Šunys

Neloja, nekanda, bet problemas reikia spręsti… peiliu0

Nuotrauka: iš archyvo

Nuostabus vakaras miške. Jau pradėjo temti, netoliese suskamba galingas elnio balsas. Kaip norėtųsi jį pamatyti, kad ir akies krašteliu! Vis dėlto elnias artyn neina. Nelieka nieko kita, tik lipti nuo bokštelio ir eiti toliau.

Kojos tyliai mina pagriovyje gausiai sužėlusius augalus. Žingsnis, dar vienas. Elnias jau visai arti. Jis stovi nedidelėje, jau rūke paskendusioje pievelėje ir klausosi. Tada vėl pasigirsta jo balsas. Tai perspektyvus penkerių ar šešerių metų elnias. Atidžiai stebiu puikųjį gyvūną per žiūronus. Dar akimirką padelsęs ir pasigėrėjęs vaizdu, einu į automobilį.

Prie savo transporto priemonės įsijungiu žibintuvėlį ir suprantu, kad turiu didelę bėdą – mano kelnės iki pat kelių aplipusios lakišių sėklomis…

Triskiautis lakišius (Bidens tripartita)

Jeigu būtų dvi ar trys sėklelės, galėčiau nusirinkti pirštais, bet sėklų tūkstančiai.

Pakeliui namo svarsčiau galimus aprangos valymo variantus, bet nieko padoraus nesugalvojau. Ir kolegos racionalesnio patarimo, negu rankioti pirštais, neturėjo.

Kelnės iki ryto išdžiūvo, bet sėklų nuo to mažiau nepasidarė. Pabandžiau valyti abrazyvine indams skirtos kempinėlės puse, bet nieko. Staiga prisiminiau patarimą, kurį prieš porą metų medžioklės vadovas davė vienam varovui, patekusiam į tokią pačią situaciją: „Ko stebiesi? Imk peilį ir brūžink! Čia pat, miške!“

Paėmiau ne per aštrų peilį ir ėmiausi darbo. Iš tiesų! Vienas peilio brūkštelėjimas, ir sėklos krito ant žemės kaip lietaus lašai per Jonines. Reikėjo tik žiūrėti, kad peilis būtų pakreiptas reikiamu kampu. Nei apranga sugadinta, nei peilis. Dešimt minučių, ir kelnės švarios! Teliko jas išskalbti.

Ką daryti su sėklomis? Čia galima elgtis pagal savo norus ir interesus. Aš savąsias sumečiau į laužavietę – nenoriu, kad sode suželtų lakišiai! Kitą kartą tokioje situacijoje tereikės keliomis minutėmis ilgiau pabūti miške, kad sėklos pasiliktų ten, kur užaugo!

Lakišius

Lietuvoje auga trys šio lakišių genties (Bidens) augalo rūšys: dažniau sutinkamas triskiautis lakišius (Bidens tripartita), pelkinis lakišius (Bidens cernuus) bei invazinis ilgakotis lakišius (Bidens frondosa). Pirmąsias dvi rūšis lengva atskirti iš žiedų: triskiaučių lakišių jie būna neliežuviški, o pelkinių – liežuviški, nukarę žemyn. Abi rūšys auga pelkėtose vietose, drėgnose pakrantėse, ant miško kelių.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba spaudos prekybos vietose!

LA.lv