Medžioklės reikmenys

Naudingi patarimai. Subtilus instrumentas subtiliam darbui0

Apdoroti kailį – itin subtilus reikalas. Lupant galima supjaustyti odą, ir ji bus negrįžtamai sugadinta, todėl svarbu patirtis, tinkamas lupimo metodas, o svarbiausia – tinkamas peilis. Bandymui paėmiau tris nedidelius peilius. Pirmas – švedų Mora, kurį kaip suvenyrą padovanojo Aimpoint, bet peilis visai ne suvenyrinis – tai padorus instrumentas. Antras – vieno Lietuvos amatininko pagamintas peilis, kuris ilgai mėtėsi stalčiuje be tikslo. Trečias – Nordik Predator peiliukas, kuris atrodė skirtas būtent tokioms užduotims. Trys peiliukai – trys skirtingos formos ir iš viso aštuonios lapės.

Kodėl mažiausias peilis šiai užduočiai galėtų labiausiai tikti? Jei reikia ilgai dirbti, nuo didesnio ir sunkesnio peilio tiesiog pavargsta ranka, todėl mažiausias šiuo atveju ir patogiausias. Odai lupti naudojama ne visa geležtė, o iš esmės tik jos galas, įpjaunant odą keliose vietose ir šiek tiek pjaunant, jeigu oda taip lengvai nenusimauna.

Lupant bebrą geležtė labai svarbi, nes bebrena paprastai nemaunama kaip kojinė, o štai lapė, mangutas ar kiaunė lupami iš principo kitaip. Paprastai bebrus lupu kaip kilimėlį, o lapės odą maunu kaip kojinę. Labai skiriasi ir pati oda – kailinio žvėrelio ji plonesnė ir kiek trapesnė, ją lengviau supjaustyti, ypač kai peilis labai aštrus ir nesi prie jo pratęs.

Lapę pradėjau lupti nuo užpakalinių kojų. Pirmiausia įpjoviau jas, paskui – užpakalį ir uodegą, tada odą moviau kaip kojinę, įpjoviau priekines kojas ir galiausiai galvą. Norint viską atlikti tvarkingai, reikėtų išpjauti ir nagus, ir snukį, ir ausis. Jeigu tingisi ir kailiui nereikia letenų bei galvos, viską galima nupjauti. Sunkiausia apdoroti letenas ir galvą – su jomis reikia dirbti atsargiai ir protingai, todėl būtent čia daug kas priklauso nuo peilio.

Mora

Šis švedų peiliukas nedidelis, geležtė trumpesnė nei rankena, todėl pagal formą jis puikiai tinka lupti. Patinka rankenos guma, nes ranka neslysta ir peilis gerai priglunda prie delno. Šiuo peiliuku vis dėlto truputį sunkiau atlikti vieną ilgą įpjovą per visą leteną dėl geležtės kampo, bet tai iš tiesų nėra didelis minusas, nes su laiku galima prisitaikyti, pakeitus peilio laikymo kampą.

Anksčiau šį peiliuką gana daug naudojau bebrams lupti, ir tam jis labai tinka. Įdomu, kad peiliuko komplekte yra nedidelis galąstuvas, kuriuo dirbant galima paaštrinti geležtę, kai ji pradeda atšipti, bet tai svarbiau tik kalbant apie bebro lupimą. Diriant lapę peilis taip greitai neatšimpa. Tiesą sakant, jis beveik visai neatšimpa.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Lietuvos amatininko peiliukas

Ilgai negalėjau suprasti, kokiai paskirčiai naudoti šį peilį. Šį kartą jis pravers bandymui, nes galėsiu suprasti, ar tokia geležtės forma apskritai naudinga lupant odą. Galbūt šis peilis skirtas tik dešros odelei nulupti? Nors tai sunkiai suprantamas įrankis, jo geležtė, pasirodo, turi savo pliusų. Dirbant kartkartėmis pagal peilio kampą buvo sunku suprasti, kuri dalis pjauna, nes iš abiejų pusių geležtė beveik vienoda. Didelis pliusas – smaili geležtė, kai pjauti reikia pačiu galiuku, pavyzdžiui, leteną ar atskiriant odą. Šia prasme tai buvo didžiausias pliusas – smailusis galas turi savo privalumų.

Nordik Predator

Tai nedidelis, bet stambus peiliukas, kurio metalas AUS8, pasirodo, turi savo privalumų. Visiškai naujas jis buvo toks aštrus, kad reikėjo būti labai atsargiai, kad nesupjaustyčiau lapenos, ir vis tiek odą netyčia įpjoviau keliose vietose. Tas pats tinka ir diriant bebreną ar bet kokią odą – kuo aštresnis peilis, tuo atidesniam reikia būti.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Vienas rankos judesys, ir oda perpjauta. Geležtės forma gerai šiai užduočiai tinka, su ja lengva ir patogu tiek krapštantis smulkesnėse vietose, tiek įpjauti storesnę odą. Šiuo atveju geležtė didesnė nei Mora, bet ji plati, o tai labai gerai tinka tokiems darbams.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

Susiję straipsniai

Pirkite arba užsiprenumeruokite žurnalą internetu ir gaukite jį į pašto dėžutę!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.