Patirtis

Švedija. Asketiškos šiauriečių tradicijos0

Nuotrauka: Kataryna Štgerna

„Neturime medžioklės tradicijų“, – trumpai ir aiškiai pasakė švedų medžiotojai. Jie neturi šventinių drabužių, jie negarbina gyvūnų taip, kaip tai dažnai darome mes. Užtat jų tikrai griežti etikos ir saugos principai, kurie eina koja kojon. Pirmiausia, prieš medžioklę patikrinama, ar ginklas šauna tiksliai – gal ne kiekvieną kartą, bet tikrai dažnai. Medžioklės apylinkėje net galima sukurti nedidelę neregistruojamą šaudyklą, kad kiekvienas galėtų porą kartų iššauti.

Antra, saugos taisyklės labai griežtos. Medžioklės su varovais stilius labai skiriasi nuo mūsiškio. Eina tik šunys ir jų savininkai, kurie gali net lėtai po mišką pasivaikščioti. Kvartalai dideli, viskas paprastai vyksta tyliai, kol šuo randa žvėrį ir pradeda loti. Įdomu, kad šunų savininkai mišku eina tylėdami. Saugos prasme tai lyg ir nėra labai protinga, tačiau šaudymo taisyklės itin griežtos, tad viskas kompensuojama. Šauti galima tik tada, jeigu gyvūnas stovi prieš medžiotoją šonu. Reikia šauti į kūną, o ne į kaklą ar kur kitur.

Nuotrauka: Kataryna Štgerna

Rekomenduojama, kad šaunant už gyvūno būtų kokia kliūtis – medis nesiskaito. Reikia paminėti, kad Švedijos miškuose yra daugybė gerai tam tinkančių masyvių uolų. Lietuvoje apie tai iš principo net kalbėti negalime. Taip pat šaunant reikia žiūrėti, kur yra šuo: draudžiama šauti į briedį, jeigu šuo yra už ar per arti jo. Jeigu ne, bus skirta 10 000 eurų bauda, nes taip šeimininkai vertina savo šunis.

Taip pat labai atidžiai tikrinamas kiekvienas šūvio rezultatas, galima net sakyti – sistemingu tikslumu. Šūvio vietą ne tik apžiūri medžioklės vadovas, bet nedelsiant pašaukiamas ir šuo, kuris patikrina pėdsaką. Be to, dažnai keliama sąlyga – viename kvartale, vienoje stovėjimo vietoje galima šauti tik į vieną gyvūną. Tai disciplinuoja ir mažina medžiotojo norą šauti pirmą matymo lauke pasirodžiusį žvėrį.

Visi medžioklės su varovais dalyviai naudoja racijas – taip greitai keičiamasi informacija, nedelsiant vienas kitam pranešama, kas vyksta kvartale, o vadovas gali perduoti žinią medžiotojams ir varovams. Švedai naudoja vieną ausinę, kad girdėtų, kas vyksta, bet galėtų tyliai kalbėtis. Panašiai medžioja ir estai, manantys, kad racijas naudoti labai svarbu ir naudinga. Taip pat visiems medžiokliniams šunims uždėtos GPS sistemos, kad bet kuriuo metu būtų žinoma, kur šuo yra, ir nereikėtų beprasmiškai jo ieškoti. Švedai medžioja intensyviai, dinamiškai ir disciplinuotai.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv