Medžioklės reikmenys

Informacija atnaujinta. Diskutuojama apie galimybę įteisinti naktinio matymo prietaisų naudojimą medžioklėje0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžiotojams atstovaujančios organizacijos sulaukė Aplinkos apsaugos komiteto atsakymo:
Laba diena,
Informuoju, kad iš šios dienos AAK posėdžio darbotvarkės tikriausiai bus išimtas 2 klausimas dėl medžioklės.
Jolita Jakučionytė
Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos
Aplinkos apsaugos komiteto biuro patarėja

Neaiškinama, kodėl šis kiaulių augintojams, šalies piliečiams – mėsos vartotojams ir medžiotojams toks svarbus klausimas buvo išbrauktas iš darbotvarkės.

***

Š. m. gruodžio 14 d., 10.00 val. vyksta Aplinkos apsaugos komiteto posėdis. Siūloma papildyti Įstatymą 15(2) str. Leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės

Leidžiama medžioklėje naudoti šiuos įrankius ir priemones:

12) naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių medžiojant medžiojamuosius gyvūnus (išskyrus paukščius), kurie nėra išvardinti Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencijos (Berno konvencijos) II (pvz. vilkas) ir III (pvz. kiškis, voverė, bebras, kiaunės, žebenkštis, šeškas, barsukas, elniniai, muflonas) priedėlių sąrašuose.“

Pasiūlymo tekstas čia!

I

Argumentai:

Šiuo metu medžioklėje leidžiamų ir draudžiamų naudoti įrankių sąrašas yra numatytas Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse, kurias savo įsakymu tvirtina LR aplinkos ministras. Draudžiamų ir leidžiamų įrankių sąrašai yra glaudžiai susiję, todėl teisės požiūriu būtų ydinga, kai draudžiamus bei leidžiamus medžioklės įrankius ir priemones reglamentuotų skirtingo lygmens teisės aktai: draudžiamus – Medžioklės įstatymas, o leidžiamus – Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Siekiant išvengti galimų prieštarų dėl šių priemonių reglamentavimo skirtingo lygmens teisės aktais, siūlytina nurodyti, kad tiek draudžiamas, tiek leidžiamas priemones ir įrankius reglamentuotų Medžioklės įstatymas. Dėl šios priežasties, siūlytina tikslinti Projekto formuluotę nurodant, kad Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėmis nėra nustatomi tiek draudžiami, tiek leidžiami medžioklėje įrankiai.

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„1 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 5 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) tvirtina Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles, kuriose nustato: medžiojamųjų gyvūnų rūšių sąrašą ir šių gyvūnų medžioklės terminus; draudžiamus ir leidžiamus medžioklės būdus ir jų taikymo terminus, draudžiamus ir leidžiamus naudoti įrankius; medžiojamųjų gyvūnų, kurių medžiojimas yra ribojamas, sąrašą ir kasmetinio jų sumedžiojimo limitų Lietuvos Respublikoje bei atskiruose medžioklės plotų vienetuose nustatymo tvarką; saugaus elgesio medžioklėje reikalavimus bei kitus medžiojimo reikalavimus;“.

2.

Argumentai: Projektu yra siekiama įtvirtinti saugiklius, kad, Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje atvėrus galimybę civilinėje apyvartoje naudoti naktinius taikiklius, jie būtų naudojami išimtinai tik šalies teritorinei gynybai ir nebūtų sudaroma galimybė vienašališkai įteisinti jų naudojimą medžioklėje. Dėl šios priežasties, Projekto iniciatoriai siūlo numatyti, kad draudžiami medžioklėje naudoti priemonės ir būdai būtų reglamentuojami įstatymų leidėjo, tuo panaikinant LR aplinkos ministro teisę tokias priemones ir būdus nustatyti Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėmis.

Medžioklėje naudojami būdai nėra susiję su Projekto iniciatorių Projektu siekiamais tikslais, todėl, ypač atsižvelgiant į tai, kad poreikis modifikuoti leistinus medžioklės būdus gali kilti dėl nenumatytų priežasčių, pvz. poreikio apriboti konkretų medžioklės būdo naudojimą dėl klimato sąlygų, siūlytina palikti medžioklės būdų reglamentavimą Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių reguliavimo sričiai.

Siekiant įgyvendinti Projekto tikslą – nesudaryti prielaidų poįstatyminiu lygmeniu leisti medžioklėje naudoti naktinio matymo taikiklius ir kitas kritiškai vertinamas priemones, Projekto formuluotės turėtų būti tikslinamos pagal šiuo metu Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse numatytas draudžiamas medžioklėje naudoti priemones ir įrankius. Dėl šios priežasties, siūloma patikslinti Projekto formuluotes, jas suvienodinant su iš Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių perkeliamu reguliavimu.

Taip pat siūloma patikslinti Projekto formuluotę numatant, kad bendroji taisyklė, pagal kurią įstatymų leidėjas draudžia naudoti naktinio matymo taikiklius medžioklėje, nėra taikoma aiškiai įstatyme nustatytais išimtiniais atvejais. Toks siūlymas patikslinti Projekto formuluotes yra privalomas siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. IX-705 3, 13 ir 37 straipsnių pakeitimo įstatymu įstatymų leidėjo nustatytus tikslus, atitinka Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus bei yra tikslingas atsižvelgiant į kaimyninių šalių praktiką.

2022 m. liepos 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. IX-705 3, 13 ir 37 straipsnių pakeitimo įstatymas, kuriuo buvo numatyta, jog naktiniai, lazeriniai, termovizoriniai taikikliai ir jų priedai prie optinių taikiklių nebėra priskiriami A kategorijos ginklams. Šiuo pakeitimu įstatymų leidėjas siekė, kad naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių įsigyti ir turėti galėtų platesnis ratas subjektų, t. y., sporto atstovai, profesinei veiklai ginklus naudojantys asmenys ir medžiotojai. Kartu, įstatymo pakeitimas turėjo palengvinti konvencinių hibridinių grėsmių valdymą ir, esant krizinei situacijai, paefektyvinti ginklų naudojimą. Šie įstatymo leidėjo tikslai iki šiol nėra įgyvendinti, kadangi medžiotojams nėra paskatų įsigyti ir turėti naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių, nes jų vis dar jokia apimtimi negalima naudoti medžioklėje. Siekiant realiai įgyvendinti įstatymų leidėjo ketinimus, būtų optimalu medžiotojams suteikti ribotą teisę išskirtiniais ir aiškiai Medžioklės įstatyme įvardintais atvejais naudoti naktinius taikiklius ir jų priedus medžioklėje.

1979 m. rugsėjo 19 d. Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencija (toliau – Berno konvencija) riboja taikiklių, turinčių vaizdo keitiklį arba elektroninį vaizdo padidintoją (šaudant naktį), naudojimą medžiojant Berno konvencijos III priedėliuose įvardintas gyvūnų rūšis, pvz.: elninius žvėris, kiškius ar upinius bebrus. Nei Berno konvencija, nei kiti Europos Sąjungos teisės aktai neriboja naktinių, lazerinių, termovizorinių taikiklių ir jų priedų prie optinių taikiklių naudojimo medžiojant Berno konvencijos II ir III priedėliuose nenurodytus gyvūnus, tokius kaip šernai, lapės ar mangutai.

Naktinio matymo taikiklių ir analogiškų prietaisų naudojimas medžioklėje yra leidžiamas kaimyninėse šalyse Latvijoje ir Lenkijoje. Naktinių ir termovizorinių taikiklių naudojimas kaimyninėse šalyse buvo įteisintas būtent remiantis Berno konvencija, Latvijoje leidžiant medžioti šernus, lapes ir usūrinius šunis, Lenkijoje – šernus, nes šios gyvūnų rūšys nėra minimos Berno konvencijos priedėliuose.

Pasiūlymas:

Pakeisi įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. Įstatymo papildymas 15¹ straipsniu

Papildyti Įstatymą 15¹ straipsniu:

„15¹. Draudžiami medžioklėje naudoti įrankiai, priemonės ir būdai ir priemonės

Draudžiama medžioklėje draudžiamais naudoti šiuos įrankiaisius, ir priemonesėmis, draudžiamais medžioklės būdais:

1) automatiniaisus šaunamaisiaiuosius ginklaisus;

2) naudojant elektros aparatus, skirtus gyvūnams apsvaiginti ar užmušti;

3) naudojant sprogmenis, nuodus, užnuodytą ar anestezuojantį jauką arba jaukui ir masalui naudojant gyvus gyvūnus;

4) dūmais, dujomisas ar ugnimiį varant gyvūnus iš jų slėptuvių;

5) iš transporto priemonių, taip pat vaikant ar transporto priemonėmis numušant medžiojamuosius gyvūnus (išskyrus atvejus, kai keliuose transporto priemonės susiduria su medžiojamaisiais gyvūnais);

5) naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių medžiojant medžiojamuosius gyvūnus, kurie išvardinti Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencijos (Berno konvencijos) II ir III priedėlių sąrašuose, išskyrus atvejus, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įstatymų nustatyta tvarka paskelbia gyvūnų užkrečiamųjų ligų epizootijas ir (ar) nustato papildomas gyvūnų gausos reguliavimo priemones – atskirų gyvūnų rūšių gausos mažinimą, siekiant užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui arba kai taikomos išimtys Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo nustatyta tvarka;

6) iš oro transporto priemonių;

6) kilpas gyvūnams gaudyti;

7) iš judančių vandens transporto priemonių, varomų varikliu;

7) dirbtinius šviesos šaltinius, išskyrus prie šautuvo pritaisytus prožektorius, kai medžiojami šernai, lapės, mangutai, paprastieji meškėnai, kanadinės audinės, nutrijos ir ondatros, medžiojama su šunimis arba ieškoma sužeistų žvėrių;

8) šviečiant iš transporto priemonių bet kokiais dirbtiniais šviesos šaltiniais;

8) pusiau automatinius šaunamuosius ginklus, kurių dėtuvėje telpa daugiau kaip 2 šoviniai (pusiau automatinius šautuvus, kurių dėtuvėse telpa daugiau kaip 2 šoviniai, leidžiama naudoti medžioklėje, jeigu dėtuvėse įtaisyti ribotuvai, neleidžiantys panaudoti daugiau kaip 2 šovinių), arbaletais;

9) naudojant naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių arba turėti juos medžioklės plotuose;

9) elektrinius, elektroninius ar magnetinius garso atkūrimo prietaisus gyvūnams vilioti;

10) statant kilpas gyvūnams gaudyti.“

10) graižtvinių ginklų neekspansyvias kulkas medžiojant kanopinius žvėris;

11) visų dydžių šratus ir grankulkes medžiojant kanopinius žvėris;

12) švininius arba švino junginių turinčius šratus medžiojant paukščius;

13) šovinius, neturinčius būtinos šaudmens energijos: medžiojant stirnas – graižtvinių ginklų šovinius, kurių kulkos energija 100 m atstumu yra mažesnė kaip 1 000 J; medžiojant danielius, antramečius šernus ir jauniklius – graižtvinių ginklų šovinius, kurių kulkos energija 100 m atstumu yra mažesnė kaip 2 000 J; medžiojant briedžius, tauriuosius elnius ir suaugusius šernus – graižtvinių ginklų šovinius, kurių kulkos energija 100 m atstumu yra mažesnė kaip 2 500 J;

14) klijus, kablius ir kitus įrankius ar priemones, kurios neįvardytos kaip leistinos.“

3.

Argumentai: Šiuo metu medžioklėje leidžiamų ir draudžiamų naudoti įrankių sąrašas yra numatytas Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse, kurias savo įsakymu tvirtina LR aplinkos ministras. Draudžiamų ir leidžiamų įrankių sąrašai yra glaudžiai susiję, todėl teisės požiūriu būtų ydinga, kai draudžiamus bei leidžiamus medžioklės įrankius ir priemones reglamentuotų skirtingo lygmens teisės aktai: draudžiamus – Medžioklės įstatymas, o leidžiamus – Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Siekiant išvengti galimų prieštarų dėl šių priemonių reglamentavimo skirtingo lygmens teisės aktais, siūlytina papildyti Projektą tiek draudžiamomis, tiek leidžiamomis priemones ir įrankiais.

Pasiūlymas:

Papildyti projektą nauju 3 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

„3 straipsnis. Įstatymo papildymas 152 straipsniu

Papildyti Įstatymą 152 straipsniu:

152 straipsnis. Leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės

Leidžiama medžioklėje naudoti šiuos įrankius ir priemones:

1) ilguosius graižtvinius ir lygiavamzdžius ginklus su optiniais taikikliais ar be jų;

2) B ir C kategorijų trumpuosius šaunamuosius ginklus, kai, siekiant nutraukti kančias, pribaigiamas sužeistas ar sužalotas arba gyvagaudžiais spąstais pagautas medžiojamasis gyvūnas;

3) tinklus, graibštus, gaudykles, užtikrinančias gyvo ir nesužeisto gyvūno pagavimą;

4) selektyviuosius spąstus, užtikrinančius staigią pagauto gyvūno žūtį;

5) medžioklinius durklus, kai, siekiant nutraukti kančias, pribaigiamas sužeistas ar sužalotas medžiojamasis gyvūnas;

6) iškamšas, profilius, muliažus, krykštes, natūralios kilmės masalą, feromoninius ir cheminius jaukus, vilkioklius, vilbynes;

7) peilius, vėliavėles;

8) medžioklinius šunis, plėšriuosius paukščius, žirgus;

9) žiūronus, naktinio stebėjimo prietaisus, stacionarius ar kilnojamus tykojimo bokštelius ir dirbtines priedangas, slėptuves;

10) sausumos ir vandens transporto priemones;

11) prožektorius, kurie pritaisyti prie šautuvo, medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras ar ieškant sužeistų žvėrių;

12) naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių medžiojant medžiojamuosius gyvūnus (išskyrus paukščius), kurie nėra išvardinti Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencijos (Berno konvencijos) II ir III priedėlių sąrašuose.“

Analogiškai papildyti įstatymo pavadinimą.

PRENUMERUOKITE Žurnalą 2023 M.!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.