Patirtis

Jau parengti du priešingo turinio Medžioklės įstatymo pataisų projektai0

Nuotrauka: iš archyvp

Seimo nariai Ingrida Šimonytė ir Andrius Vyšniauskas savo Medžioklės įstatymo pataisų projektus pateikė gruodžio 7 d.

Tai įvyko praėjus dviem dienoms po Kaimo reikalų komiteto parengto pataisų varianto svarstymo, dėl kurio balsavimas baigėsi medžiotojams teigiamai. Pagal ją, kaip jau buvo pranešta, Lietuvoje būtų leista naudoti naktinio ir šiluminio matymo taikiklius bei priedus, kurie gali būti tvirtinami prie optinių taikiklių, medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Seimo narė Ingrida Šimonytė siūlo iš pataisų projekto išbraukti punktą, kuris leistų medžioklėje naudoti naktinio matymo taikinius.

Argumentuose gerbiama Seimo narė teigia: „Šiuo metu Lietuvos Respublikoje naktinių taikiklių naudojimas medžioklėje draudžiamas. Toks draudimas galiojo nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES), kuomet buvo perkeliamas ES aplinkosaugos teisynas į nacionalinę teisę. Draudimas medžioti naudojant naktinius taikiklius iki šiol įtvirtintas aplinkos ministro įsakymu patvirtintomis taisyklėmis, kartu su kitais draudžiamais medžioklės būdais ir medžioklėje draudžiamais įrankiais.

Pagrindiniai argumentai, kurie naudojami teikiant šį Medžioklės įstatymo pakeitimo projektą yra tai, jog naktinių taikiklių įteisinimas paskatins kitų brangių medžioklėje naudotinų priemonių įsigijimą, kurias galima būtų naudoti karyboje ar civilinio pasipriešinimo tikslais; teigiama, kad įteisinus naktinius taikiklius bus užtikrinama efektyvesnė medžioklės kontrolė, vykdoma geresnė žemės ūkio naudmenų ir pasėlių apsauga, tokių naktinių taikiklių naudojimas prisidės prie gyvūnų gerovės tikslų įgyvendinimo.

Tačiau, nežiūrint į tai, kad naktiniai taikikliai LR ginklų ir šaudmenų įstatymo pakeitimais buvo leisti civilinėje apyvartoje, t. y. šaunamųjų ginklų savininkams buvo suteikta teisė įsigyti ir laikyti naktinius taikiklius, ketinimų leisti juos naudoti medžioklėje nebuvo deklaruojama. Krašto apsaugos ministerija yra pateikusi Seimui aiškią išvadą, kad naktinių taikiklių naudojimas medžioklėje neturės esminės pridėtinės vertės krašto gynybai.

Naktinių taikiklių naudojimo įgūdžius jų naudotojai privalo ugdyti tam specialiai skirtose vietose, bet ne medžioklėje šaudant į gyvūnus. Tokia infrastruktūra, kur naktinių taikiklių naudotojai gali ugdyti šaudymo įgūdžius, šiandien yra sukurta ir gali būti naudojama. Argumentas, jog naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje įteisinimas paskatins kitų nepigių priemonių įsigijimą sudaro įspūdį, jog siekiama tam tikros komercinės naudos ir tikslų, o ne išlaikyti ir (ar) gilinti medžioklės tradicijas Lietuvoje, kartu siekiant gyvūnų gerovės tikslų ir išsaugant ekosistemos balansą.

Taip pat, priešingai nei teigiama įstatymo projekto iniciatorių, naktinių taikiklių naudojimo tam tikrų žvėrių medžioklėje įteisinimas apsunkintų medžioklės kontrolę, padarytų ją beveik neįmanomą. Įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad naktiniai taikikliai būtų leidžiami naudoti tik medžiojant keleto rūšių invazinius ir užkrečiamąsias ligas platinančius gyvūnus. Tokiu teisiniu reguliavimu būtų sudaromos sąlygos piktnaudžiauti, nes aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdantys pareigūnai negalės įvertinti ir atskirti, ar kitos gyvūnų rūšys, įskaitant saugomų pagal ES aplinkosauginę teisę, pvz., vilkai, buvo medžiojamos naudojant naktinius taikiklius, ar ne.

