Patirtis

Trumpos pasaulio naujienos0

Nuotruaka: Sergej Pesterev, unsplash.com

Afrika

Asilų odos eksporto draudimas

Į Kiniją nebebus eksportuojama asilų oda. Kenija – viena iš Afrikos valstybių, uždraudusių gaminių iš asilų odos eksportą. Dėl to trys skerdyklos apskundė vyriausybę teismui. Nuo 2016 iki 2018 metų daugiau kaip 300 tūkst. gyvūnų iš 2 mln. asilų populiacijos Kenijoje eksportuota į Kiniją, kad patenkintų šios šalies tradicinės medicinos priemonių paklausą. Tarp kitko, Rytų Afrikoje ypač moterims reikalinga asilų pagalba nešant vandenį, malkas ir kitus sunkius daiktus.

Pandemijos pasekmės

COVID-19 pandemija sukėlė gamtos apsaugos krizę Afrikos pietuose, nes sumažėjo medžioklės turistų, taigi ir lėšų, skirtų laukiniams gyvūnams saugoti. Negaudami pajamų iš medžioklės ūkio, žemės savininkai gali nuspręsti savo plotus paversti žemės ūkio žemėmis, kur nėra vietos laukiniams gyvūnams. Vis dėlto COVID-19 nėra pirmoji pandemija Afrikoje. Pavyzdžiui, AIDS Afrikoje vis dar pražudo labai daug žmonių. Galvijų maras 1887–1896 ir 1993–1997 metais nugalabijo apie 90 proc. galvijų Afrikos pietuose ir rytuose, išbalansavo laukinių gyvūnų populiacijas, sukeldamas badą.

Pasaulis skaitmenizuojasi

Bušmenai pradeda naudoti naujausias technologijas. Sanų tautos medžiotojai, gyvenantys Kalahario dykumoje (Namibija), naudoja programėlę CyberTracker, kad pažymėtų, kur pastebėjo laukinių žvėrių pėdsakus. Medžiotojai moka už jų surinktą informaciją, kuri padeda mokslininkams išsaugoti regiono biologinę įvairovę. Šią programėlę jau naudoja ir Australijos aborigenai bei Kanados čiabuviai. Naudojant šios programėlės duomenis Naujojoje Zelandijoje tiriami delfinai, Antarktidoje stebimi banginiai.

Nuotrauka: Dominique Cottin, unsplash.com

Amerika

Aliaskos medžioklės įstatymai

Neseniai pasklido daug netikrų faktų apie Aliaskos medžioklės įstatymus. Priimtas federalinis sprendimas sutvarkė medžioklės taisykles Aliaskoje. Pavyzdžiui, draudžiama medžioklė nacionaliniuose parkuose, o keli medžioklės ir spąstų spendimo būdai leidžiami tik tradiciškai medžiojantiems vietiniams Aliaskos gyventojams, kurie tuo užsiima atokiose vietovėse. Taip pat griežtai reguliuojamas viliojimas ir spąstų spendimas kitose vietose.

Aliaskoje lūšių pastebima net didžiausiame šios valstijos mieste Ankoridže. Tai galima paaiškinti tuo, kad staigiai padidėjo pagrindinio šių plėšrūnų grobio – aliaskinio kiškio – populiacija.

Trumpo laukinės gamtos įstatymas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė Didįjį JAV laukinės gamtos įstatymą (angl. Great American Outdoors Act), kuriam kone vienbalsiai pritarė Kongresas. Įstatymas numato visišką ir nuolatinį finansavimą Žemės ir vandens apsaugos fondui – iš viso apie 760 mln. eurų per metus.

Apie 4,25 mln. eurų iš federalinio fondo lėšų bus skirta kovai su elninių lėtine išsekimo liga, o trečdalis šių pinigų atiteks komerciniams elnių ūkiams, nes juose konstatuojama šia liga susirgusių gyvūnų.

Mažasis prerinis tetervinas

Mažųjų prerinių tetervinų populiacija auga. Remiantis stebėjimais, daugintis galinčios populiacijos dydis šiemet yra apie 34 408 paukščiai. 2018 metais ši populiacija buvo 33 094 individai. Savanoriškos apsauginės priemonės, kurias taiko žemės savininkai, sukuria šiems paukščiams tinkamas papildomas buveines.

Azija

Kinijos apetitas

Sumažinti milžinišką Kinijos apetitą nelegaliai gautiems laukinių žvėrių produktams būtų įmanoma, jeigu būtų pakeista pasaulinė strategija. Vakarų gamtosaugos principai ir vertybės Kinijos rinkai – nuo raganosių ragų ir liūtų kaulių iki skujuočių žvynų – iki šiol nebuvo efektyvios. Vertingiau būtų naudoti konfucianizmo, daoizmo ir budizmo principais paremtas kampanijas, kad būtų galima efektyviai keisti vartotojų elgesį.

Nuotrauka: Bird Liang, unsplash.com

Nusižengimai ir Laose

Ne tik Kinija, bet ir Laosas – dar vienoje Azijos valstybėje nustatytas nelegalus laukinių gyvūnų produktų naudojimas. Laoso vyriausybė kviečiama imtis griežtų priemonių prieš tokį elgesį, siekiant reguliuoti laukinių žvėrių prekybą ir vartojimą maistui. Visame regione konstatuotas katastrofiškas paukščių ir gyvūnų skaičiaus mažėjimas.

Problemos ir Rusijoje

Taimyro pusiasalyje (Rusija) nustatyta, kad brakonieriai kėsinasi į šiaurinius elnius, stengdamiesi gauti jų ragus, kol jie dar nenutrinti. Pavasarį brakonieriai sugena elnius į vandenį ir nupjauna jų ragus, palikdami atviras žaizdas. Manoma, kad pūkuoti ragai yra tradicinės medicinos priemonė. Skaičiuojama, kad dėl neteisėtos medžioklės ši milžiniška šiaurinių elnių populiacija, kuri yra didžiausia visoje planetoje, sumažėjo nuo vieno milijono iki 400 tūkst. individų.

Nuotrauka: Martin Edholm, unsplash.com

Europa

Nuskurdinta gamta

Skaičiuojama, kad Didžiojoje Britanijoje gamta yra labiausiai nuskurdinta visame pasaulyje, nes dauguma laukinių gyvūnų rūšių populiacijų nuo 1970 metų sumažėjo vidutiniškai 60 proc. Ketvirtadaliui Didžiosios Britanijos žinduolių ir beveik pusei paukščių rūšių gresia pavojus išnykti.

Įtraukiami robotai

Susiję straipsniai

Viduržemio jūroje sekant kašalotus naudojami robotai. Jie vandenyje įrašo gyvūnų keliamus garsus tūkstančio kilometrų spinduliu. Viduržemio jūroje nustatyta mažiau nei 2500 kašalotų, jiems pavojų kelia žvejų tinklai, laivų sraigtai, šiukšlės, žmonių keliamas triukšmas ir banginių stebėtojų veikla.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.