Medžioklės reikmenys

Skaitytojas klausia: Ar šaudmenų svarba tokia didelė?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Šaudmenys, kalibras ir įvairūs kiti dalykai turi įtakos ne tik šūvio tikslumui, bet ir efektyviai medžioklei. Ne visada jauniems medžiotojams užtenka supratimo, ką reiškia kalibras ir kokį vaidmenį atlieka šaudmenų tipas.

Vienas žurnalo skaitytojas rašė:

„Noriu paklausti apie ginklų kalibrus. Mano kolega turi .308 Win. Man kilo klausimų dėl jo sumedžiotų gyvūnų. Reikalas tas, kad po jo šūvio kulka beveik visada pereina kiaurai ir gyvūnas nekrinta, dažnai nubėga, tad reikia ieškoti kraujo pėdsakų.

Iš pradžių maniau, kad kulkos tipas netinkamas, nes, kiek žinau, apvalkalinių kulkų palikta energija nėra didelė. Paklausiau, bet jis pasakojo, kad naudoja ekspansyviąsias kulkas, kurios su hidrošoku, tad smūgis ir turi būti. Galvojau – jeigu kulka sustoja gyvūno kūne, energija didžiulė, tad turėtų būti didelis smūgis ir gyvūnas neturėtų niekur nueiti.

Sellier & Bellot SPCE
Nuotrauka: iš archyvo

Idealiu atveju nuo smūgio praranda sąmonę ir nukrinta. Gal jo kulkos kitokios, nesu jų pačių matęs, tik žinau, kad ekspansyviosios. .308 Win yra labai populiarus kalibras, tad gali būti, kad kulkų yra visokių, gal čia ir paaiškinimas. Dabar tik spekuliuoju, iš tiesų nežinau. Pradėjau galvoti ir apie patį kalibrą. 308 Win iš tiesų nėra skirtas medžioklei, jis kurtas labiau kaip karinis kalibras.

Pats neseniai tapau medžiotoju, ateityje galvoju įsigyti graižtvinį ginklą ir noriu, kad šūvis būtų užtikrintas ir sėkmingas, bet klausydamasis kolegos pasakojimų nebesu dėl to tikras. Mintis apie pašauto gyvūno paiešką mane gąsdina, norėčiau, kad taip nenutiktų.

Anksčiau buvau užtikrintas dėl .308 Win, nes aplink visi sakė, kad jis geras, pigus ir t. t. Dabar pradėjau abejoti, nes nežinau, kas čia kaltas – kulkos, pats kalibras ar dar kas nors.“

Svarbu, kokiais tiksliai šaudmenimis kolega šaudo, nes būna ir taip, kad šaudmenų pasirinkimą daugiausia lemia ne kulkos rodikliai, o kaina.

Paklausėme skaitytojo ir paaiškėjo, kad jo kolega naudoja Sellier & Bellot SPCE šaudmenis. Kaip nurodo gamintojas, šios kulkos pagamintos su švinine šerdimi, jos sudaro gryną įėjimo skylę. Tai reiškia, jog kulka atsiveria ne iš karto, kad nepadarytų didelės žalos. Vadinasi, šaudmenys skirti mažiems ir vidutiniams gyvūnams, t. y. stirnai tiks, bet elniui greičiausiai ne.

Susiję straipsniai

Taip pat šiuos šaudmenis galima naudoti ir dideliu kalibru medžiojant stirną be didelių sužalojimų. Išvada: .308 Win yra plačiai medžioklėje naudojamas, efektyvus kalibras, telieka surasti tinkamus šaudmenis konkrečiai medžioklės rūšiai.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.