Medžioklės reikmenys

Medžiokliniai peiliai0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Hartmann & Haug modelis Beaver by Ole Rybeck

Reklaminės nuotraukos

Peilio geležtė pagaminta iš 440C nerūdijančiojo plieno. Jis kietas, ilgai išlieka aštrus ir gana gerai galandamas. Medžiaga nėra minkšta ir paprastų galąstuvų nepakaks, kad šį peilį pagaląstumėte per minutę. Krintančios penties linijos (angl. drop point) geležtė yra pravarti medžioklėje, su ja patogu apdoroti gyvūną ir paleisti vidurius. Patogi alyvmedžio rankena yra ir daili, ir patogi, o apsauga prie peilio geležtės neleis susižeisti diriant. Peilio komplekte yra patogi odinė makštis.

Merkel Companion

Reklaminės nuotraukos

Puikūs gamintojo Merkel Jagd und Sportwaffen GmbH ginklai gerai žinomi kiekvienam medžiotojui, bet ką mes žinome apie kitus šios įmonės gaminius? Kaip pridera didelei kompanijai, Merkel pasiūla labai plati, nes įsigydamas ginklą kas nors užsimanys kepurės ar kokio drabužio ir kodėl gi ne peilio? Merkel gamykla peilių negamina, nes tai nėra šios įmonės specifika ir tikslas. Peiliai su Merkel logotipu užsakomi iš garsių peilių gamintojų. Antrasis ketvertuke Merkel Companion yra pagamintas Švedijos įmonėje Mora Kniv. Tai paprastas ekonominės klasės peilis, pagamintas iš aukštos kokybės nerūdijančiojo plieno. Guminė peilio rankena gerai laikosi delne. Peilio paskirtis universali – jis labiau skirtas poilsiui gamtoje, bet patogus ir apdoroti sumedžiotą gyvūną.

Outdoor Edge Game Processor

Reklaminės nuotraukos

Outdoor Edge tinklavietėje Wild Pak pateikiamas kaip vienas pilniausių komplektų. Lengvas ir kompaktiškas komplektas puikiai tinka valgiui gaminti ne tik gamtoje, bet ir namuose, vasarnamyje. Wild Pak pakuotėje yra aštuoni įrankiai ir, kaip teigia gamintojas, tai yra kategorijos medžioklė-šaldytuvas komplektas su viskuo, ko reikia mėsai dalyti. Yra keletas peilių: peilis dalyti, peilis dirti su įmontuotu kabliuku viduriams paleisti, peilis kaulams atskirti, nedidelis V tipo galąstuvas, medienos ir kaulų pjūklelis, šonkaulių plėtiklis, taip pat latekso pirštinės, kad mėsą apdorotumėte saugiai. Viskas supakuota į kietą dėžę, kurią patogu nešti ir vežti.

Visų peilių geležtės pagamintos iš 420 serijos nerūdijančiojo plieno, šios žymos metalas nėra pats kiečiausias, bet patogus galąsti. Plienas, pasak gamintojo, skirtas ilgam naudojimui. Metalo žyma yra lemiamas veiksnys, kodėl komplekto kaina prieinama kiekvienam. Ergonomiškos guminės rankenos gerai priglunda prie delno net drėgnu oru.

Outdoor Edge SwingBlade (SZ-20N)

Reklaminės nuotraukos

Ketvertuką baigia klasikiniu tapęs dviejų geležčių peilis SwingBlade, sukurtas bendromis tarptautinėmis pastangomis. Kuriant šį naujovišką peilį prisidėjo Outdoor Edge prezidentas Davidas Blochas, patobulinęs peilio dizainą, Švedijos kompanija EKA Knivar su savo patentu ir profesionalus medžiotojas Thomas Ekbergas. Pagal pastarojo medžiotojo dizainą sukurtas peilis, pirmasis dviejų geležčių peilių šeimynos narys EKA Kombikniv E8 tapo patobulintojo Outdoor Edge SwingBlade prototipu.

