Patirtis

Ar gali ultragarsiniai švilpukai apsaugoti nuo susidūrimo su gyvūnu? Ar yra atlikti tyrimai?0

Nuotrauka: pikist.com

Įdomi tema – švilpukų, naudojamų gyvūnams atbaidyti, efektyvumas. Kalbame apie tuos mažus prietaisus, kurie montuojami automobilio šonuose.

Atgrasantys rezultatai. Remdamiesi stebėtu 319 elnių atsaku, mokslininkai padarė išvadą, kad gryni tonai nepakeitė elnių elgesio taip, kad būtų išvengta elnių ir transporto priemonių susidūrimų. Kitaip tariant, imituoti elnio švilpimo garsai nebuvo veiksmingesni už jokio garso.

Buvo pasiūlyta daug būdų, kaip sumažinti elnių ir transporto priemonių nelaimingus atsitikimus, įskaitant greitkelių tvoras, gyvūnų viadukus, elnių apsaugas, biologinius repelentus, javus javus, kelių druskos alternatyvas, įspėjamuosius atšvaitus, vairuotojų švietimą, patobulintą greitkelių apšvietimą ir švilpukus. Deja, dauguma šių metodų nebuvo moksliškai įvertinti.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Austrijoje 1979 m. išrastus elnių švilpukus iki šiol platina daugelis įmonių Europoje ir JAV. Paprasti oru įjungiami švilpukai yra palyginti nebrangūs (internetu kainuoja 5–10 USD už vienetą), tačiau elektroninės sistemos gali kainuoti kelis šimtus dolerių. Įrenginiai paprastai tvirtinami prie automobilio priekio, o gamintojai teigia, kad jie sukuria ultragarso dažnius ir įspėja gyvūnus apie artėjančias transporto priemones, taip sumažinant elnių ir transporto priemonių susidūrimus.

Ankstyvieji Suomijoje atlikti bandymai parodė, kad šunys, lokiai, elniai ir briedžiai girdėjo švilpukų skleidžiamus garsus, nes judėjo jų ausys. Tačiau kiti tyrėjai nustatė, kad bandymo procedūros buvo klaidingos.

Jutoje mokslininkai Laura Romin ir Larry Dalton nenustatė jokių skirtumų tarp 150 laisvai besisukančių elnių grupių į transporto priemones su elnių švilpukais ir be jų. Nors kai kurie elniai pabėgo iš bandomosios transporto priemonės, jie tai padarė nepaisydami švilpukų buvimo ar nebuvimo.

Neseniai Džordžijos universiteto mokslininkų, vadovaujamų Sharon Valitzki, atlikta elnių švilpimo veiksmingumo apžvalga padarė panašias neigiamas išvadas: „Ankstesni transporto priemonėse montuojamų klausos atgrasymo priemonių tyrimai buvo supainioti dėl to, kad buvo naudojami komerciškai pagaminti prietaisai, kurie stokoja tinkamos funkcijos ir pakankamo garso intensyvumo. girdi elniai kelio sąlygomis“.

Matyt, kai kurie parduodami elnių švilpukai neskleidžia ultragarso dažnio garso, kaip teigiama. Tiesą sakant, kai kurie įprastomis eksploatavimo sąlygomis neskleidžia jokio garso. Skaitykite daugiau!

Kasdieniniai stebėjimai žemės ūkio ir medžioklės srityje, taip pat bendraujant su naminiais gyvūnais rodo, kad garso kaip atgrasymo technikos efektyvumas yra labai mažas. Galbūt gyvūnas, kuris niekada nebuvo susidūręs su žmogaus sukurtų prietaisų garsu, galėtų išsigąsti. Nors švilpimas kaip toks yra absoliučiai natūralus garsas.

Galima išmokyti gyvūną, kad tam tikras garsas yra susijęs su teigiama ar neigiama patirtimi, tačiau tam reikia kelis kartus. Paprastai elniai, elniai ir briedžiai nepatenka į kelias avarijas iš eilės, kad suprastų, jog švilpimas reiškia pavojų.

Susiję straipsniai

Žemo dažnio trenksmus skleidžiančios paukščių ir šernų atbaidymo dujinės patrankos taip pat veikia tik tol, kol gyvūnai pripranta prie garso. Iš esmės vienintelis veiksmingas būdas yra kontroliuoti laukinių gyvūnų populiacijas įgyvendinant tvarią medžioklės strategiją.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv