Patirtis

Ar sarginiai šunys yra geriausias būdas saugoti galvijus?0


Turkų kengalas
Turkų kengalas
Nuotrauka: nedhardy.com

Visiems aišku, kad paprasčiausiai išžudydami gyvūnus tvariai neapsaugosime nei miško, nei žemės ūkio kultūrų, nei galvijų nuo miško žvėrių. Turi būti priemonių komplektas: baidymo priemonės, populiacijos tvarkymo planas ir t. t. Taip pat aišku, kad paprasčiausias baidymas be mirties pavojaus plėšrūnams irgi nebus efektyvus, nes anksčiau ar vėliau žvėrys supras, kad viskas tėra blefas.

Kalbant apie vilkų išpuolius prieš žemės ūkio gyvūnus, emocijos verda pačiame įkarštyje. Viena vertus, ūkiai praranda galvijus – avis, ožkas, karves, neretai ir arklius. Tai piniginiai nuostoliai ir psichologinė trauma šeimininkams. Dar baisiau, jeigu vilkas sudrasko šunį, kuris buvo namų numylėtinis ar pagalbininkas medžioklėje.

Kita vertus, tam tikra visuomenės dalis mano, kad vilkus reikia saugoti, negalima žudyti, net siekiant išvengti ūkiams daromos žalos. Ši visuomenės dalis pabrėžia, kad reikia taikyti įvairias prevencines priemones – tvoras, elektrinius piemenis, taip pat labai populiarus patarimas yra naudoti specialius ganyklų šunis, kurie saugo kaimenę nuo vilkų.

Čia, manau, atsiskleidžia „vilkų draugų“ veidmainystė. Neretai socialiniuose tinkluose publikuojama nuotraukų, kuriose šie šunys matomi po kovos su vilku – sužeisti, o kartais ir papjauti, jeigu susidūrė su didesne vilkų gauja. Kaip tokiose situacijose su šių šunų gerove? Šiose žiauriose kovose nukenčia ir plėšrūnai – jie sužeidžiami, sukandžiojami, neretai nužudomi. Sužeistas vilkas arba žūva kankinančia mirtimi, arba tampa dar didesne rizika galvijams, nes toks plėšrūnas pasirinks paprasčiausią maisto gavimo būdą, nes pats nesugebės visavertiškai medžioti.

Nuotrauka: sciencemag.org

Vis dėlto specialūs sarginiai šunys plačiai naudojami Europoje, siekiant mažinti vilkų ir meškų išpuolių riziką. Tai plačiai pripažintas nemirtinas apsaugos būdas. Be to, šie šunys plačiojoje visuomenėje laikomi teigiamu reiškiniu, kalbant apie gamtos apsaugą. Vis dėlto moksliniai tyrimai rodo, kad šie šunys daro nepageidaujamą poveikį vietos ekosistemai, tad abejojama jų teigiamu poveikiu biologinei įvairovei.

Susiję straipsniai

Įvairiais tyrimais nustatyta, kad galvijus saugantys šunys paveikia beveik 80 skirtingų gyvūnų rūšių visame pasaulyje. Iš jų 62 rūšys nekėlė jokio pavojaus galvijams, kelios šių rūšių net yra nykstančios. Sarginiai šunys ne tik saugo nuo plėšrūnų, bet ir reaguoja į kitas gyvūnų rūšis, jas vaikosi ir net papjauna. Todėl Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE) kviečia įvertinti visus pliusus ir minusus, prieš populiarinant nuomonę, kad sarginiai šunys turi tik teigiamą poveikį aplinkai, ypač kalbant apie nykstančias ir saugomas rūšis.

Faktai

34 proc. sarginių šunų visuose tyrimuose vaikėsi ir trikdė laukinius gyvūnus
10 proc. sarginių šunų visuose tyrimuose nugalabijo laukinių gyvūnų
5 proc. atvejų buvo paskatintas įvairių ligų ir parazitų plitimas gamtoje

Sarginiai šunys paveikė:

18 skirtingų tikslinių rūšių
62 rūšis, nekeliančias rizikos galvijams
11 nykstančių rūšių

Dėmesio! Realistinės mūšio scenos!

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

PRENUMERUOK Žurnalo Medžioklė Youtube kanala!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.