinės dalies audinys įplėštas, šiek tiek įplyšęs pats neoprenas, bet užkliudyta šaka kiaurai neperėjo. Pastebėjusi šį plyšį galvojau, kaip jį užtaisyti.

Kokios pirmos asociacijos kalbant apie neopreną? Teisingai – hidroaudinys. Kas dėvi tokio audinio aprangas? Vandens sporto ir ekstremalių sporto rūšių mėgėjai. Vieną tokį pasiutėlį pažįstu jau ilgus metus. Ačiū, Andriau, už pagalbą! Būdamas paslaugus žmogus, Andrius davė man specialių klijų neoprenui klijuoti ir, aišku, nepagailėjo patarimų, kaip visą operaciją atlikti. Iš tiesų atrodo kaip chirurginis įsikišimas!

Svarbiausia įplyšus neoprenui nedelsiant batų ar aksesuarų nebenaudoti ir kuo greičiau taisyti, nes medžiaga gležna. Juk ir žaizdą reikia susiūti kuo greičiau, kad neapmirtų audiniai.

Operacijai reikiamos medžiagos

Reikės klijų: aš gavau hidroaprangos taisymo klijus Neoprene Queen, kurių galima rasti ir internete. Kaina – apie 10 eurų, bet užteks ilgam. Dar reikės siūlo, vaitspirito ir lipnios juostos.

Suklijuoti neopreną

Eiga

Pirma batus reikia išdžiovinti – geriau įplyšusia vieta į radiatorių, nes neoprenui išdžiūti reikia daug laiko. Kai viskas sausa, plyšio vietą suspauskite pirštais, tarsi stengdamiesi išspausti į išorę skylės sieneles. Taip pat vaitspiritų nuvalykite vidinę ir viršutinę dalį. Trinti, traukti ar tampyti nieko negalima, nes audinys irsta, o neoprenas pradeda trupėti.

Kai viskas nuvalyta, vis dar laikydami plyšį taip išspaustą patepkite jį klijais ir paleiskite, švelniai (!) prilaikydami kraštus.

Iškart sintetiniu siūlu ir plona adata susiūkite audinio plyšį. Siūlę darykite ne paprastą, o perkišdami adatą per siūlo kilpą, kad ant plyšio susidarytų tarsi raukinys.

Kai skylė susiūta, lipnia juosta apklijuokite aplink siūlę, kad susidarytų „kiemelis“. Aš palikau apie pusės centimetro atstumą. Deja, Neoprene Queen yra juodos spalvos, o batai rudi. Vis dėlto geriau nekaip atrodantis geras batas, o ne stilingas, bet suplyšęs.

Klijai džiūva 24 valandas. Išdžiūvus nuimkite lipnią juostą. Dėl atsargos paskui uždėjau dar vieną klijų sluoksnį ir padėjau batus džiūti toliau.

LA.lv