Patirtis

Varžytynėse parduodamas milžiniškas ūkis, įgyvendinantis raganosių apsaugos projektą0

Nuotrauka: CBS news

Nuotrauka: CBS News

2009 metais Pietų Afrikoje pradėtas Platino Rhino projektas, dėl kurio įkurtas šių gyvūnų apsaugai skirtas ūkis. Jame įvairiais metodais itin saugomi raganosiai buvo apsaugoti nuo brakonierių.

Iš pradžių ūkyje buvo apie 200 gyvūnų, dabar, praėjus beveik 15 metų, jų populiacija išaugo iki beveik dviejų tūkstančių. Pasak ūkio įkūrėjo Johno Hume‘o, kovojant su brakonieriavimu neužtenka aukštų tvorų ir šaunamaisiais ginklais ginkluotų sargų.

Reikia ilgą laiką kuriamos sistemos, kaip brakonieriavimą padaryti nenaudingu patiems pažeidėjams. Geidžiamiausia vertybė yra raganosio ragas, plačiai naudojamas Azijos liaudies medicinoje. J. Hume‘o ūkyje gyvenantiems gyvūnams ragą apipjauna kvalifikuotas veterinarijos gydytojas taip, kad gyvūnui nebūtų pakenkta.

Skirtingai nei dramblio kaulas, raganosio ragas yra iš keratino ir tinkamai nupjautas per metus gali ataugti nuo septynių iki dešimties centimetrų. Po šios manipuliacijos raganosis brakonieriams nebeįdomus ir gaunamas teoriškai legaliai realizuojamas ragas, taip plėtojant legalią rinką ir sumažinant nelegalios prekybos poveikį.

Deja, projektas nepavyko taip, kaip planuota, tačiau tikėdamasis šviesesnės ateities kito entuziasto rankose, J. Hume‘as nusprendė ūkį parduoti varžytynėse, kur jo pradinė kaina – daugiau nei 9 mln. eurų. Reikia pasakyti, kad kitas projekto savininkas turės ne tik entuziastingai dirbti gamtos apsaugos srityje, bet ir turėti storą piniginę – iki šiol ūkio išlaikymas per mėnesį kainuodavo beveik 400 tūkst. eurų.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv