Patirtis

Teisingas ir neteisingas ginklo pridėjimas. Klaidų pasekmės. VG Šaudymo Akademija #40

Kaip teisingai stovėti ir prisidėti ginklą šaudant į skriejančius taikinius

Tekstas: Virgilijus Grybė

Kiekvieną kartą, vos paėmę šautuvą į rankas, turite prisiminti auksinę taisyklę – jis bet kada gali iššauti. Net ir tada, kai galvojate, kad tikrai neiššaus. Todėl noriu priminti: saugumas šaudyme yra pats svarbiausias dalykas. Būkime atsakingi!

Pagrindinės saugaus elgesio su šautuvu taisyklės šaudykloje:
– Šautuvas visada atlenktas.
– Šautuvas nukreiptas į ugnies liniją.
– Šautuvo negalima šaudymo metu ištraukti iš saugumo rėmo.
– Uždarant šautuvą pirštas, kuriuo nuspaudžiame gaiduką, padėtas ant buožės šono.
– Šautuvą leidžiama uždaryti tik prieš atliekant šūvį.

Kaip teisingai stovėti ir prisidėti ginklą šaudant į skriejančius taikinius

PIRMOJI PAMOKA. Kaip prisidėti šautuvą

Dažnai manęs klausia – nuo ko pradėti? Gal tai ir atrodo smulkmena, bet teisinga pozicija ir taisyklingas šautuvo laikymas užtikrina rezultatą. Šauliai, šaudantys į skriejančius taikinius, stovi kitaip nei tie, kurie taikosi į nejudančius taikinius. Stovėkite labai laisvai, patogiai, neįsitempę. Svorio centrą pasistenkite paskirstyti taip, kad 70 proc. jūsų kūno svorio būtų ant kairės kojos, jei esate dešiniarankis, o jei kairiarankis – ant dešinės. Toks paskirstymas padės geriau išlaikyti svorio centrą ir jūsų kūnui bus lengviau suktis.

Lengvai pasvirkite į priekį, pasviręs kūnas geriau sugers šūvio atatranką, be to, šitaip jums bus lengviau sekti taikinio judėjimo kryptį.

Stenkitės atsistoti taip, kad šūvio vieta būtų tarp kairės ir dešinės kojos. Šūvio vieta vadiname tašką, kuriame, laikydami pridėtą prie peties šautuvą ir sekdami taikinį, paspaudžiame gaiduką ir stebime, kaip taikinys dūžta. Ginklo pavedimas po šūvio turėtų nesustoti judėti.
Norėčiau paminėti keturis mūsų kūno taškus, kurie itin svarbūs, kai kalbame apie taisyklingą šautuvo poziciją. Apie šiuos taškus dažnai kalbu pradedantiesiems, bet neabejotinai tai vertėtų žinoti kiekvienam šauliui.

Pirmieji du taškai yra mūsų rankos, kurios laiko šautuvą. Viena ranka šautuvą laiko už lovelio, antroji – už buožės rankenos. Ginklą lengvai spauskite abiem rankomis, tačiau ta, kuria imate buožės rankeną, spauskite kiek tvirčiau, ginklas turi tvirtai įsiremti į petį.

Nedarykite įprastos klaidos – tik pradėjęs šaudyti, dar mažai patirties, bet daug azarto turintis šaulys dažnai šautuvą suspaudžia per stipriai, šitaip įtempdamas visą kūną. Supraskite: įtemptas kūnas šauliui neleidžia judėti laisvai ir taip, kaip reikia.

Ar pastebėjote, kad prie baudos metimo linijos atsistoję krepšininkai, prieš mesdami baudą, visada padaužo kamuolį į grindis? Taip jie daro norėdami atpalaiduoti raumenis ir sėkmingai atlikti metimą. Tenisininkai juk irgi visada prieš perdavimą padaužo kamuoliuką į grindinį. Šis veiksmas padeda ne tik susikaupti, bet ir atpalaiduoja raumenis. Atsipalaidavę mes galime atlikti tikslesnius ir labiau koordinuotus judesius.

Trečiasis svarbus taškas – mūsų petys. Pamėginkite atsistoti prieš veidrodį ir patyrinėti savo kūną. Tikrai pastebėsite: kai palenkiate petį į priekį, tarp jo ir kaklo atsiranda duobutė. Būtent į ją ir turite įremti savo buožės padą. Į petį turi remtis du trečdaliai viršutinės šautuvo buožės pado.

