Patirtis

Medžiotojas – universalus šaulys0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžiotojai iš esmės turi būti universalūs šauliai, ir kalbu ne apie gyvūnų medžiojimą, o būtent apie treniruotes ir įvairių šaudymo disciplinų gebėjimus. Ši istorija ne apie sporto rezultatus, o bendrą šaudymo įgūdžių vystymą.

Kad išmoktum šaudymo pagrindų, nereikia nei brangiausio, nei moderniausio ginklo. Svarbiausia, kad ginklas šauliui tiktų, nes šaudyti netinkamu ginklu yra tas pats, kas bėgioti didesnio ar mažesnio dydžio batais.

Vienas svarbiausių klausimų – nuo ko pradėti, kad įgytum šaudymo įgūdžių. Gal kas paprieštaraus, bet patyrę šauliai rekomenduoja pradėti nuo lėkštelių, nes tai leidžia susiformuoti tinkamus pagrindus ir kitoms šaudymo rungtims. Už lėkšteles yra keletas argumentų.

Pirma, išmokus jas šaudyti išmokstama išlaikyti dėmesį ir sutelkti žvilgsnį į judantį taikinį tam tikrame taške, o tai tikrai padeda realiose medžioklės situacijose.

Antra, akies ir rankos koordinacija yra įgūdis, kurį žmogus įgyja labai anksti, bet trečias dalyvis – ginklas – lemia tam tikrą specifiką. Gaudyti kamuolį, žiūrint į jį, o ne į ranką – tai šio įgūdžio pagrindas. Taip pat ir su šaudymu į lėkštelę – reikia žiūrėti į taikinį, ranka vesti šautuvą ir kartu nuspausti nuleistuką. Tai gebėjimas ginklo vamzdį nukreipti tiksliai į taikinį.

Trečia, ši rungtis padeda išmokti atlikti sąmoningą šūvį reikiamu momentu. Šis bazinis principas yra tai, kuo ši rungtis skiriasi nuo akademinio kulkinio šaudymo. Šaudant karabinu šūvis atliekamas tarsi nelaukiant, lėtai traukiant nuleistuką, o medžioklės situacijose nėra laiko šio principo laikytis – iššauti reikia įvairiausiose situacijose, dažnai į judantį taikinį, o laiko tam dažnai nėra daug.

Ketvirta, išmokus šaudyti į lėkšteles išmokstama tinkamos stovėsenos, ginklo kontrolės prieš šūvį, be to, išmokstama greitai ir tinkamai ginklą pasistatyti ant peties. Svarbiausia, kad viskas būtų daroma taisyklingai.
https://www.shutterstock.com/image-photo/man-shooting-clay-pigeons-being-instructed-19321180 Svarbu išmokti tinkamos stovėsenos ir ginklo laikymo

Penkta, išmokstama šaudyti instinktyviai, reaguojant į taikinį, kuris keičia buvimo vietą. Taip pat išmokstama įvertinti taikinio atstumą, greitį, o svarbiausia – kampo kitimą.

Skirtingose rungtyse, aišku, yra vis kitokių niuansų, bet lėkštelių šaudymo principus lengviau pritaikyti, nes šaudydamas į skriejančius taikinius medžiotojas prisitaiko prie įvairių sąlygų – skirtingo fono, įvairių kliūčių ir kt.

Kalbant apie treniruočių dažnumą ir intensyvumą, išmokus pagrindus nereikia šaudyti kasdien ar kas savaitę, visiškai užteks 4–10 treniruočių per metus.

Pirmosios 3–4 treniruotės turėtų įvykti gana greitai, pavyzdžiui, 4 treniruotės per 2 mėnesius, o paskui į šaudyklą galima važiuoti palaikyti įgūdžių ir pasikartoti, kad jie pernelyg nesumenktų. Idealiu atveju kartą reikėtų iššauti 4–5 serijas, kas yra 100–150 šūvių. Galima ir mažiau, nes pradžioje šimtas taikinių yra labai daug ir šaulys greitai pavargsta. Tai galėtų kainuoti apie 10–13 eurų už seriją, priklausomai nuo šaudyklos kainų ir treniruočių principų.

Kodėl nepataikoma

Nepataikymas retai susijęs su šūvio momentu. Yra įvairių priežasčių, kodėl medžiotojui kyla problemų pataikyti medžioklėje ir šaudykloje, bet ryšys su jo įgūdžiais čia yra mažesnis nei įprasta manyti. Keliomis korekcijomis šią situaciją galima net labai greitai pagerinti.

Pirma, gali netikti ginklas. Tai labai dažnai pasitaikanti problema.

Antra, pernelyg didelis susitelkimas į šūvio akimirką, taip stengiantis kontroliuoti ginklą ir situaciją, kad nebeįmanoma kokybiškai iššauti.

Trečia, daugelis mano, kad dėl nepataikymo kalta būtent šūvio akimirka, bet iš tiesų yra daugybė kitų priežasčių: stovėsena, ginklo laikymas, vedimas į taikinį, žiūrėjimas, taikinio pastebėjimas. Atliekant šiuos veiksmus netaisyklingai, sumažėja tikimybė pataikyti, o pats šūvis yra tik labai nedidelė galimybės pataikyti dalis.
Ketvirta, medžiotojai dažnai pervertina taikinio greitį jo skriejimo trajektorijoje, dėl to atrodo, kad taikinys labai greitas, net kai taip nėra.

Treniruodamiesi išmoksite tinkamai naudoti savo ginklą ir susitvarkyti su atatranka, kurios nemažai medžiotojų iš tiesų bijo, dėl to trukdoma kokybiškam šūviui. Paslaptis ta, kad įmanoma išmokti kompensuoti šūvio atatranką, jeigu šaudant lėkšteles šūvių daug ir jie intensyvūs.

Treniruotėse išmokstama:

– kaip laikyti ginklą
– kur laikyti rankas
– pagrindiniai veiksmai tampa automatiški

Rekomenduojama:

– 4–10 treniruočių per metus
– idealiu atveju 4–5 serijos per kartą, bet galima ir mažiau
– iš viso tai 100–125 taikiniai ar šūviai
– išlaidos: apie 10–13 eurų už seriją

Pagrindai

Išmokti šaudyti lėkšteles yra labai rimtas dalykas, bet yra dar viena šaudymo rungtis, kurią medžiotojai neretai nurašo kaip nenaudingą. Patyrę šauliai rekomenduoja šaudymo treniruotes pradėti nuo pneumatikos, ir tai tikrai nėra vaikų žaidimai.

Tokių treniruočių išlaidos menkos. Nekalbant apie profesionalią įrangą, kuri kainuoja tūkstančius, geri lygiavamzdžiai treniruotėms kainuoja palyginti nedaug. Taip pat mažai kainuoja amunicija ir treniruotės. Galima pradėti nuo stovinčio taikinio, vėliau pereiti prie bėgančio, kuris pneumatikos atveju yra atitinkamai sumažintas, lyginant su dideliu bėgančio šerno taikiniu.

Priklausomai nuo šaudyklos, į bėgantį taikinį galima šaudyti iš 10 ar 17,5 metro. Taip pat kaip šauti tikru ginklu, ir galimybių labai daug. Medžiotojas turi išmokti šaudyti ne tik į stovintį taikinį, bet ir į bėgantį ar skriejantį. Tai daugybė labai skirtingų įgūdžių, kurių reikės įvairiose situacijose ir skirtingomis sąlygomis.

Prašyk patarimo!

Šaudymas yra menas, kurio niuansų neišbursi iš kavos tirščių. Jeigu esi šaudykloje, nebijok paprašyti patarimo instruktoriaus ar patyrusių šaulių. Šaulių sportininkų nereikia drovėtis, ir jie kažkada pradėjo nuo apvalaus nulio, užtat gali daug ką papasakoti ir paaiškinti, ir paprastai tai daro su didžiausiu malonumu, nes žino, kaip sunku išmokti šaudymo pagrindų.

Bėgantis šernas

Pliusai

– puiki rungtis šaudyti savo medžiokliniu lygiavamzdžiu
– šaudoma į judantį taikinį
– galima treniruotis daugelyje šaudyklų
– palyginti nebrangu – serija + 10 šovinių
– galima treniruotis su sportine amunicija, kuri pigesnė
– išmokstama technikos, kuri leidžia iššauti į judantį taikinį

Minusai

– visose šaudyklose šernas bėga vienodai ir tuo pačiu atstumu – nėra variacijų
– nepanašu į realią medžioklės situaciją
– taikinys tik vienos formos, sunku prisitaikyti, pavyzdžiui, prie bėgančio stirnino miške

Šią rungtį galima treniruotis šaudant ir 12-ojo, ir kito kalibro lygiavamzdžiu iš 35 metrų, galima naudoti ir mažo kalibro ginklą su optiniu taikikliu, kuris iš principo imituoja karabiną. Tarp kitko, kai kurios šaudyklos pritaikytos šaudyti pneumatiniu ginklu, ant kurio galima uždėti optinį taikiklį – tada atrodo, kad šaudai medžiokliniu ginklu, todėl gali išmokti atitinkamos šaudymo technikos. Į bėgantį šerną galima šaudyti ir karabinu iš 50 metrų.

Bėgantis briedis

Pliusai

– leidžiama treniruotis su savo medžiokliniu karabinu
– vysto šaudymo į bėgantį taikinį įgūdžius
– kontroliuojamomis sąlygomis galima išmokti reikiamos šaudymo technikos
– idealu, jeigu įmanoma sukomplektuoti mažesnio kalibro nemedžioklinį ginklą, nes tada treniruotės pigesnės

Minusai

– šaudant savo medžiokliniu ginklu gana didelės amunicijos išlaidos
– šaudoma tik iš 100 metrų – nėra variacijų, atitinkančių medžioklės sąlygas
– taikinys – briedžio galvos siluetas, o tai gali kam nors trukdyti atitinkamai reaguoti miške

Bėgantis briedis yra puiki šaudymo rungtis, kad suprastum, kaip graižtviniu ginklu taisyklingai šaudyti į judantį taikinį – tai sudėtinga užduotis, kuriai reikia specialios technikos. Jeigu norite su savo karabinu eiti į medžioklę su varovais, prieš sezono pradžią reikėtų apsilankyti šaudykloje.

Skriejantys taikiniai

Pliusai

– vysto įgūdžius reaguoti į labai skirtingus taikinius, skirtingu nuotoliu, kampu ir greičiu
– išmokus šaudyti į lėkšteles paskui daug lengviau išmokti kitų šaudymo rungčių
– įgytus įgūdžius galima panaudoti šaudant ir graižtviniu ginklu
– galima išmokti reaguoti į skirtingus taikinius skirtingose medžioklės situacijose

Minusai

– palyginti brangi rungtis treniruotėms
– rekomenduojama, kad šalia būtų treneris
– prieinama ne visose šaudyklose

Tai labai visapusiška ir universali šaudymo rungtis, suteikianti pagrindus įgyti kitų šaudymo įgūdžių. Kiekvienoje šaudykloje taikiniai skrieja kitaip, todėl prisitaikoma prie įvairiausių situacijų, o tai ir yra būdinga realiai medžioklei. Įgūdžiai paskui padeda ne tik paukščių medžioklėje, bet ir šaudant kulkomis į bėgantį gyvūną.

Šaudymas kulkomis

Pliusai

– tai pagrindų pagrindas, kad apskritai pradėtumėte šaudyti bet kokiu ginklu
– daug galimybių – visose šaudyklose ir medžioklės plotuose per medžioklę, kad įsitikintumėte, jog ginklas ir taikiklis šauna tinkamai
– priprantama prie šūvio
– galima šauti karabinu, pneumatiniu ginklu, lygiavamzdžiu, išmokstama šaudyti laisvai rankose laikant ginklą, o tai visko pagrindas
– priklauso nuo amunicijos, bet gana pigu

Minusai
– nepadeda šaudant į judantį taikinį
– nepravers medžioklės sąlygomis, jeigu šaudyta tik nuo atramos

Nuo šios rungties reikėtų pradėti apskritai mokantis šaudyti, ir ji būtina norint prišaudyti taikiklį ir patikrinti, ar ginklas eina teisingai. Pavyzdžiui, šaudant pneumatika ar mažo kalibro ginklu įmanoma išmokti pagrindinės technikos, ir šis procesas bus palyginti pigus.

Kiekvienas medžiotojas bent kartą per du mėnesius turėtų šaudyti savo medžiokliniu ginklu į stovintį taikinį, kad atnaujintų įgūdžius ir įsitikintų, jog ginklas šauna teisingai. Tai ypač svarbu šaudant lygiavamzdžiu, kurio taikiklis – tik kryptukas, kuriuo tiksliai nusitaikyti sunku. Šaudykloje šaudydami į stovintį taikinį galėsite suprasti, kaip tinkamai nusitaikyti, kad pataikytumėte į dešimtuką.

Tolimasis šaudymas

Pliusai

– leidžia iki niuansų suprasti balistikos principus
– išmokstama tinkamai nuspausti karabino nuleistuką
– išmokstama suprasti šaudymo rungčių esmę ir niuansus
– paprastai daugelis pradeda patys taisyti savo šovinius

Minusai

– itin brangi šaudymo rungtis
– labai mažai galimybių treniruotis Lietuvoje

Susiję straipsniai

Tai itin specifinė šaudymo rungtis, leidžianti suprasti savo ir savo ginklo šaudymo ribas, nes pataikyti iš 300 metrų yra tikrai sunku ir reikia daug žinių apie kulkos balistiką, vėjo ir kitų sąlygų poveikį kulkos keliui. Užtat šie pagrindai labai padeda įvairiose medžioklės situacijose, nes išmoko iššauti ramiai ir neskubant.

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.