Amerikiečių kompanija šiam peiliui gaminti naudoja serijos AUS-8 nerūdijantįjį plieną, kuris ilgai išlieka aštrus ir yra lengvai galandamas. Speciali geležtė viduriams paleisti atvers sumedžiotą gyvūną tarsi užtrauktuku, greitai ir neperpjaunant vidaus organų. Kraton gumos peilio rankena užtikrina kietą sugriebimą net drėgnu oru. Kadangi šis peilis nėra sulenkiamas ir laikomas fiksuotos geležtės peiliu, jo komplekte yra kokybiška nailoninė makštis.
Kiekvieno peilio rankenos spalva yra svarbi, todėl modelis su oranžine ar rožine rankena pravers medžiotojams, bijantiems peilį pamesti, o konservatyvesni medžiotojai gali įsigyti juodos spalvos modelį.

Victorinox Hunter

Reklaminės nuotraukos

Victorinox yra garsi, tarp medžiotojų itin populiari Šveicarijos firma.

Ypatingo dėmesio susilaukė būtent sulenkiamas medžioklei skirtas raudonos spalvos modelis Victorinox Hunter. Ant rankenos graviruotas stirniukas šį peilį iš kitų Šveicarijos peilių modelių aiškiai išskiria kaip medžioklinį. Peilio geležtė pagaminta iš nerūdijančiojo plieno, bet jo žyma ir modelis paslėpti, taip bent jau sako patys gamyklos atstovai. Geležtė pakankamai kieta, kad gerai pjautų, ir pakankamai minkšta, kad būtų galima paprastai pagaląsti. Šie peiliai nėra ypač kieti, nors to ir nereikia tokiam kišeniniam medžiokliniam įrankiui su dvylika funkcijų. Kaip viename interviu man pasakojo medžiotojai iš Kuršo (Latvijoje), šis peilis elementariai pagalandamas Victorinox V tipo galąstuvu – padroži ir dirbi toliau. Kai geležtė pasidaro panaši į ylą, nusiperki dar vieną tokį patį peilį, ir viskas prasideda iš naujo.

Marttiini Martef Skinner

Reklaminės nuotraukos

Visiems gerai žinomas Suomijos Rovaniemio miestelyje gamintas peilis Marttiini taip pat vertas medžiotojų dėmesio. Tipiškas skandinavas, geležtė pagaminta iš nerūdijančiojo plieno su vadinamąja Martef danga, kuri papildomai apsaugo peilio geležtę nuo rūdžių ir atšiaurių Suomijos oro sąlygų. Rankena yra iš guminės medžiagos, neleidžiančios peiliui išslysti iš rankos net drėgnu oru. Ryški apsauga neleidžia įsipjauti apdorojant mėsą. Gamintojas savo tinklavietėje specialiai neįvardija šio peilio plieno žymos, bet veikiausiai tai bus gana kietas ir patvarus 420 žymos nerūdijantysis plienas, kad medžiotojui būtų patogu geležtę palyginti ir prireikus pagaląsti. Gamyklai geležtės ruošiniai pristatomi iš pripažintų Vokietijos ir Prancūzijos metalo apdirbimo gamyklų, kurių specializacija – peilių geležčių gamyba. Suomijoje peilis sudedamas, geležtės įgauna skandinavišką išvaizdą ir tampa ypač aštrios.

EKA G3 Swingblade

Reklaminės nuotraukos

Į gamybą orientuotas miestas, kelios dešimtys peilių gamyklų, amatininkų gausa, meistrų gamyklos – tokia kadaise buvo švedų Eskilstiuna, esanti apie 120 kilometrų nuo Stokholmo. Ilgainiui viskas pakito ir teliko keletas gamyklų, galinčių didžiuotis tuo, kad vis dar dirba, išgyveno krizes, karus ir savininkų kaitą. Viena tokių gamyklų yra EKA Knivar AB, gaminanti peilius nuo 1882 metų.

Šiais laikais populiariausias ir pelningiausias EKA gamyklos peilis yra G3 Swingblade. Tai unikalus, patogus ir praktiškas dviejų geležčių peilis, medžiotojo rankose virstantis nepakeičiamu medžioklės įrankiu. Viena geležtė gerai pjauna ir diria, o su kita galima daryti bet kokius poodinius pjūvius, pavyzdžiui, perpjauti odą palei koją, paleisti vidurius atveriant gyvūną tarsi užtrauktuku. Peilio geležtės pagamintos iš Sandvik 12C27 nerūdijančiojo plieno, rankeną, kuri yra iš guminės Proplex medžiagos, galima įsigyti įvairių spalvų, taip pat oranžinės, kad peilį lengvai pamatytumėte. Kadangi peilis iš esmės fiksuotas, jam skirta patogi makštis. Peilio geležtės metalas labai ilgai išlieka aštrus ir yra lengvai galandamas. Galąsti, žinoma, be deimantinių galąstuvų neišeis, bet nusipirkus gerą peilį nebus gaila įsigyti ir gerą galandimo įrangą.

Browning Kodiak

Reklaminės nuotraukos

Prekybininkai pastebėjo, kad klientų yra įvairių. Yra tokių, kurie perka iš karto kelis peilius, nes vieną deda į krepšį, vieną palieka automobilyje, trečią padovanoja draugui, o ketvirtas tam atvejui, jeigu kuris nors pasimestų. Žinoma, yra tokių, kurie įsigyja labai brangių peilių, kelių šimtų eurų vertės, nes brangus peilis disciplinuoja medžiotoją, jo požiūrį ir priverčia peilį prižiūrėti.

Populiarus firmos Browning modelis Kodiak. Tai menka staigmena, nes jis yra grynakraujis kišeninis sulenkiamas peilis su keletu funkcijų. Peilio geležtė skirta apdoroti ir pjauti, kitas atlenkiamas įrankis yra kaulų pjūklelis, o trečias – kablys viduriams paleisti. Peilio geležtė pagaminta iš kokybiško 440A nerūdijančiojo plieno. Peilis bus galandamas lengviau, palyginti su kietesniais 440B ar 440C žymos peiliais, ir labai ilgai išliks aštrus. Šio sulenkiamo peilio rankenai panaudotos aliumininės detalės, turbūt tam, kad peilis būtų lengvesnis, ne per storas ir patogus, be to, šios detalės papildomai sutvirtina peilio mechanizmą. Kad ir kaip būtų, rankena nėra kliūtis, ir medžiotojai mielai renkasi šį peilį.

Wenger Ranger

Reklaminės nuotraukos

Medžiotojams galima rekomenduoti firmos Wenger šveicariškus armijos peilius. Sulenkiamas kišeninis peilis Wenger Ranger yra daugiafunkcis įrankis, skirtas ir medžioklei. Kitaip nei artimiausių konkurentų peiliai, Wenger Ranger galima atlenkti tik viena ranka, o tai gali būti svarbu, jeigu antra kuo nors užimta. Seriją Ranger sudaro įvairūs peiliai, bet medžiotojams tinkamiausias įrankis Ranger 58, kuriame yra lenktas peilis, skirtas viduriams paleisti, pjūklelis, geležtė pjauti, konservų ir butelių atidarytuvas, atsuktuvas, jeigu atsisukęs koks varžtelis, pavyzdžiui, ginklo, taip pat yla ir dar šis tas. Panašiai kaip Victorinox, metalo žyma nutylima, esą geras nerūdijantysis plienas, ir viskas.

Šiek tiek istorijos. Kompanija Wenger buvo prancūziškai kalbančiame Juros kantone, o kompanijos konkurentas, anksčiau grupės kompanija Victorinox, – vokiškai kalbančiame Švico kantone. Kad būtų išvengta nesutarimų tarp abiejų kantonų, Šveicarijos valdžia 1908 metais nusprendė kiekvieno tiekėjo paslaugomis naudotis vienodomis dalimis, užsakymus jiems padalydama per pusę. Dabar Victorinox galėjo nurodyti tai, kad jų peiliai yra originalieji, o Wenger – kad jų šveicariški armijos peiliai yra tikrieji. Šiaip ar taip kareiviškus peilius abi kompanijos gamina daugiau kaip šimtą metų ir abi kompanijos turi atitikti identiškas specifikacijas, apibrėžtas Šveicarijos armijos. Būtent todėl šios itin panašios firmos gamina beveik vienodus peilius.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.