Esu pastebėjęs, kad tikėdamiesi stiprios atatrankos, šauliai dažnai per stipriai įremia šautuvą į petį. Šis sindromas netgi turi pavadinimą – „šūvio laukimas“. Jei taip darote, žinokite, kad nesate vienišas – sindromas būdingas daugeliui žmonių. Noriu jus nuraminti – šoviniai, kuriuos naudojame stendiniame šaudyme, skirti ir vaikams nuo 12 metų. Siūlau sau vis priminti, kad didelės atatrankos nebus, bijoti nereikia.

Treniruotėse su moksleiviais ne kartą teko garsiai paprašyti: „Nuleiskite šautuvą“. Pradedantieji šauliai, laukdami atatrankos, taip stipriai prispausdavo ginklą prie peties, kad aš, tai pamatęs, savo ranka negalėdavau jo atitraukti. Suveikdavo tik komanda paleisti ginklą.

Prieš atlikdami svarbų veiksmą sportininkai yra įpratę atsipalaiduoti. Tai svarbu ir šauliui, jei jis nori tolygiai ir intensyviai judėti kartu su ginklu.

Dar viena klaida, kurią pastebiu treniruotėse, – ne į petį, o į peties sąnarį įstatytas ginklo buožės galas. Žinokite: tuščias tarpas, liekantis tarp kaklo ir buožės, naikina šautuvo stabilumą. Taip pat gali kisti ginklo padėtis, iššovus pirmąjį šūvį.

Lygiai taip pat klaidinga atsistoti per tiesiai ir per aukštai į petį įremti buožės padą. Tada viršutinė buožės pado dalis išlenda virš peties ir šautuvas tampa nestabilus, o ir kūnui tampa sunkiau judėti.

Ketvirtas taškas yra jūsų žandas, prie kurio prispaudžiama šautuvo buožė. Taip šautuvas atsiranda vadinamosiose staklėse, kurias sudaro mano minėti keturi taškai. Toliau judėti su šautuvu paskui taikinį naudojame tik savo kūną, rankos tik laiko šautuvą, prispaustą prie peties ir žando, o viskas daroma kūnu.

Kai buožė atsiduria savo vietoje ir prispausta prie žando, jūsų akys turi būti horizontalioje padėtyje, kaip ir dirbant, vaikštant, sportuojant ar važiuojant dviračiu ar automobiliu.

Olimpinis čempionas australas Markas Russelas parodė vieną gerą pratimą įsitikinti, ar teisingai prisidėjote šautuvą. Šį pratimą reikia daryti prieš veidrodį. Jei atsistotumėte prie lovos ir, padėję ant jos pagalvių, teisingai pridėtą ginklą prie peties paleistumėte iš rankų, ginklas nukristų ant pagalvių, o jūsų akys turėtų likti horizontalioje padėtyje.

Tai labai paprastas ir geras pratimas patikrinti, ar jūsų galva ir akys yra tinkamoje padėtyje. Juk nė vienas iš jūsų nevaikšto, nevažinėja automobiliu ar dviračiu pakreipęs galvos. Taip važinėti ir vaikščioti nepatogu todėl, kad mūsų smegenys gauna neteisingą informaciją apie mus supantį pasaulį ir tai padarę pajuntame diskomfortą. Taigi prispaudus šautuvo buožę prie žando žmogaus akys turi išlikti horizontalioje padėtyje, o kryptukas, jei pažiūrėtume į veidrodį, turi būti tiesiai per jūsų akies vyzdį.

Taip mūsų akys perduos teisingą informaciją į smegenis ir galėsime teisingai įvertinti taikinio trajektorijas, greičius, dydį, taip pat koordinuotai judėti su taikiniu. Mano patarimas, kaip išmokti greičiau teisingai prisidėti šautuvą, – treniruotis namie su tuščiu ginklu: turėdami laiko vis paimkite šautuvą į rankas ir prisidėkite keletą kartų prie peties.

VG Shooting Academy visada pasiruošusi padėti išmokti taisyklingai prisidėti ginklą ir ištaisyti visas klaidas.

Susiję straipsniai

Laikykitės šių patarimų, ir šaudymi rezultatai pagerės! VG Shooting academy įkūrėjas Virgilijus Grybė pasakoja, kaip taisyklingai priglausti ginklą prie peties, kaip stovėti, kaip atrodyti ir ką pamatyti norint teisingai pasiruošti šūviui į skrendantį taikinį. Kodėl negalima sulenkti galvos, kaip žiūrėti į taikinį ir kaip nusitaikyti. Vilniaus šaudymo centro instruktorius atskleidžia ir dažniausiai pasitaikančių klaidų pasekmes.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv