Medžioklės reikmenys

Žiūronai + tolimatis = atstumas per sekundę0


Leica Geovid 3200.COM 8×42
Leica Geovid 3200.COM 8×42
Nuotrauka: iš archyvo

Nustatyti atstumą iki taikinio svarbu – juk ne visada gali pasikliauti savo akimi. Jeigu yra paklausa, bus ir pasiūla – nenuostabu, kad atsirado gamintojų, sujungusių žiūronus ir tolimatį į vieną produktą. Šį kartą apžvelgsiu, kurie prekės ženklai siūlo galimybę žiūronais matuoti ir atstumą. Nors šie įrankiai labai patogūs ir efektyvūs, reikia iš karto pasakyti, kad pagrindinis jų minusas – kaina. Ekonomiškai naudingiau pirkti tiesiog pigesnius žiūronus ir pigesnį tolimatį. Bet patogumo atžvilgiu šios dvi galimybės nepalyginamos.

Leica Geovid 3200.COM 8×42

Leica siūlo nemažai skirtingų modelių su integruotu tolimačiu. Pasirinkome naujieną – Leica Geovid 3200.COM. Kitų modelių objektyvų skersmenys tokie: 8×42, 10×42 ir 8×56. Pasak gamintojo, šie žiūronai nustato naują atstumų matavimo ir rezultatų analizavimo etaloną, leisdami pasiekti daug geresnių šaudymo rezultatų. Aišku, kiti ginčysis, bet Leica tikina, kad šiuo metu tai tiksliausi, patogiausi, kompaktiškiausi ir stilingiausi žiūronai, turintys aukščiausią prieinamą šviesos pralaidumą.

Leica Geovid 3200.COM – pirmas toks įrankis su Bluetooth ryšiu, tad įrenginį galima sinchronizuoti su mobiliąja programa Leica Hunting. Pastaroji leidžia prisijungti prie balistinio skaičiuotuvo Leica ABC išmaniuoju telefonu ar sukurti nuorodą su Kestral Elite Weather Meter. Atsisiuntus Leica Hunting į telefoną, bus prieinami visi balistinio atstumo matavimo privalumai. Leica balistikos programa ABC apskaičiuoja individualias balistines vertes pagal kalibrą, kulkos tipą, trajektoriją ir svorį.

Programėlė Bluetooth ryšiu siunčia duomenis į Geovid 3200.COM, kuris apskaičiuoja tikslų balistinį atstumą ir šūvio korekciją, atsižvelgdamas į temperatūrą, oro slėgį ir kampą. Viskas nustatoma per kelias sekundes, o žiūrono ekrane parodomas linijinis, ekvivalentinis horizontalusis diapazonas (EHR), korekcija MOA ar MILS ar spragtelėjimų skaičius ant taikiklio balistinio bokštelio. Visi išmatuoti duomenys parodomi LED ekrane, kuris automatiškai prisitaiko prie aplinkos apšvietimo sąlygų.

Specifikacijos

– Matavimo diapazonas iki 2900 m ir Leica ABC balistiniai skaičiavimai iki 1000 m
– 1 lazerio klasė, 100 % saugu akims
– Pirmasis Leica Geovid su Bluetooth ryšiu
– Itin patogu nustatyti standartinius ir balistinius nustatymus programėlėje Leica Hunting
– Apple Watch ryšys. Telefonu susieję su Apple laikrodžiu, be garso ir be klaidų gausite į jį duomenis. Visos svarbios vertės parodomos laikrodžio ekrane.
– Kaina: 2950 Eur

Leica Geovid 3200.COM 8×42
Nuotrauka: iš archyvo

Swarovski EL Range 8×42 W B

Aišku, šiam prekės ženklui reklamos nereikia, nes tai vienas žinomiausių optinių įrenginių gamintojų, be to, ir vienas rimčiausių Leica konkurentų. Abu šie megabrendai netgi kartą teisėsi, kuris nuo kurio ką nors nukopijavo.

Tačiau iš tiesų dėl Swarovski kokybės jaudintis nereikia. Sumokėjęs nemenką sumelę už šio austrų gamintojo stebuklus, bent jau garantuotai gausi tai, ką ir nusipirkai už 3000 eurų. Taigi, gamintojai labai drąsiai teigia, kad žiūronai EL Range 8×42 W B yra tobulumo viršūnė. EL Range serija siūlo geriausią ergonomiško dizaino optinį įrenginį tolimiems atstumams nustatyti.

Taip sakant, šio įrenginio vaizdas bus aštrus it skustuvo geležtė, matavimai tikslūs, o svoris toks, kad įrenginį būtų patogu kelti prie akies. Žiūronai siūlomi kartu su FieldPro aksesuarais. 8×42 žiūronai siūlo puikią galimybę stebėti ir sutemus, jų matymo laukas labai platus.

Specifikacijos

– Matavimo atstumas 33–1375 m
– Matavimo tikslumas ±1 m
– Atstumas išmatuojamas per 1 s
– Baterijos užtenka 1000 matavimų
– Kaina: 3050 Eur

Swarovski EL Range 8×42 W B
Nuotrauka: iš archyvo

Zeiss Victory RF 8×42

Zeiss yra dar vienas labai gerai žinomas ir pažįstamas megabrendas, kuris, aišku, negali atsilikti nuo konkurentų ir siūlo žiūronus su atstumo matavimo galimybėmis. Šios ginklų serijos leitmotyvas – įrenginys padės atstumo nuojautą paversti realybe. Yra keli serijos Victory RF modeliai – 8×54, 10×54, 8×42 ir 10×42. Žiūronuose yra lazerinis tolimatis, taip pat integruotas balistinis skaičiuotuvas. Programėle Zeiss Hunting galima apskaičiuoti, kur taikytis konkrečiu nuotoliu.

Specifikacijos

– Matavimo atstumas 10–2300 m
– Matavimo tikslumas ±1 m iš 600 m
– Matavimo laikas 0,3 s
– Baterijos užtenka 2500 matavimų
– Kaina: 2995 Eur

Zeiss Victory RF 8×42
Nuotrauka: iš archyvo

MeoRange 10×42 HD

Dar vienas žinomas ir pripažintas prekės ženklas, kuris savo kaina yra kiek žemesniame lygyje. Meopta – čekų gamintojas, žinomas ir savo optiniais taikikliais. Ne visai ekonominės klasės, bet už siūlomą kainą suteikia net labai gerą kokybę. Vis dėlto šie žiūronai yra kitos klasės, t. y. 10×42, nes kompanija nesiūlo nė vieno 8×42 modelio.

MeoRange serijoje yra du modeliai su Bluetooth ryšiu – MeoRange 10×42 HD ir MeoRange 10×42 HD-AB. Serija MeoRange sukurta būtent medžioklei sunkiomis kalnų sąlygomis ir plačiuose laukuose, kur svarbu nustatyti atstumą iš labai toli. Šioje žiūronų linijoje yra ne tik premium klasės optiniai įrenginiai, bet ir lazerinis tolimatis.

Specifikacijos

– Matavimo atstumas 10–1500 m
– Matavimo tikslumas 1 m iš 500 m, 2 m iš 500–1000 m, tolesnių matavimų tikslumas 0,5 %
– Baterijos užtenka 1500 matavimų
– Kaina: 1699 Eur

MeoRange 10×42 HD
Nuotrauka: iš archyvo

Burrel Diamond Pro 10×42 RF

Dar vieni visiškai kitos kategorijos žiūronai su tolimačiu. Automatinio fokusavimo ir skenavimo funkcija, maksimalus matavimo atstumas iki 1600 m, kontrastą pagerinantys ED lęšiai. Atstumas matuojamas vienu spustelėjimu. Naudojant skenavimo funkciją galima stebėti apylinkę, o matavimai nuolat atsinaujina, kai keičiasi taikinys.

Lyginant su kitais prekės ženklais, ši kainų kategorija iš tiesų gali būti laikoma ekonomine, nes tokius žiūronus galima rasti už 495 Eur. Burrel yra žinomas ir pripažintas gamintojas, siūlo ir patikrintas miško kameras, tolimačius, ir paprastus žiūronus.

burrel_diamond_pro_10x42
Nuotrauka: iš archyvo

Ultra HD dieniniai ir naktiniai žiūronai su lazeriniu tolimačiu ATN BinoX 4K 4-16x

ATN BinoX 4K 4-16x – jau kitos technologijos ir visiškai kita koncepcija, t. y. skaitmeniniai žiūronai, kuriais apylinkę galima stebėti ir naktį. Tiksliai nustatyti nuotolį dieną sunku, bet dar sunkiau naktį, todėl galimybė tai padaryti su žiūronais – didelis privalumas.

Vis dėlto šių žiūronų prioritetas yra kitoks nei pirma apžvelgtų, todėl iš šio įrenginio negalima tikėtis tokios kokybės vaizdo kaip klasikinių optinių įrenginių. Vis dėlto šiais žiūronais galima stebėti naktį, kai kiti įrenginiai bejėgiai.
Kaina: 1199 Eur

Ultra HD ATN BinoX 4K 4-16x
Nuotrauka: iš archyvo

Išvados

Daug patogiau, kai du įrenginiai yra vienas – žiūronai sujungti su tolimačiu. Vienas mygtuko spustelėjimas, viena sekundė ir gauni matavimą. Nereikia raustis po kišenes ieškant dar vieno prietaiso, nes neretai medžioklėje reikia veikti nedelsiant.

Tai ir yra didžiausias ir pagrindinis šių įrenginių privalumas. Aišku, tokie žiūronai nepigūs. Kuo garsesnis prekės ženklas, tuo įrenginys brangesnis, ir neretai jų kaina siekia kelis tūkstančius. Yra ir pigesnių galimybių, bet reikia įsivertinti įrenginių vaizdo ir matavimo kokybę. Vis dėlto nuolat įsitikiname – šiais laikais už žemą kainą galima gauti gana padorią kokybę.

Susiję straipsniai

Taip pat visada galima įsigyti atskirus skaitmeninius įrenginius atstumui nustatyti – ne tik su žiūronais, bet vien tolimačius. Kainų ir prekės ženklų įvairovė didelė, tereikia pačiam pasirinkti, kas prieinama kišenei ir kuris gamintojas arčiau širdies.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.