Patirtis

Vilkai atėjo tiesiai prie namų ir sudraskė 50 avių0

Nuotrauka: Laikraštis „Plungė“

laikrastisplunge.lt

Laikraštis „Plungė“ praneša apie dar vieną kruviną vilko išpuolį. Šį kartą vilkų pietūs įvyko Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Virkšų kaime.

Vilkų šeimyna kruviną puotą vyko naktį iš lapkričio 8-osios į 9-ąją. Netikėto gentainių iš miško antpuolio, matyt, išsigando sodyboje buvusi akla vilkšunė – lemtingąją naktį ji net nesulojo. Todėl sodybos, kurios teritorijoje avys nakvodavo, šeimininkė neįtarė, kokį apokaliptinį vaizdą pamatys ryte – aplink esančiose ganyklose raudonavo sudraskytų avių kūnai. Vilkai papjovė 32 avis, maždaug antra tiek apdraskė. O visas kitas išblaškė po aplinkinius laukus, miškus, pelkes – net elektrinio aptvaro laidai buvo ištampyti plačiai po apylinkes.

Nuotrauka: Laikraštis „Plungė“

Ūkininkas iš Rotinėnų Virgilijus Anužis augina daugiau kaip du šimtus avių. Dalį bandos jau buvo parvežęs į „žiemojimo“ vietą, o kita dalis, maždaug 150, ganėsi Virkšų kaime esančiose ganyklose. Jas prižiūrėjusi šio kaimo gyventoja Danutė Žadeikienė pasakojo, kad vakarais mišrūnės pareidavo į sodybą prie pastatų, į segmentine tvora aptvertą aptvarą, kur saugiai praleisdavo naktį.

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį sodybos šeimininkė jokio triukšmo negirdėjo, todėl vaizdas, kurį pamatė ryte, ją pribloškė. „Bandos įprastoje vietoje nebuvo, gulėjo tik keturios sudraskytos avys. Apsižvalgiusi pamačiau po pievas ištampytas negyvas aveles. Neįsivaizduoju, kokio siautėjimo būta – bandos teko ieškoti po visą 20 hektarų plotą. Pulkelį radome susispietusį miške, kitas subridusias į pelkes – kai kurios buvo jau paskendusios. Ganykla padalyta į elektriniu aptvaru aptvertus aptvarus, ir visos tvoros buvo išverstos – mediniai kuolai ištraukyti, o laidai ištampyti net į mišką. Sunkiai žodžiais nusakyti, koks slogus buvo vaizdas“, – kalbėjo D. Žadeikienė.

Plėšrūnai negyvai sudraskė 32 juodgalves. 15 teko paskersti po veterinarijos gydytojo apžiūros dėl stiprių apdraskymų, o dar 10 mišrūnių likimas paaiškės tik po gydymo. Kaip sakė ūkininkas V. Anužis, vilkai į jam priklausančią bandą įsisuko pirmą kartą. Ūkininkui padaryta žala dar neapskaičiuota, tačiau vyras įsitikinęs: „Sudraskytos ėriavedės, todėl jau dabar aišku, kad apskaičiuota žala bus mažesnė už realiai patirtą nuostolį.“

Plungės rajono ūkininkams aštriadančiai pilkiai padaro ypač daug žalos. Kaip tik todėl specialus leidimas sumedžioti du vilkus dar prieš prasidedant jų medžioklės sezonui šiemet buvo duotas Šateikių ir Platelių medžiotojų klubams.
Laikraštyje rašėme, kad spalio 9 dieną Klaipėdos miesto medžiotojų ir žvejų klubo „Šateikiai“ nario, ilgametę patirtį turinčio medžiotojo Petro Griciaus paleista kulka Šateikiuose pakirto beveik 40 kilogramų sveriantį vilką. Tai yra kol kas vienintelis 2023–2024 metų medžioklės sezonu Plungės rajono miškuose nušautas pilkis.

Plungės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus duomenimis, šiais metais iki spalio 16 dienos rajone fiksuota 19 vilkų išpuolių. Sunaikinti 64 ūkiniai gyvūnai – 58 avys, penki veršeliai ir viena ožka. Vilkų padaryta žala įvertinta 9 942 eurais.

Kaimyninės Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius iki tos pačios datos buvo gavęs 7 gyventojų prašymus dėl per vilkų išpuolius patirtos žalos įvertinimo ir atlyginimo. Plėšrūnai sudraskė 20 ūkinių gyvūnų – keturias telyčaites, tris buliukus, dvi ožkas ir vienuolika avių. Už patirtą žalą Rietavo savivaldybės ūkininkams Aplinkos ministerija išmokėjo 4 417 eurų.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv