Medžioklės reikmenys

Nepaprasti guminiai batai – Härkila Orton Zip Boot0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Atrodo, kas gali būti paprasčiau ir proziškiau už guminius batus? Bet ne, Härkila guminiai auliniai Orton Zip Boot turi kelis ypatingus patobulinimus, kurie išskiria juos iš bendro fono.

Apie viską iš eilės

Užtrauktukas. Šių aulinių užtrauktukas – kokybiškas ir patvarus, pagamintas YKK. Beje, ši visiems žinoma mistinė žyma reiškia Yoshida Kōgyō Kabushiki gaisha. Tai japonų kompanija, gaminanti kokybiškus įvairios paskirties užtrauktukus, sąsagas ir tvirtinamąsias detales, produktus architektūrai, plastikinius gaminius ir įrenginius.

Įsivaizduojant guminius su užtrauktuku, mintyse kažkas nesusiveda. Kaip guminiai apskritai gali būti su užtrauktuku? Jie juk leis vandenį. Vis dėlto Härkila sugalvojo įsiūti plonesnės gumos praplatinimą bato viduje, o šis dar sustiprintas plonu, bet patvariu sintetinio audinio sluoksniu.

Jis užtikrina apsaugą nuo vandens ir turi kelis privalumus. Pirma, atsegus užtrauktuką lengviau apsiauti ir medžioklines kelnes įkišti į aulinio vidų. Antra, užtraukiant auliniai labai tvirtai priglunda prie blauzdų. Iš pradžių kyla mintis, kad netrukus žemiau kelio sustos kraujotaka, bet po kelių minučių viskas normalizuojasi. Jausmas, kad batas prisitaiko prie avėtojo kojos kontūrų ir tiesiog priglunda prie jos, o ne suspaudžia.

Aulinius išbandžiau vandenyje, vieną batą su atitrauktu užtrauktuku, kitą – užtrauktu. Įbridus į ežerą, garsėjantį savo dumblinu dugnu, įvyko avarija: dugnas staiga dingo po kojomis ir vanduo apsėmė aulinius. Nereikia nė sakyti, kad viena koja liko sausa, o į kitą pateko daug vandens.

Po tokio aulinių neperšlampamumo testo ėjau pasivaikščioti su šunimis. Galvojau, kaip dabar bus? Visi žino, kad su guminiais batais šąla kojos, ypač šlapios. Pirmas penkias minutes nesijaučiau pernelyg komfortiškai, bet paskui skirtumo tarp sauso ir šlapio bato nebeliko. Tai dėl ypatingo neopreninio pamušalo.

Härkila Orton Zip Boot

Neopreninis pamušalas. Härkila Orton Zip Boot viduje yra trijų milimetrų storio neopreno sluoksnis su plonu flisu, tai ir užtikrina papildomą komfortą bei šilumą. Vaikštant net su prisemtais auliniais ar ilgos dienos pabaigoje (atlikau ir tokį testą), kai pėdos natūraliai būna suprakaitavusios, kojos nešąla. Neopreninis pamušalas drėgmę išlaiko viduje, taip ji nevėsina odos ir padeda išsaugoti šilumą. Aišku, po medžioklės, žvejybos ar pasivaikščiojimo aulinius privaloma išdžiovinti kambario temperatūroje.

Ilgis. Dauguma gamintojų siūlo vidutinio ilgio guminius aulinius. Visada norisi, kad jie būtų ilgesni ir siektų kelius, nes taip galima įveikti gilesnes vietas. Härkila Orton Zip Boot yra kaip tik tokie. Specifikacijoje nurodyta, kad šie auliniai yra 18 colių (beveik 46 centimetrų) aukščio. Labai gero ilgio batai!

Aulas ir viršutinis sluoksnis. Išorinį aulinių sluoksnį sudaranti natūrali guma yra labai elastinga ir palyginti lengva – abu auliniai kartu sveria kiek daugiau kaip 2,5 kilogramo. Dydžiai – pagal standartinę skalę. Auliniai prisitaiko prie pėdos kelties. Užpakalinėje aulo dalyje yra tvirtinamoji juosta, o bato apačioje (aplink pėdą) guma storesnė, kad apsaugotų kojas nuo galimų traumų ir patį batą nuo pažeidimų.

Padas. Orton Zip Boot padas – su specialia geline danga, ji užtikrina amortizaciją ir palengvina ėjimą. Dėl jos net ilgi medžioklės žygiai neatrodo tokie varginantys. Padas storas, bet lankstus ir su protektoriumi. Šiuos aulinius būtų galima vadinti džipu pėstiesiems.

Pliusai

Lengvi
Elastingi
Šilti
Užtrauktukas – papildomas patogumas. Užtrauktukas aulą gerai prispaudžia prie kojos, sulaikydamas vandenį, net jeigu tenka įgrimzti giliau, nei siekia batai.

Minusai

Bato nosyje nėra papildomos apsaugos
Ant kulno nėra iškyšos, kuri padėtų batus nusiauti
Galėtų būti dar penkiais centimetrais aukštesni
Guminis viršus grublėtas ir suplyšus bus sunku pataisyti

Išvados

Apskritai Härkila Orton Zip Boot yra labai patogūs. Pirmas įspūdis, apsiavus su visomis kelnėmis ir užsitraukus užtrauktuką, yra spaudimas – verčia galvoti apie galimus kraujotakos sutrikimus. Paskui apima visai komfortiškas saugumo pojūtis. Dėl viršaus paminkštinimo jokios trinties nesijaučia. Be to, tvirtai prigludęs aulas sumažina galimybę vandeniui prasiskverbti į batą, jeigu netyčia tektų įgrimzti giliau.

Apatinėje dalyje batai tvirtai laiko čiurną. Viena problema avint guminius batus – nepaklusnios kojinės. Paprastos kojinės be papildomų elastingų juostų guminiuose susmunka kur nors į pirštų zoną. Daugelis žino šį erzinantį jausmą ir būtinybę kartkartėmis batus nusiauti, kad susitvarkytum kojines. Su Härkila batais tokio efekto nėra. Paprasčiausios kasdienės medvilninės kojinės atlaiko labai padoriai visą dieną, net jeigu pasitaiko aulinius prisemti. Tiesa, šlapią batą nusiauti gerokai sunkiau. Be to, ant šių aulinių kulno nėra iškyšos, kuri padėtų nusiauti prilaikant kita koja.

Susiję straipsniai

Vaikščioti su tokiais auliniais patogu ir žvyru, ir mišku, ir purvu, kojos neslysta ir nepavargsta. Viena to priežasčių – pačių aulinių sandara. Kitas pliusas – medžiagos: natūrali vulkanizuota guma elastinga, o išorinį aulo sluoksnį papildo plona sintetinė juosta, kuri apsaugo batą nuo pažeidimų, ir šiltas trijų milimetrų storio neoprenas. Tai avėtojui suteikia papildomo komforto ir apsaugo nuo smūgių.

Labai jaukūs batai, kurie puikiai tinka medžioklei pavasarį ir rudenį. Aišku, dar lieka vasara ir testas dvidešimties laipsnių šilumoje. Galbūt neoprenas sukurs šiluminę izoliaciją, kuri paprastiems guminiams batams nebūdinga. Stirninų medžioklės laikas artėja. Bus galimybė išbandyti Härkila Orton Zip Boot vasarą, per medžioklę sėlinant.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.