Patirtis

Dantimis sučiupo kulką?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Praėjęs sezonas pasitaikė visai neprastas. Ačiū už tai Dianai, mūsų medžioklės deivei. Didžiausia dovana tapo vilkas, kurį pasisekė sumedžioti lapkričio pabaigoje vykusioje Latvijos moterų medžiotojų klubo Lady HUNT surengtoje tarptautinėje medžioklėje su varovais. Praėjusį mėnesį atsiėmiau savo trofėjų, kurį buvau pridavusi apdoroti, – kaukolę ir vilko iškamšą iki pečių.

Pagyrimas meistrui, kuris nepanoro būti reklamuojamas, tačiau šįkart pasakojimas bus apie vilko kaukolę – apie keistenybę, atsiskleidusią ją apdorojus, ir tai sukelti galėjusias priežastis. Po teisybei, gamtos stebėjimas, gyvūnų biologijos pažinimas ir tokių įdomybių tyrinėjimas, man atrodo, ir yra didžiausi medžioklės privalumai.

Vilko kaukolė su šūvio pasekmėmis

Apžiūrint trofėjų, iškart į akis krito dantų būklė. Meistras teigė, kad tai visiškai suaugęs, vidutinio amžiaus egzempliorius. Ilčių galiukai nudilę. Apytiksliai įsivaizduojant dantų proporcijas, galima sakyti, kad dantys nudilę kokius du tris milimetrus. Tačiau įdomiausia – o kas sukėlė abiejų pusių dviejų krūminių dantų ir žandikaulio, tiek apatinio, tiek viršutinio, pažeidimus?

Pirmiausia susisiekiau su vietiniu veterinaru, kuris pasiūlė kompetentingesnio komentaro kreiptis į Latvijos žemės ūkio universiteto (LLU) Veterinarijos klinikos gydytoją, medicininės veterinarijos daktarą Agrį Ilgažą. Daktarui buvo nusiųstos vilko kaukolės ir paskirų žandikaulių nuotraukos, kuriose aiškiai matomi daugybiniai pažeidimai, dantų akmenys, kaulinio audinio pakitimai ir krūminių dantų lūženos.

„Jei tai būtų naminis šuo, sakyčiau, kad tokie pažeidimai atsirado kažką graužiant. Dažnai tenka susidurti su didžiuliais krūminių ir prieškrūminių dantų pažeidimais, atsiradusiais graužiant kietus kaulus ar žaidžiant su netinkamomis medžiagomis. Vilkas taip pat galėtų susigadinti dantis, grauždamas stambius kanopinių kojų kaulus“, – aiškindamas dėstė A. Ilgažas.

Iš asmeninės patirties su negrynaveisliu šunimi, įsigytu ankstyvo amžiaus, pati žinau, kad tokiems pasitaiko itin keistų polinkių. Mano pirmasis šuo mėgo žaisdamas graužti akmenis ir skardines, dėl ko jam baisiai nudilo dantys.
Vis dėlto LLU Veterinarijos klinikos gydytojas turėjo ir kitą paaiškinimą: „Sprendžiant pagal dantų pažeidimus, galima svarstyti ir galimybę, kad šį vilką kliudė kulka. Vienoje pusėje dantys išmušti, tačiau kitoje tik nubrozdinti. Taip pat labiau nukentėjęs apatinis žandikaulis. Kaulinio audinio pakitimai rodo ilgalaikį abscesą – uždegimą. Kaulas pasidarė porėtas ir pradėjo irti.“

Susiję straipsniai

Gydytojo teigimu, gijimas užtrukęs, tačiau gyvūnas galiausiai tai įveikęs. Dantų likučiai neiškritę ir netgi pradėję apaugti storu akmenų sluoksniu, o tai yra tam tikra apsauga. Šunims nulūžę dantys taip pat neretai apauga dantų akmenimis, apsaugančiais emalį ir gilesnius sluoksnius.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.