Medžioklės reikmenys

Zoli. Kad šaulio rezultatai būtų kuo geriausi0


Paolo Zoli
Paolo Zoli
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Zoli – prekės ženklas, apie kurį kas nors bus girdėjęs, kas nors juo žavėsis, tačiau daugumai jis greičiausiai nesakys nieko. Mažesni gamintojai paprastai nekelia pasitikėjimo, bet tik ne šiuo atveju. Kiekvienas save gerbiantis šaulys sportininkas žino, kas yra Zoli.

Istorija

Zoli šeimos istorija sutampa su Italijos Gardone Val Trompijos regiono šaunamųjų ginklų gamybos tradicijomis. Archyvai liudija, kad Zoli protėviai dar 1490 metais gamino šautuvų detales. Giovanni Zoli pirmąkart ant titnaginio pistoleto pasirašė maždaug 1850-aisiais, šis kaip didelė brangenybė dabar laikomas šeimos kolekcijoje.

Nuotrauka: Zoli

Įmonę, kokią žinome šiandien, įsteigė Antonio Zoli po Antrojo pasaulinio karo. Kompanija tada pradėjo gaminti dvivamzdžius ir vertikaliai dvejintus lygiavamzdžius, vėliau kurta naujų modelių ir plėtota gamyba. XX amžiaus 7-ajame dešimtmetyje prekės ženklas Zoli įvertintas ne tik dėl ginklų kokybės, bet ir unikalumo, nes jie skyrėsi nuo kitų tuomečių tradicinių Italijos gaminių. Tuo laiku Zoli buvo pirmoji kompanija pasaulyje, gaminusi dūminio parako šautuvų replikas – ji sukūrė visiškai naują rinką. Šių ginklų gamyba nutraukta 8-ajame dešimtmetyje, o pagaminta daugiau kaip 200 000 tokių ginklų, daugiausia JAV rinkai.

Serijos Delfino ginklai kompaniją išgarsino pasaulyje, tačiau būtent dėl kombinuotųjų ir ekspresinių karabinų Zoli pelnė puikios kokybės ir tikslumo įvertinimą. Zoli yra pirmoji italų kompanija, gaminusi kombinuotuosius ginklus, galėjusius varžytis su garsiųjų Austrijos ir Vokietijos gamintojų produktais. 9-ajame dešimtmetyje tik nedaugelis pasaulio šaunamųjų ginklų gamintojų kūrė tiek daug įvairių modelių kaip Zoli.

Kai Paolo Zoli perėmė įmonės valdymą, kompanijai kilo naujų iššūkių.

Pokyčiai pavadinti „ketvirtąja revoliucija“, ir per ją sukurta daug naujų modelių: karabino ir lygiavamzdžio kombinacija Corona, vertikaliai dvejintas karabinas Focus, medžioklinis lygiavamzdis Columbus, bet žinomiausias yra sportinis lygiavamzdis Kronos. Zoli strategiškai nusprendė pasiūlą pagerinti ir kiekvienam ginklui suteikti naujų technologinių niuansų, paprastai būdingų tik labai aukštos kokybės ir masiškai negaminamiems ginklams.

Pokalbiai apie ginklus

Susitikę su įmonės vadovu P. Zoli daugiausia kalbėjome apie šią „revoliuciją“. P. Zoli pasakojo, kad praeitame šimtmetyje jo įmonė buvo žinoma kaip graižtvinių ginklų gamintoja, bet jis nusprendė tai pakeisti. Tai buvo didelis ir brangiai kainavęs iššūkis, bet rezultatas akivaizdus. Ginklas paprastai neatitinka žmogaus kūno linijų, nes laikomas ne per vidurį, o ant vieno ar kito peties, todėl siekta sukurti tokį ginklą, kuris su žmogaus kūnu tolygiai susilietų ir jį papildytų, o ne trukdytų. Taip pat daug dėmesio skirta tam, kad šratų spiečius būtų vienodas. Paprastai spiečiaus centre šratai išsidėsto tankiau, o kraštuose – rečiau. Pasak P. Zoli, svarbu, kad lėkštelę sėkmingai pamuštų ir spiečiaus pakraščiuose esantys šratai. Taip pat daug pastangų įdėta į vadinamąją švelniąją atatranką. P. Zoli pabrėžė, kad ginklas kuriamas žmogui, kad jį papildytų, o ne jam trukdytų.
Zoli lygiavamzdžiai

Tik paėmęs Zoli lygiavamzdį į rankas supranti, ką reiškia kokybė. Visuose šio gamintojo lygiavamzdžiuose yra specialus, ginklų meistro pritaikytas ir išimamas nuleistuko mechanizmas. Svarbiausios serijos Z-Guns lygiavamzdžių nuleistuko dalys apdorotos titano nitratu, o spyruoklės – specialiu lubrikantu, kad būtų maksimaliai apsaugotos nuo korozijos.

Zoli yra pirmoji kompanija pasaulyje, ištobulinusi sidabro litavimo techniką – jungiant ir lygiavamzdžių, ir graižtvinių ginklų vamzdžius. Dėl šios technologijos vamzdžiai sujungiami tiksliau ir patvariau negu tradiciniais metodais. Ji turi ir kitų privalumų: šūvio akimirką sumažinama vamzdžio mikrovibracija, todėl sumažėja atatranka ir pagerėja tikslumas. Be to, taip garantuojama, kad vamzdžiai atrodo it nauji net po kelerių metų. Zoli skiltuvų sistema atitinka aukščiausius saugos standartus, kokius gali garantuoti šiuolaikinės technologijos.

Nuotrauka: Zoli

Zoli ginklai gaminami jau daugiau nei 70 metų, ir 55 iš jų kompanija pati gaminasi vamzdžius. Italų gamintojo vamzdžių balistiniai rodikliai – legendiniai. Patirtis kaupiama remiantis nuolatiniais tyrimais, tad puikūs balistiniai rodikliai pasiekiami su maža atatranka. Renkant medžiagas ir tinkamai atliekant bandymus, šratų sklaida tolygi net šaunant galingais šoviniais, kartu užtikrinama švelni atatranka.

Speciali lygiavamzdžiams skirta dinamiška buožės balanso sistema BHB (angl. Between the Hands Balance) užtikrina ginklo balansą reikiamoje vietoje ir leidžia kontroliuoti ginklą šaunant.

Susiję straipsniai

Zoli ginklai subtilūs, jų paskirtis – garantuoti kuo geresnius rezultatus. Kaip sakė P. Zoli, ginklas neturėtų trukdyti šauliui parodyti geriausią rezultatą.

Žurnalo priedas Medžiojamieji gyvūnai – kanopiniai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.