Medžioklės reikmenys

Hornady. Amerikietis – tikslus, patikimas ir… už malonią kainą0

Nuotrauka: iš archyvo

Tiksli, patikima amunicija, galinti puikiai sustabdyti medžiojamąjį gyvūną – tokią stengiasi tiekti kiekvienas gamintojas, taikydamas įvairiausius techninius sprendimus. Vis dėlto Lietuvoje eilinis medžiotojas dažniausiai prideda dar vieną kriterijų – amunicija turi būti palyginti pigi. Ir čia prasideda didžiausia problema – kuo mažesnėmis partijomis gaminami šaudmenys, tuo jie brangesni.

Lietuvos medžiotojams tikrai ne svetimas JAV kompanijos Hornady vardas. Šio gamintojo amunicijos galima įsigyti jau daugiau kaip dešimt metų, bet tik neseniai pas mus atsirado specialios amunicijos, pritaikytos Europoje gaminamiems ginklams. Ją galima atpažinti pagal užrašą ant dėžutės: Hornady Custom International.

Šį kartą kalbėsime apie tai, kodėl Amerikoje gaminama amunicija yra pigesnė nei Europoje ir kokie jos privalumai.

Hornady

Šeimos įmonė

Įmonė Hornady šiemet švenčia 70 metų jubiliejų kaip amunicijos gamintoja. Ji yra ketvirtoji JAV po Remington, Federal ir Winchester, nepaisant to, kad tai vis dar šeimos įmonė ir praktiškai vienintelė tokia nepriklausoma kompanija pasaulyje. Iki šiol Hornady orientavosi daugiausia į medžioklinę amuniciją, bet dabar ėmė gaminti ir karinėms reikmėms skirtus šaudmenis.

Taip pat Hornady labai daug investuoja į amunicijos tyrimus ir kuria ne tik naujo tipo kulkas, bet ir naujus šaudmenis. Dauguma kitų gamintojų užsiima jau seniai, daugiausia praeito šimtmečio pradžioje, sukurtų kalibrų amunicija. Įdomu, kad Hornady kulkas perka Norma, Federal, Sellier&Bellot ir daug kitų gamintojų – taiso jas į savo šaudmenis.

Hornady asortimente yra įvairiausioms reikmėms skirtos amunicijos: ir medžioklei visuose žemynuose pagal atitinkamos medžioklės specifiką, ir sportui, ir šaudymui iš itin tolimų nuotolių. Kainų amplitudė taip pat labai plati. Pavyzdžiui, .223 Rem kalibro šovinys kainuoja nuo 43 centų iki 1,5 euro, priklausomai nuo kulkos tipo. O Lietuvoje populiariausio kalibro .30-06 Springfield amunicija kainuoja nuo 1,5 iki 2,7 euro už vieną šovinį.

Nesvarbu, kokia kaina, šaudmenys labai kokybiški. Būtent dėl to jie populiarūs ne tik JAV, bet ir Europoje, o ypač Vokietijoje.
Kaip rinktis iš plataus asortimento

Aišku, kiekvienas medžiotojas turi savų poreikių ir supratimą, kokio tipo kulkos jam reikalingos. Kai kurie medžiotojai teigia, kad jiems nereikia nieko kito, tik švininės kulkos. Kiti įsitikinę, kad švino priemaišų žvėrienoje jiems tikrai nereikia. Hornady siūlo amuniciją visiems medžiotojų naudojamiems populiariausiems kalibrams – tiek švininės, tiek bešvinės amunicijos.

Švininės

Nelygu kalibras, populiariausia kulka, kurią renkasi medžiotojai, žymima SST (Super Shock TIP). Tai tradicinė švininė kulka, kuri suformuoja didelį grybą, iš dalies (50 proc.) išlaikydama švino svorį. Kulkoje yra InterLoc juostelė – ribotuvas, iki kurio deformuojasi pataikyta kulka. Taip pat yra polimerinis antgalis, gerinantis balistiką ir pataikius skatinantis kulką atsiverti.

Kulka labai populiari ir Amerikoje, ji naudojama medžiojant vidutinius ir stambesnius gyvūnus, o Lietuvoje – elnių, briedžių, šernų medžioklėje. Reikia nepamiršti, kad medžiojant smulkesnius gyvūnus kulka daro didelę žalą, tad reikia atidžiai rinktis pataikymo vietą. Kulka tokia „tirpstanti“, kad ir iš 200–300 metrų išlieka efektyvi ir sėkmingai sustabdo gyvūną.

Galima rinktis ir pagal InterBond technologiją pagamintas kulkas, kurių švininė šerdis „surišta“ su apvalkalu, kad skverbiantis neatsiskirtų. Šios kulkos skirtos naudoti medžiojant iš tolimų nuotolių. Jos tinka ir smulkesniems gyvūnams – pataikymo vietoje mėsa taip nesuardoma. Aišku, yra kulkų su SoftPoint technologija (švininė kulka su švininiu antgaliu). Įdomūs šaudmenys su ELD-X kulkomis, kurios itin tikslios, o jų balistinis koeficientas geriausias savo klasėje. Tai technologiškai progresyvios kulkos, dėl karščiui atsparaus polimerinio antgalio jos yra itin tikslios ir tobulai veikia žvėrį šaunant iš bet kurio nuotolio.

Tik su švininėmis kulkomis prieinama amunicijos serija American Whitetail. Šoviniai kainuoja mažiau nei 1,5 euro ir jie patinka beveik visiems vamzdžiams.

Bešvinės

Anksčiau InterBond kulkos buvo labai populiarios, tačiau jų šlovė pradėjo blėsti, kai ėmė staigiai vystytis bešvinė amunicija. Bešvinė kulka pataikius atsiveria, ji praranda labai mažai svorio, na, ir kulkos sudėtyje nėra švino.

Tiesa, bešvinė amunicija iš pradžių turėjo vieną esminę problemą – tokia kulka negalėjo iš toli visavertiškai sustabdyti žvėries.
Hornady šią problemą išsprendė specialiu parako mišiniu, kuris kulkai suteikia net iki 60 m/s didesnį pradinį greitį nei standartinės amunicijos. Taigi net pataikius iš toli šokas yra pakankamai didelis, kad gyvūną sustabdytų.

Nuotrauka: iš archyvo

Nė vienas kitas gamintojas pasaulyje nesiūlo nieko panašaus. Kuriant tokią amuniciją buvo svarbi sąlyga – ji turi atlikti savo užduotį ir iš 300 metrų, ir iš toliau. Europos gamintojai bando kulkas nikeliuoti, kad pasiektų geresnį slydimą ir pataikymų stabilumą. Vis dėlto nikelis yra kietasis metalas, gadinantis vamzdį.

Ir parakas, kurį bendradarbiaudama su Hornady gamina kompanija Hodgdon, ir amunicija žymima pavadinimu Superformance. Dėl didesnio greičio kulka iš vamzdžio išlekia labai greitai, tad Europoje gaminami ginklai gali nebūti tokie tikslūs. Tai todėl, kad JAV rinkai skirtų ginklų vamzdyje dažniausiai būna šešios trumpesnio žingsnio graižtvos, tad kulka išsisuka greičiau, ji geriau stabilizuojama ir yra tikslesnė. Europoje gaminamuose ginkluose dažniausiai būna keturios ilgesnio žingsnio graižtvos.

Dėl šios priežasties Hornady sukūrė amunicijos seriją Custom International, kuri pritaikyta visiems Europoje gaminamiems ginklams. Bešviniame segmente amunicijoje naudojama kulka ETX – Extreme Terminal Expansion (dažniausiai kalibrams .308 Win ir .30-06 Springfield). Tai speciali bešvinė kulka apvaliu galu. Ji labai tiksli, pataikius atsiveria ir sukelia gana didelį šoką, bet pernelyg neišdraskydama pataikymo vietos. Kai kuriuose kalibruose, pavyzdžiui, 7×64 ir kituose, naudojama ir GMX bešvinė kulka polimeriniu antgaliu. Aišku, Custom International serijoje prieinama ir tradicinė amunicija su švininėmis kulkomis.

Įdomi ir serija Outfitter. Į nikeliuotas tūtas dedama GMX bešvinė kulka, bet užtaisas švelnesnis nei serijos Superformance. Kapsulė ir apatinė kulkos dalis padengta specialiu laku, kuris šovinį apsaugo ypač sunkiomis sąlygomis, kad į jį nepatektų drėgmės. Su šiais šoviniais kišenėje drąsiai galima eiti maudytis.

Ir lygiavamzdžiui

Hornady siūlo amuniciją lygiavamzdžiams ginklams. Kulkos lygiavamzdžiams su graižtva galėtų dominti jaunus medžiotojus, kuriems dar neleidžiama įsigyti graižtvinio ginklo. Šiomis kulkomis ir su atitinkamu ginklu galima tiksliai šaudyti net iš 150 metrų. Tokia galimybe domisi net patyrę medžiotojai.

Amunicija turi derėti su ginklu

Kad rezultatai būtų kuo geresni, amunicija turi derėti su ginklu. Dėl to vieno recepto renkantis amuniciją nėra. Tai galima suprasti tik eksperimentuojant, išbandant amuniciją šaudykloje. Galbūt medžiotojui patinkantys šaudmenys nepatiks jo ginklui.

Bandymas

Norėdamas patikrinti, kaip Hornady amunicija veikia realiomis sąlygomis, išbandžiau ją iš 100 metrų šaudamas į taikinį visai ne nauju karabinu Tikka M690 RH, kalibras .30-06 Springfield. Pirma išbandžiau Custom International amuniciją su ETX bešvine kulka. Iš pirmo karto pataikiau į dešimtuką šaltu vamzdžiu. Kitas šūvis – irgi praktiškai kulka į kulką. Tai tik rodo, kad ši amunicija iš tiesų puikiai tinka Europoje gamintam ginklui.

Nuotrauka: iš archyvo

Išbandžiau ir Outfitter su nikeliuota tūta ir GMX bešvine kulka. Šis rezultatas taip pat puikus, tačiau tarp pataikymų į dešimtuką – beveik centimetras. Aišku, nesu šaulys sportininkas, tad gali būti ir mano klaida.

Nuotrauka: iš archyvo

Atėjo eilė Superformance serijai su GMX bešvine kulka. Nors naudojau VMAC duslintuvą, kuris maloniai kompensuoja ne tik šūvio triukšmą, bet ir atatranką, aišku, kad kulka išlekia iš vamzdžio daug greičiau – buožė stipriai trenkia į petį. Ir šie pataikymai į dešimtuką, bet kiek į viršų ir su 3–4 cm tarpu.

Nuotrauka: iš archyvo

Susiję straipsniai

Išvada – tiksli amunicija už labai malonią kainą, tinkančią ir vidutiniam medžiotojui, net jeigu nutarėte naudoti bešvinę amuniciją. Vienintelė sąlyga – reikia rinktis tą, kuri patiktų ir ginklui.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.