Patirtis

Rugsėjį sumedžiota nėščia elnė0

Nuotrauka: Bruno Kelzer, unsplash.com

Medžiotojai Balduonės apylinkės miške (Latvija) per rują sumedžiojo nėščią elnę. Socialiniuose tinkluose nuotrauką paskelbusiems medžiotojams kelia nerimą, ar tokio nepaprasto atvejo priežastis negalėtų būti radiacijos poveikis, nes daug kur Europoje dar jaučiamos Černobylio katastrofos sukeltos taršos pasekmės.

Aiškina Latvijos miškininkystės instituto Silava vyr. tyrėjas, biologijos mokslų daktaras Janis Uozuolinis: „Gamtoje pasitaiko visokių ir labai įvairių išimčių. Pats žinau atvejį, kai vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje Lygatnėje nelaisvėje gimė briedžiukas. Tokių atvejų pastebima ir padažnėja tada, kai populiacija iš tiesų tampa laisva ir pripranta prie konkrečios vietos. Kol gyvūnų mažai, tokių atvejų nebūna arba pasitaiko labai retai.

Tauriųjų elnių visoje šalyje daug ir nukrypimai nuo normos tampa pastebimi. Greičiausiai, jeigu jauniklis būtų gimęs dabar, rudenį, gamtoje būtų neišgyvenęs.

Kad nustatytum, ar gyvūnas nesusidūrė su radioaktyviąja tarša, reikėtų atlikti tyrimus. Be to, ryšys tarp radioaktyviosios taršos ir gyvūnų poravimosi, vaisiaus vystymosi yra nepakankamai ištirtas, kad būtų galima daryti kokias nors išvadas. Net jeigu gyvūne būtų rasta kokios radioaktyviosios medžiagos, tai dar nebūtų įrodymas.

Susiję straipsniai

Aš labiau linkstu manyti, kad atvejis susijęs su gamtoje vykstančiais pokyčiais. Galbūt ateityje dėl klimato kaitos toks vėlyvas (netinkamo sezono) mažylių gimimas taps svarbus rūšiai išgyventi. Kaita gamtoje yra normalus reiškinys.“

Iliustracinė nuotrauka. Elniukai normaliomis sąlygomis gimsta vasaros pradžioje. Nėščia elnė rudenį yra nukrypimas nuo normos, dažniausiai pastebimas esant didelei elnių populiacijai.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.