Atsižvelgiant į gyvūnų gerovės principus, kuomet turi būti balansas tarp gyvūnų populiacijos reguliavimo ir gyvūnų galimybės reikšti būdingą elgesį ir būti apsaugotiems nuo žmogaus keliamų grėsmių nakties metu, siūlytina nesukurti paskatų medžioklės veiklai dar didesniu laipsniu persikelti į tamsųjį paros metą, todėl būtina išlaikyti draudimą naudoti naktinius taikiklius medžioklėje, nenumatant jokių išlygų.

Atkreiptinas dėmesys į tai, jog Medžioklės įstatymo pakeitimo projekte siūloma įteisinti medžioklėje naudoti prožektorius, pritvirtintus prie šautuvo, medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras, kai medžiojama su medžiokliniais šunimis arba ieškoma sužeistų žvėrių. Tai padidina galimybes sumedžioti gyvūną tamsiu paros metu. Papildomai leidimas naudoti naktinius taikiklius medžioklėje iš esmės panaikintų bet kokią galimybę gyvūnui turėti pranašumą tamsiu paros metu.” Pilnas tekstas čia

Naktiniai tik šauliams!

Seimo narys Andrius Vyšniauskas argumentacijos rašinyje ragina padalyti medžiotojų visuomenę į dvi dalis. Tuose, kurie įstojo į Šaulių sąjungą, ir tuose, kurie kažkodėl neįstojo.

Seimo narys siūlo kitą sprendimą. Argumentuotame rašinyje jis ragina padalyti medžiotojų visuomenę į dvi dalis. Tuose, kurie įstojo į Šaulių sąjungą, ir tuose, kurie kažkodėl neįstojo.

Seimo narys siūlo Medžioklės įstatymo 15.2 straipsnio Leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės 12 ir 13 dalis pakeisti taip:

12) kai medžiotojas priklauso Lietuvos šaulių sąjungai ir yra baigęs bazinį šaulio įgūdžių kursą arba yra profesinės karo tarnybos karys, karys savanoris arba kitos savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karys jis gali naudoti naktinius taikiklius ar jų priedus, pritvirtintus prie optinių taikiklių, medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras;

13) kai medžiotojas priklauso Lietuvos šaulių sąjungai ir yra baigęs bazinį šaulio įgūdžių kursą arba yra profesinės karo tarnybos karys, karys savanoris arba kitos savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karys jis gali naudoti pusiau automatinius šaunamuosius ginklus, kurių dėtuvėse telpa daugiau kaip 2 šoviniai, jeigu dėtuvėse įtaisyti ribotuvai, neleidžiantys panaudoti daugiau kaip 2 šovinių.“

Andrius Vyšniauskas teigia: “Teikiant šį įstatymo projektą, iniciatoriai pateikė argumentus, kad leidimas medžiotojams įsigyti naktinio matymo taikiklius yra svarbus dėl krašto gynybai svarbių aplinkybių. Šis leidimas neva turėtų padidinti naktinių taikiklių ir kitos įrangos apyvartą bei skaičių asmenų, kurie tokius naktinio matymo taikiklius turėtų. Tokiu būdu priešui atėjus, šie naktinio matymo taikikliai galėtų būti naudojami valstybės gynybai. Sutinkant su šiuo argumentu, kaip ypač svarbiu, būtina užtikrinti, kad karo atveju naktinio matymo taikiklius turintys medžiotojai ne tik juos turėtų, bet ir žinotų kaip juos naudoti, kaip ginti savo šalį. Todėl, būtina užtikrinti, kad šie medžiotojai turėtų bent minimalius krašto gynybai reikalingus įgūdžius.

Tokie įgūdžiai yra gaunami tik kariuomenėje arba Lietuvos šaulių sąjungoje, todėl kiekvienas asmuo, kuris įgyja naktinio matymo taikiklį medžioklei turėtų būti arba Lietuvos šaulių sąjungos narys, baigęs bazinį šaulio įgūdžių kursą arba profesinės karo tarnybos karys, karys savanoris arba kitos savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karys.

Pastebėtina, kad priėmus šį pasiūlymą atsirastų papildoma paskata medžiotojams stoti į Lietuvos šaulių sąjungą ir įgyti bent minimalių žinių, kaip reiktų ginti šalį karo atveju.”

Antrasis Andriaus Vyšniauskos pasiūlymas susijęs su įstatymo pataisų įsigaliojimo laiku. Seimo narys atkreipia dėmesį, kad jis yra per trumpas ir jei šios pataisos būtų priimtos, jos turėtų įsigalioti ne kitų metų kovo 1 dieną, o 2025 metų sausio 1 dieną. Visą tekstą žiūrėkite čia

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv