Patirtis

Rekordinė! VII tarptautinė mokomoji-praktinė stirninų medžioklė moterims 20230

Nuotrauka: iš archyvo

Kaip kasmet, antrą birželio savaitgalį gaudžia medžioklės ragas, nes vyksta jau tradicija tapusi Tarptautinė mokomoji-praktinė stirninų medžioklė moterims. Šįsyk – jau septintoji – medžioklė vyko Rudaičiuose (Klaipėdos r. sav.), medžiotojo sodyboje. Čia sugužėjo net keturiasdešimt moterų medžiotojų.

Susirinkusias dalyves sveikino medžiotojų ir žvejų klubo Žvelsa valdybos narys Tadas Skuodas. Jis pasidžiaugė, kad norint turėti vienintelį tokį renginį Lietuvoje galima įveikti visus iššūkius, nes ne kiekvienas klubas gali suburti tiek medžiojančių moterų į vieną vietą!

VII tarptautinė mokomoji-praktinė stirninų medžioklė moterims 2023

Sveikinimo kalbą sakė viešnia iš Latvijos, FACE viceprezidentė Baltijos šalims, Latvijos moterų medžiotojų klubo pirmininkė ir žurnalo Medžioklė vyriausioji redaktorė Linda Dombrovska. Ji papasakojo, kad yra pirmoji moteris tarptautinėje FACE organizacijoje, taip pat apžvelgė iššūkius, su kuriais susiduria medžiotojai Europos Sąjungoje, ir medžiotojų bendruomenės aktyvumą FACE skelbiamose akcijose.

Kataryna Šterna, žurnalo Medžioklė žurnalistė ir Latvijos moterų medžiotojų klubo steigėja, atkreipė dėmesį, kad medžiojančios moterys turi būti ne tik „gražios“, šviesti visuomenę, tačiau ir mokyti medžiotojus teisingai bendrauti su prieš medžiotojus nusiteikusiais asmenimis. Ragino nepavargti aiškinti, kas ta medžioklė, nes didžioji visuomenės dalis apie ją nieko neišmano.

Programoje numatytoje mokomojoje dalyje – seminare – pranešimus skaitė Gamtos tyrimų centro instituto Molekulinės ekologijos laboratorijos mokslo darbuotoja dr. Evelina Juozaitytė ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto Miško mokslų katedros doktorantas Mindaugas Bakševičius. Renginį kartu su medžiotojų klubais organizavo ir vedė VDU Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto Miško mokslų katedros lektorė dr. Rasa Vaitkevičiūtė.

Dr. E. Juozaitytė skaitė pranešimą „Sarcocystis genties parazitai medžiojamuosiuose gyvūnuose“. Pranešėja medžiotojoms pristatė sarkocistų aptikimo būdus, jų įvairovę ir gausumą bei identifikavimo medžiojamuosiuose gyvūnuose metodus. Paaiškėjo, kad daugelis sarkocistų rūšių nėra matomos plika akimi, o vizualiai aptinkamos tik antiniuose paukščiuose.
M. Bakševičius kalbėjo itin jautria tema tiek medžiotojams, tiek gyvūnų gerovės sergėtojams – „Laisvai gyvenančių šunų įtaka laukinei faunai“. Laisvai gyvenančių šunų yra maždaug 74 proc. Lietuvos medžioklės plotų vienetų, žala laukinei faunai nesuvaldyta ir neapskaičiuota, o medžiotojai dažnai šiuo klausimu bejėgiai dėl ribotos teisinės bazės.
Po pranešimų vyko aktyvios diskusijos su mokslininkais. Medžiotojos dalijosi savo patirtimi, o mokslininkai medžiotojų bendruomenę pakvietė aktyviai prisidėti prie mokslinių tyrimų.

Atėjus vakarui medžiotojos patraukė į medžioklę. Kadangi medžiotojų susirinko gausiai, joms savo medžioklės plotus užleido medžiotojų ir žvejų klubai Žvelsa, Dauparai, Diana ir Minija.

Per penkias medžioklės valandas medžiotojos sumedžiojo penkis selekcinius stirninus ir vieną akivaizdžiai sergančią niežuotą lapę. Sumedžioti keturis stirninus laimė nusišypsojo lietuvaitėms Kristinai Rugienienei, Viktorijai Jundulaitei, Paulinai Andriuškevičiūtei ir Karolinai Lukošiūnaitei. Dosniausi damoms buvo Dauparų medžioklės plotai. Čia nuo damų taiklių šūvių krito net trys stirninai. Viešnioms iš Latvijos taip pat puikiai sekėsi Dianos medžioklės plotuose. K. Šterna sumedžiojo stirniną, o jos kolegė Natalija Maslo išėmė iš gamtos sergančią lapę. Stirninų medžioklės karaliene tapo ir specialia karūna pasipuošė P. Andriuškevičiūtė. Sveikiname medžiotojas!

Apibendrindamas įvykusį mokomąjį renginį, klubo Žvelsa vadovas V. Skuodas pažymėjo, kad kasmet vykstantys renginiai atneša vis daugiau naudos ir žinių medžiotojams. Nė vieni mokymai nepraeina veltui, galvose išlikusios žinios pritaikomos praktikoje. Tai matome pagal medžioklės eigą. Nėra nė vieno netaiklaus ar pro šalį paleisto šūvio, nepadaryta klaidų medžiojant atrankinius stirninus. Tai kelia medžiotojų kultūrą, vystosi nepertraukiama draugystė, bendradarbiavimas su mokslininkais ir plečiamas akiratis.

Medžiotojos nuoširdžiai dėkoja renginio organizatoriams ir medžioklės vadovams: Vaidui Skuodui, Algirdui Skuodui, Tadui Skuodui, Tomui Karaliui, Vaidui Vilimui, Pauliui Budriui, Valdui Lukauskui, Sauliui Gudauskui, Edmundui Putriui, Vidmantui Ilginiui, Renaldui Jokužui, virtuvės šefui Simonui Lingei ir kolektyvo Medžiotojų trio vadovui Arvydui Dragūnui. Taip pat visiems prisidėjusiems, kad septintasis renginys įvyktų, ir, be abejo, gausiai susirinkusioms dalyvėms!

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv