Patirtis

6 priežastys medžioti smulkiuosius plėšrūnus0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Gamtoje kiekvienas gyvūnas turi savo vietą ir vaidmenį, bet kai gamta nebegali susitvarkyti pati, nekenkiant gyvūnijai, augalijai ir žmonių saugumui, ateina metas į jos procesus įsikišti žmogui. Gamta iš tiesų galėtų susitvarkyti pati, tik kokia kaina?

1. Invazinės rūšys

Turime kelias invazines rūšis, kurios jau padarė ir vis dar daro didelę žalą vietos gyvūnijai. Mangutai sąmoningai įvežti tarybiniais laikais su konkrečiu tikslu, bet šio eksperimento negalima laikyti sėkmingu. Kanadinės audinės į gamtą pateko per nesusipratimą. Buvo įvežtos dvi plėšrios rūšys, kurios paliko savo pėdsakus. Taip pat neseniai pradėta pastebėti meškėnų. Mangutai ir kanadinės audinės nėra geidžiamiausi laimikiai, nors daugelis medžiotojų mangutus renkasi sumedžioti. Kanadinės audinės daro didelę žalą ančių lizdams, todėl medžiotojai turėtų stengtis maksimaliai šiuos gyvūnus išmedžioti.

2. Kova su niežais

Mangutai ir lapės – žinomiausi niežų rezervuarai. Pagavęs mangutą ir vilkas apsikrečia šia liga. Daug medžiotojų pastebėjo, kad intensyviai šalinant ligotus gyvūnus kiti suserga rečiau. Niežai ypač paplitę ten, kur labai tankios populiacijos, nes gyvūnų kontaktas daug dažnesnis, jų buveinės infekuojamos ir išvengti ligos praktiškai neįmanoma. Niežuotos lapės ir mangutai būna nusilpę, maisto jiems gauti sunkiau nei sveikam gyvūnui, todėl jie pasirodo arti namų, ieško ėdalo, ir tada didelė rizika, kad apsikrės augintiniai. Neetiška medžioti lapę vasarą, kai ji neturi kailio, tačiau taip pat neetiška vasarą nemedžioti niežuotos lapės.

3. Skaičiaus kontrolė

Su šiuo aspektu kaži ar sutiktų „gamtos draugai“, kurie pasakys, kad kiekvienas pasaulyje turi savo vietą ir kenkėjų gamtoje nėra. Vis dėlto daugelis medžiotojų savo klubuose pastebėjo, kad intensyviai medžiojant lapes plotuose atsiranda daugiau kiškių ir kitų smulkių žvėrelių. Taip pat lapė yra viena didžiausių stirniukų mirties priežasčių. Aišku, vasarą lapės irgi nori maitinti savo mažylius, čia jau nieko nepadarysi, bet žiemą lapes medžiojant intensyviau vasarą matysis rezultatas.

Smulkieji plėšrūnai

4. Lapė – apsukrus laimikis

Lapių medžioklė labai įdomi, jai reikia žinių, pasirengimo ir įgūdžių. Net šaukiant vilbyne lapė šiaip sau neateis, ji artinsis norėdama patikrinti, ar viskas saugu. Klausimas, ar medžiotojas sugebės suprasti kūmutės minčių eigą ir parengti tinkamą strategiją. Jeigu ne, lapės ne tik nesumedžiosi, bet net ir nepastebėsi. Lapės ir mangutai, kaip ir šernai, kitose šalyse medžiojami su naktiniais taikikliais. Šią žiemą, kai sniego nėra, tai labai svarbu. Snieguotą žiemą, kai žemiau nulio ir šviečia pilnatis, net naktinio taikiklio nereikia medžiojant lapes iš bokštelio.

5. Gražus kailis

Susiję straipsniai

Nors daugelis sako, kad smulkiųjų plėšrūnų kailis nebe vertingas, tai visiškai netiesa. Taip, niekas didelių pinigų už juos nebemoka, bet kas gali būti gražiau už išraugintą lapeną? Iš jos galima pasiūdinti apykaklę, kailinius, liemenę, pledą, kilimą. Lapės kailis labai malonus, visą laiką norisi jį liesti ir glostyti. Kiekvienas pats gali nuspręsti, kaip sumedžiotos lapės kailį panaudoti praktiškai. Be to, trofėjus yra lapės kaukolė, vertinama pagal CIC standartus, tad už didelės lapės kaukolę kokioje nors trofėjų parodoje galima gauti ir medalį.

6. Žalos mažinimas

Neretai medžiotojai kviečiami į pagalbą, kai kokia laputė ar net kelios nusineša vištą, triušį, ėriuką. Lapės gali pridaryti nemenkų nuostolių, jeigu jų veikla neribojama, ir čia gali padėti medžiotojai. Lapes kaip neribotai medžiojamus gyvūnus galima medžioti turint žemės savininko leidimą privačioje žemėje, neregistruojant apylinkės, todėl įmanoma padėti, jeigu lapės iš tiesų daro žalą. Apribojimai taikomi gyvenvietėse, čia medžioti draudžiama.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.