Medžioklės reikmenys

Šiuolaikinės medžioklės esencija – Leica Calonox View0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Termovizoriai – naujas šiuolaikinis iššūkis, šiuo metu visi didžiausi ir žinomiausi optinių prietaisų gamintojai jau yra sukūrę prie taikiklio tvirtinamus stebėjimui skirtus termovizorius. Bandymo metu Latvijoje dar nebuvo leidžiama naudotis terminiais taikikliais, todėl tenkinomės vien stebėjimui skirtu Leica Calonox View.

Calonox gaminiai pasirodė jau prieš keletą metų, tačiau neturėjome galimybės apžiūrėti jų iš arčiau. Primename, kad terminius taikiklius naudoti lapių, usūrinių šunų ir šernų medžioklei Latvijoje leidžiama nuo balandžio 1 dienos, o Lietuvoje šie prietaisai iki šiol draudžiami.

Jaunas stirninas maždaug už 60 metrų
Jaunas stirninas maždaug už 60 metrų

Lapė artinasi. Šviesesni šonai čia užfiksuoti dėl nevykusio kampo iš medžiotojų bokštelio. Tai ne termovizoriaus trūkumas
Lapė artinasi. Šviesesni šonai čia užfiksuoti dėl nevykusio kampo iš medžiotojų bokštelio. Tai ne termovizoriaus trūkumas

Esame dėkingi Baltic Optics už suteiktą galimybę vieną savaitgalį išbandyti šį prietaisą tikroje medžioklėje. Žinoma, kelių dienų mažoka, kad ištirtume visus prietaiso privalumus ir trūkumus, todėl šį kartą dalijamės tik pirmaisiais savo įspūdžiais.

Prekės ženklas Leica garsus savo produktų kokybe, tačiau ir jų kaina atitinkama. Todėl iš Calonox gaminio laukiau viso ko geriausio ir iškiliausio, kas tik įmanoma termovizorių rinkoje. Jei prietaisas kainuoja 4000 eurų, jis tiesiog negali nuvilti!

Turėjau galimybę dvi dienas skirti lapių medžioklei ir stebėti šiuos gyvūnus per šį termovizorių. Pirmąjį vakarą lapių prisikvietėme švilpyne iš medžiotojų bokštelio. Medžiojant tamsiuoju paros metu termovizorius yra labai pravartus dalykas, nes leidžia laiku pamatyti gyvūną (Latvijoje naktinio matymo prietaisai lapių medžioklėje leidžiami). Stebimas laukas buvo maždaug 500–600 metrų, be ypatingų kliuvinių. Tikėtina, čia gali pasirodyti lapės, usūriniai šunys, galbūt šernai ir, žinoma, stirnos. Pavyko sulaukti lapių ir stirnų, o tai nedidelis laimikis, todėl galėjome susitelkti vertindami termovizoriaus privalumus.

Pirmasis įspūdis – vaizdo kokybė labai gera, atitinkanti gamintojo pažadus. Iš tiesų, prietaisas užtikrina puikią vaizdo kokybę, rodo aiškias, ryškias detales net toliausiu atstumu. Garbingai pripažįstu, kad vaizdo kokybė viena geriausių, palyginti su kitais ligi šiol išbandytais ir įvertintais prietaisais. Mygtukai patogūs. Skirtingai nuo kitų prietaisų, kuriuose būna keturi mygtukai, čia yra tik trys. Todėl reikia šiek tiek pasistengti, kad suprastum: kas, kur ir kokia kryptimi veikia. Prietaisas nedidelis, nesunkus, nėra mažiausias iš siūlomų rinkoje, bet pakankamai patogus. Net nedideliame delne patogiai galima valdyti viena ranka.

Yra įrašymo ir fotografavimo funkcijos, įvairūs spalvų režimai, kurių kažkodėl neišbandėme. Leica Calonox View turi 16 GB vidinę atmintį. Tai reiškia, kad galima gana daug nufilmuoti ir nufotografuoti. Naudojant programėlę, galima stebėti vyksmą išmaniojo telefono ekrane ir pasidalyti vaizdu su kolegomis. Vis dėlto duomenis iškelti iš termovizoriaus buvo gana keblu: prijungus prietaisą USB laidu prie kompiuterio, mano atveju – Apple, nebuvo jokios reakcijos…

Esama gamintojų, suteikiančių šią labai patogią galimybę. Duomenis teko išgauti naudojantis programėle, tačiau tai šiek tiek užtruko ir teko ieškoti įvairių aplinkinių kelių bei kombinacijų, kol galiausiai vaizdo įrašus ir nuotraukas perkėliau į telefoną. Na, yra tekę naudotis ir draugiškesne vartotojo aplinka.

Reikia pripažinti, vienas didžiausių privalumų yra jautrus skaitmeninis atstumo keitimas. Keičiant didinimą, atvaizdo kokybė daug nekinta (žinoma, labai padidinus atvaizdas labiau „subyrės“ į pikselius). Gamintojas sako, kad šiuo prietaisu taikinį galima identifikuoti iki 3000 metrų atstumu. Šio teiginio patikrinti nepavyko, nes tokių plotų Vidžemėje reta.

Trys mygtukai – dideli ir lengvai apčiuopiami
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Erzinantis dangtelis
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Visų gamintojų reklamose kaip termovizorių kokybės įrodymas naudojami iš arti fotografuotų ar filmuotų gyvūnų atvaizdai. Penkiasdešimties metrų atstumu esantis gyvūnas gerai atrodys beveik per visus termovizorius. Didžiausias iššūkis – įžiūrėti, atskirti ir stebėti toli esančius objektus. Pripažinkime: šernai ir briedžiai ne visuomet bus arti. Įprastai keblu suprasti, kas per žvėris yra 500, 800 ar 1000 metrų atstumu.

Sunkiausia atskirti stirninus nuo briedžių, jei nesate įpratę stebėti gyvūnų per termovizorių. Dažnai dėmesį reikia sutelkti ne į objekto formą, bet greičiau į tai, kaip juda, kaip elgiasi gyvūnas. O tada, apibendrinus šią informaciją ir vaizdą, objektą galima identifikuoti gana tiksliai. Ši užduotis gana įveikiama su Leica Calonox View. Stebimame lauke buvo ir stirnų, ir lapė. Net 500 metrų atstumu nebuvo sunku nustatyti, kas yra kas.

Reikia pakalbėti ir apie minusus, kitaip gausime skundų, neva rašome vien reklaminius straipsnius. Programėlę jau minėjome, bet tikrai laukėme kažko daugiau. Labai panašų produktą siūlo dar vienas gamintojas, tik šį kartą sunku suprasti, kuris kurį kopijavo. Abiejų programėlių problemos iš esmės vienodos. Primenu, kad naudojausi iOS operacine sistema, tad galbūt su Android tokių problemų nebūtų.

Labiausiai papiktino išorinio lęšio dangtelis, pritvirtintas prie prietaiso, kad nepasimestų. Tačiau pritvirtintas taip, kad neprilaikomas jis visą laiką iš dalies dengia lęšį. Pradžioje susidarė įspūdis, kad kažkas negerai su prietaisu, tarsi kažkas dengtų lęšį. Taip ir buvo – jį dengė dangtelis, pakeliamas aukštyn, o ne nuleidžiamas žemyn. Todėl nieko čia nepadarysi, telieka dangtelį prilaikyti ranka.

Dar vienas neapgalvotas dizaino trūkumas – kamera yra beveik cilindro formos, išskyrus apatinę briauną. Daug kartų medžioklės bokštelyje buvo atsitikę, kad padėta ant kieto paviršiaus kamera nuriedėdavo ant grindų, jei tik būdavo padėta ant šono. Todėl visuomet reikia įsitikinti, ar kamera padėta plokščiuoju paviršiumi žemyn. Tamsoje tą padaryti nelengva, nuolat reikia kreipti į tai dėmesį.

Bendrai pasakius, pirmieji įspūdžiai yra labai geri, ypač pagirtina naudojamų medžiagų ir vaizdo kokybė, prietaiso funkcionalumas. Jei Leica yra jums patraukli kaip prekės ženklas ir trokštate įsigyti aukštos kokybės termovizorių, keliaukite į parduotuves, kuriose šiuos prietaisus galėsite pačiupinėti.

Pliusai
– Labai kokybiškas atvaizdas su smulkiomis detalėmis
– Gerai įžiūrimi ne tik šilti objektai, bet ir aplinkos fonas. Tai padeda suvokti erdvę ir suprasti, kokiu atstumu yra objektas
– Prietaisą laikyti bus patogiau medžiotojams, turintiems vidutinius ar didesnius delnus
– Dideli tylūs mygtukai, lengvai aptinkami ir tamsoje

Susiję straipsniai

Minusai
– Kadangi kamera beveik cilindro formos, ji gali lengvai nuriedėti ant žemės – reikia žiūrėti, ar dedi plokščiąja dalimi žemyn
– Nepatogi ir neapgalvota lęšio dangtelio konstrukcija
– Didysis nusivylimas – programėlė

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.