Šunys

Iš archyvo. Intymūs reikalai: Skubioji kontracepcija šunims0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kartą vaikštant miške prie manęs pribėgo apvalaina biglių kalė. Šeimininkas už jos. Simpatiškas tandemas – abu linksmai nusiteikę, diena taip pat smagi. Tik nustebino šuns apimtys ir buvo gaila žiūrėti, kaip šis iš prigimties judrus tvarinys gaišta per samanotą taką. Mūsų šunys susibėgo, apsiuostė, regis, dėl kažko tarpusavyje susitarė ir pasidarė aišku, kad toliau turėsime pasivaikščiojimo kompanionę.

Pradėjome kalbėtis su šeimininku. Jis medžiotojas. Biglę nusipirko, kad galėtų eiti į medžioklę su varovais, nes kolega turįs labai gerai dirbantį šunį. Biglė paaugo ir jau pusės metų amžiaus pradėjo dirbti. Labai gerai išmoko varyti ir, priešingai šios veislės stereotipui, buvo gana paklusni. Argi ne idealu?

Pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą, gyvūnų augintinių veisimas turi būti tikslinis, planuojamas ir neatsitiktinis.

Vis dėlto patelės turi savo ypatumų. Atėjo pirmosios menstruacijos. Medžiotojas nebuvo informuotas, kaip visa tai su kalėmis vyksta. Be to, atrodė, kad nieko nenutiks, tad įprastai pasiėmė kalaitę į medžioklę. Žinoma, biglė tą dieną nebuvo vienintelis šuo kvartale ir nutiko tai, kas turėjo nutikti, – miške ji pasilinksmino su Vakarų Sibiro laikos patinu. Iš pradžių vyras nieko nepastebėjo, tik šuo pradėjo daugiau ėsti ir po mėnesio pilvas jau buvo didžiulis. Nuvyko pas veterinarą ir paaiškėjo, kad biglė nėščia.

Sužinojus, kokios veislės buvo būsimų šuniukų tėvas, buvo pasiūlytas vienas sprendimas – operacija. Toks didelis dydžio skirtumas galėjo kainuoti nedidelei kalytei gyvybę – ji tiesiog sprogtų. Biglių patelė negali išnešioti visos vados tokių didelių mišrūnų. Šuniukai buvo išoperuoti kartu su gimda. Su medžiokle šiam šuniui taip pat teko atsisveikinti.

Tokių istorijų daug. Veterinarai teigia, kad gana dažnai susiduriama su medžioklinių šunų patelių išdaigų pasekmėmis. Deja, kaltas ne tik nežinojimas, bet ir aplaidumas ir abejingumas, nes medžioklė ir laimikis daug kam kartais yra svarbiau nei šuns sveikata.

Grynaveisliai Bavarijos kalnų šunų šuniukai
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Daugelis mano, kad su kalėmis medžioklė būna rezultatyvesnė ir patogesnė. Jos paklusnesnės, patikimesnės, ryžtingesnės, ir tai yra natūralu. Jas skatina stipresnis negu patinų išgyvenimo instinktas, nes patelės kažkada turės rūpintis palikuonimis. Gamta taip sutvarkė, kad kalės medžioja azartiškiau. Be to, patinai turi kitų svarbių reikalų, pavyzdžiui, žymėtis teritoriją, įrodyti konkurentams, kas čia svarbiausias.

Medžiotojui nežinant apie moteriškos lyties fiziologinius ypatumus, įvyksta visokių nutikimų. Gerai, jeigu abiejų šunų veislės sutampa, – tada galima apsieiti be operacijos, tik šuniukai bus ne medžiokliniai, o mišrūnai. Oficialiai vienos veislės jauniklių vada be dokumentų yra beveisliai šunys, nes pagal įstatymus kilmę patvirtina tik oficialiai pripažintos organizacijos išduoti kilmės dokumentai.

Vidutiniškai patelės ciklas trunka apie tris savaites. Kaip kuriai, atsižvelgiant į individualias organizmo savybes. Iš pradžių būna kraujo išskyrų, bet paprastai pirmą savaitę kalė negali pastoti. Apie 10–11 dieną išskyros tampa permatomos ir gali prasidėti ovuliacija, t. y. kiaušialąstės paruoštos apvaisinti – tai yra pavojingiausias laikotarpis.

Apie 18–20 dieną galima tikėtis, kad aktyvusis ciklas baigsis. Negalima tuo visiškai pasikliauti, nes yra kalių, kurios gali pastoti ir 20 dieną, ir vėliau. Be to, turi būti įsitikinta, kad rujos pradžia nustatyta teisingai. Paprastai tik hormono progesterono ir vaginalinės citologijos analizės parodo tikslų situacijos vaizdą ir konkretaus šuns ovuliacijos dienas. Dar yra vadinamoji latentinė ruja, kuri apskritai iš išorės nepastebima. Tokių įvykių procentaliai nedaug, bet tikimybė yra.

Kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo? Tris savaites prieš pirmąjį kraują šunį patariama laikyti namuose, o aktyviosiomis dienomis vesti pasivaikščioti tik su pavadžiu. Patogiausia vaikščioti su lanksčiu pavadžiu, kuris susivynioja ir išsitempia pagal poreikį. Jokiu būdu negalima imti kalės į medžioklę, net jeigu nenumatyta, kad bus patinų. Nėra garantijos, kad neatbėgs koks berniokas iš artimiausio kaimo ar gretimo medžioklės kolektyvo plotų. Patinas poruotis pasirengusios kalės kvapą jaučia per penkis ar daugiau kilometrų, jeigu palankus vėjas.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Jeigu neketinate patelės poruoti, prieš pirmą rują patariama ją sterilizuoti. Ši operacija statistiškai gerokai sumažina galimybę šuniui senatvėje turėti pieno liaukų auglių. Po pirmos rujos padaryta operacija šią grėsmę taip pat padeda sumažinti, bet mažiau, nes hormonai jau suaktyvėjo. Pieno liaukų augliai yra tiesiogiai susiję su hormoniniu fonu. Gydytojų surinktais duomenimis, 50 procentų visų šunų onkologinių ligų yra gerybiniai ir piktybiniai pieno liaukų augliai. Todėl, jeigu neplanuojate rimto veislės darbo, kalę geriau sterilizuoti. Visiems taip bus patogiau ir niekas netrukdys eiti medžioti bet kuriuo metu.

Jeigu įvyko nelaimė, o patelė yra labai vertinga, ar, kaip biglės atveju, patinas buvo du ar daugiau kartų didesnis, yra galimybė patikrinti, ar apskritai buvo poruotasi, t. y. paimti tepinėlį ir nustatyti, ar makštyje yra spermatozoidų. Jeigu poruotasi, neskalaukite, nenaudokite jokio aspirino, citrinos rūgšties, tikrai nepadės šuns kratymas už priekinių letenų. Reikia nuspręsti, ar galima jai leisti išnešioti šuniukus ir ką daryti toliau, ar naudoti skubiąją kontracepciją. Taip, jos yra ne tik žmonėms, bet ir šunims.

Veterinarai teigiamai vertina Virbac gaminamą preparatą Alizin, skirtą nepageidaujamam nėštumui nutraukti 20–30 dieną. Veterinarai teigia, kad teoriškai šią injekciją būtų galima naudoti iš karto po rujos pabaigos per 24 valandas ir ji gali apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo.

Alizin šiuo metu yra mažiausiai kenksmingas šio tipo preparatas, bet ir jis turi šalutinių padarinių: šuo gali vemti, viduriuoti ir patirti kitų apsinuodijimo simptomų, taip pat gali sumažėti vaisingumas ateityje. Įmanomas ir kitoks šalutinis poveikis, nes kiekvieno organizmo reakcija į gydomuosius preparatus individuali.

Vaistiniam abortui naudojamos ir priemonės, kurių pagrindas – prostoglandinai. Jie naudojami ir žmonių ginekologijoje. Šunims pastebėta labai rimtų šalutinių padarinių. Be to, panaudojus skubiąją kontracepciją vaisiai, t. y. šuniukų embrionai, gali nevisiškai pasišalinti. Tai gali būti infekcijos ir net auglių priežastis.

Susiję straipsniai

Vaisingumas gali neatsinaujinti po ciklo numatytu laiku ar apskritai pradingti visam laikui, taigi, jeigu kalę ketinama kada nors ateityje poruoti, reikia gerai apgalvoti, ar naudoti tokią kontracepciją. Veterinarai skubiosios kontracepcijos preparatus skiria tik šeimininką visiškai informavę apie šalutinį poveikį bei galimą įtaką reprodukciniam gebėjimui ir tik šuns šeimininkui pageidaujant.

Geriausias sprendimas norint išvengti nepageidaujamo nėštumo yra ir bus rujos ciklo stebėjimas ir nemedžiojimas šiuo laiku, taip pat priežiūra vedžiojant ir kieme. Geriausia šunį mėnesį palaikyti namuose. Tada nereikės sukti galvos, ką daryti su nelauktais šuniukais, ar daryti kalei cheminį abortą ir rizikuoti jos sveikata. Jeigu neplanuojate rimtai užsiimti veisimu, veterinarai pataria savo keturkoję medžiotoją sterilizuoti.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalo Medžioklė YOUTUBE KANALAS

Posted by Žurnalas Medžioklė on Trešdiena, 2021. gada 3. marts

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.